czwartek, 5 grudnia, 2024

Sposoby na migrenę

Bóle głowy dokuczają Ci regularnie i mijają samoistnie? Uważaj, to może być migrena! Co należy robić, gdy już nas dopadnie i czego unikać, by powracała jak najrzadziej, albo wcale? Spieszymy Wam z pomocą.

Migreny to przewlekłe, uniemożliwiające normalne funkcjonowanie, bóle głowy. Obecnie badacze są zdania, że jest to jedna z najbardziej powszechnych chorób cywilizacyjnych. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że na migrenę cierpi 11% dorosłej populacji, czyli choroba ta dotyka aż 324 miliony osób na całym świecie. 

Dr Agnieszka Jarosz z Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie w wywiadzie dla serwisu mowimyjak.pl twierdzi, że problem  z roku na rok jest coraz większy:

W ciągu ostatniej dekady problem chronicznych migren stał się powszechny, co nie miało miejsca jeszcze kilkanaście lat temu.

Co więc wpłynęło na to, że dziś migreny spędzają sen z powiek milionom ludzi na całym świecie? Na pewno nasz styl życia. Współcześnie nieustannie dokądś się spieszymy, mamy do wykonania raporty „na wczoraj”, które sporządzamy długo po godzinach pracy, zarywamy noce, a jednocześnie zaniedbujemy naszą aktywność fizyczną i prawidłową dietę. Na drugim biegunie leżą jednak przeciwległe czynniki – za duża ilość snu, stosowanie drastycznych diet. Niewątpliwie jednak bardzo ważnym czynnikiem wywołującym migreny, jest naszpikowane konserwantami jedzenie, które spożywamy.

Spożywanie w ciągu dnia dużej ilości produktów, które zawierają konserwanty w swoim składzie może skutkować wieczornymi atakami migreny. W szczególności substancje konserwujące, takie jak kwas benzoesowy i azotan sodu mają negatywny wpływ na organizm człowieka – dodaje dr Agnieszka Jarosz.

Jak unikać migren?

1. Wystrzegaj się konserwantów!

Najprostszym więc sposobem jest czytanie etykiet przed zakupem produktów. Lubicie smakowe wody mineralne? Sprawdźcie, czy nie zawierają konserwantów – w upalne dni, kiedy długo przebywamy na słońcu, jesteśmy szczególnie narażeni na bóle głowy, a konserwanty zawarte nawet w smakowej wodzie mogą zwiększyć prawdopodobieństwo ich wystąpienia.

2. Zadbaj o prawidłową dietę

Nawet jeśli do tej pory nie miałeś w nawyku jadać systematycznie, czas to zmienić. Unikaj wychodzenia do pracy na czczo i zbyt długich przerw między posiłkami. Jadaj małe porcje, ale regularnie – świetną przekąską mogą być owoce. Dużo pij niegazowanych napojów, najlepiej wody. Zdecydowanie unikaj używek – papierosów, kawy, alkoholu (zwłaszcza czerwonego wina). Stroń także od ostrych przypraw, zbyt dużej ilości soli.

3. Unikaj niebezpieczeństw

Oczywiście niemożliwe jest uniknięcie wszystkich stresujących sytuacji, natomiast możesz zadbać o sposoby na radzenie sobie z nimi. Stosuj relaksacyjne ćwiczenia, np. jogę, zacznij częściej  spacerować. Jeśli wiesz, że masz skłonność do migrenowych bólów głowy, wskazane jest nieprzemęczanie się – zatem zbyt intensywny wysiłek fizyczny nie jest dla Ciebie. Możesz jednak inaczej zadbać o formę – świetnym zamiennikiem będzie jazda na rowerze. Unikaj hałasu, zbyt ostrego światła – w domu ochronią Ciebie żaluzje, czy zasłony. Zainwestuj w dobre okulary przeciwsłoneczne z potrzebnymi filtrami chroniącymi od słońca i noś nakrycie głowy. Złym nawykiem jest także oglądanie po ciemku telewizji lub praca w takich warunkach przed komputerem. Często prowodyrem migreny są także różne zapachy – np. benzyny.

Jak zwalczać migrenę

Nie istnieje żadne skuteczne lekarstwo na migrenę, jednak można złagodzić nieco jej objawy. Pierwszą myślą są popularne tabletki przeciwbólowe dostępne bez recepty – jednak szkodzą one naszemu organizmowi nawet brane od czasu do czasu. Migreny zaś często atakują co kilka dni. Jak możemy ulżyć sobie bez farmaceutyków? Oto sposoby na migrenę:

1. Najlepiej połóż się w wygodnym, zaciemnionym i cichym miejscu. Zgaś wszystkie światła, telewizor, komputer, zasłoń zasłony/żaluzje. Spróbuj w ten sposób zasnąć.

2. Stosuj zimne kompresy – nie tylko na głowę, ale także na całe ciało. Poza zwilżonym zimną wodą ręcznikiem, spróbuj okładów na skronie z plastrów cytryny czy surowego ziemniaka. Może też pomóc Ci chłodny prysznic.

3. Wypróbuj napary – zaparz rumianek lub zrób wywar z kozłka lekarskiego i wdychaj takie napary. Z pomocą mogą przyjść rozmaite olejki aromatyczne – olejkiem bazyliowym możesz nawilżyć chusteczkę i ją wdychać, zaś na pulsujący ból w skroniach, może pomóc natarcie ich wyciągiem z mięty pieprzowej.

4. Zmień dietę i wyeliminuj z niej produkty szkodliwe dla Ciebie.

 

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments