7 dźwięków, które wydaje Twoje ciało. Co znaczą i czy sygnalizują jakiś problem?

0
4794

odgłosy ciała

Niekontrolowane dźwięki, które wydaje Twoje ciało mogą być oznaką, że coś złego się w nim dzieje. Jak interpretować lub/czy ignorować wszystkie zgrzytania, pykania i gwizdania. Odpowiedzi poniżej.

Notoryczne chrapanie w nocy

Chrapanie to dźwięk, który powstaje poprzez wibrowanie tkanki miękkiej w ustach i gardle podczas oddychania. Areozol do nosa i plastry mogą pomóc, jednak jeśli chrapanie spowodowane jest otyłością, to najlepiej będzie zrzucić kilka kilogramów – mówi dr Stacey Ishman, profesor otolaryngologii na Johns Hopkins University.

Skontaktuj się z lekarzem, jeśli: przyłapiesz się na trudności z oddychaniem, często budzisz się spocony lub czujesz się śpiący w ciągu dnia. Może cierpisz na bezdech senny, który utrudnia przepływ powietrza i zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy i udaru mózgu. Jeśli jesteś w dobrej kondycji i nie cierpisz na bezdech senny być może potrzebujesz zabiegu, który zmieni kształt Twoich dróg oddechowych.

Strzykanie i „pękanie” w kolanach i kostkach

Przyczyną tych dźwięków mogą być: uwolnione banieczki gazu z płynu stawowego lub zbyt mała ilość mazi stawowej.

Skontaktuj się z lekarzem, jeśli: wystąpi ból, trudności z poruszaniem kończynami lub jeśli objawy ograniczają Twoją aktywność sportową. Ból kolan może wynikać z rozdartej łękotki, a ból stawu skokowego może być spowodowany stanem zapalnym lub przez uszkodzone ścięgna.

Warczenie, burczenie i bulgotanie w brzuchu

To zazwyczaj „skręcające się” jelita wydobywają takie dźwięki z brzucha. Między posiłkami Twój układ pokarmowy przechodzi serię często hałaśliwych skurczy, aby wymieszać resztki jedzenia zalegające w nich – powiedział dr Wlliam Chey. Burczenie nie zawsze sygnalizuje, że jesteś głodny, dlatego jeśli nie czujesz łaknienia, wstrzymaj się do pory następnego posiłku!

Skontaktuj się z lekarzem, jeśli: „przewracaniu się” w jelitach towarzyszy ból i obrzęk oraz wtedy, kiedy po naciśnięciu na brzuch słyszysz dźwięk rozlewającej się wody.

Pykanie i klikanie żuchwy

Jeśli dźwięk jest głośny i ostry, to Twój zawias i/lub chrząstka dolnej i górnej szczęki mogą nie być równe. Niekonieczne jest to problemem, mówi dr James Van Ess, asystent profesora chirurgii stomatologicznej i szczękowo-twarzowej.

Skontaktuj się z lekarzem, jeśli: Twoja szczęka się blokuje i nie możesz zamknąć lub otworzyć ust. Jeśli masz problemy z nocnym szczękościskiem, zainwestuj w gumowe nakładki, ponieważ takie zaciskanie może prowadzić do wypadania szczęki i dużego bólu oraz startych zębów. Unikaj częstego żucia gumy oraz posiłków, które trzeba długo przeżuwać.

Delikatne gwizdanie nosem

Zbyt wąska przestrzeń w nosie powoduje ciche gwizdanie podczas oddychania. Co jest przyczyną zwężonej przestrzeni? Może być to zwyczajnie zapchany nos. Wydmuchanie nosa powinno wystarczyć, jeśli jednak tak się nie stanie, musisz przeczekać, aż minie katar albo spróbować inhalacji lub areozolu do nosa.

Skontaktuj się z lekarzem jeśli: gwizdanie zaczęło się po jakimś urazie nosa! Być może nos po „wypadku” wymaga zabiegu prostowania przegrody nosowej.

Bzyczenie, dzwonienie, ogłuszający dźwięk w uszach

Delikatne dzwonienie lub brzęczenie, które szybko się zaczęło i skończyło znane jest jako „szum w uszach”. Tak naprawdę ten dźwięk występuje w Twojej głowie. Mózg błędnie interpretuje fałszywy sygnał elektryczny jako hałas – mówi dr Samuel Selesnick.

Skontaktuj się z lekarzem jeśli: szum jest nieustający i słyszysz go tylko w jednym uchu. Może to sygnalizować jakąś infekcję lub zaburzenia ucha wewnętrznego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here