Empatia się opłaca

0
2622

Jak się okazuje inteligencja emocjonalna ma znaczący wpływ na naszą pracę i to, ile zarabiamy. Do takich wniosków doszli amerykańscy i niemieccy naukowcy, którzy wyniki swoich badań opublikowali w magazynie „Journal of Organizational Behavior”.

Niektórzy uważają, że współodczuwanie emocji innych jest słabością. Nic bardziej błędnego! Ostatnie wyniki badań wyraźnie wskazują, że empatia to ważny czynnik, który może pomóc nam w naszej karierze zawodowej. Okazuje się bowiem, że osoby, które lepiej rozpoznają emocje innych, są lepiej wynagradzane za swoją pracę. Nie chodzi jednak jedynie o empatię wobec naszego szefa, ale również wobec pozostałych współpracowników.

Nie wstydź się emocji

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Bonn i na Uniwersytecie Stanowym Illionis potwierdzają, że wysoki poziom empatii ma odzwierciedlenie w lepszej ocenie pracownika. Eksperyment przeprowadzono na próbie 142 ochotników – osób reprezentujących różne branże i miejsca pracy. Poddano ich standardowym testom na inteligencję emocjonalną,  które polegają na ocenie emocji przedstawionych na 24 zdjęciach i 24 nagraniach głosu. Interesujący jest fakt, że w 77% emocje były odczytywane poprawnie. Średnio 77 procent odpowiedzi było trafnych. Za dobre uznawano zdolności osób, które dobrze rozpoznawały emocje w co najmniej 87 procent przypadków, za słabe tych, których poziom nie przekraczał 60 procent.

Druga część badania obejmowała wywiady z współpracownikami i przełożonymi osób uczestniczących w eksperymencie, których poproszono o ocenę badanych pod kątem jakości wykonywanych przez nich pracy. Jak się okazało, osoby, które lepiej wypadły podczas badania empatii, były lepiej oceniane przez współpracowników – doceniono ich zdolności społeczne i merytoryczne. Natomiast przełożeni oceniali ich jako bardziej skłonnych do współpracy i bardziej kompetentnych. Jak się okazało, dochody osób z lepszym wynikiem były wyższe niż zarobki osób z niską inteligencją emocjonalną.  Co ważne, naukowcy wykluczyli inne czynniki wpływające na zarobki, m.in. płeć, wiek, wykształcenie i stanowisko. Całe badanie zostało również powtórzone na innej grupie, co zaowocowało analogicznych wnioskami, co przy pierwszej.

Wniosek nasuwa się sam: okazywanie uczuć i empatii jest bardzo ważną i dobrą cechą. I choć inteligencji emocjonalnej nie można  po prostu wyćwiczyć, to warto starać się o niej pamiętać i na co dzień pielęgnować…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here