środa, 19 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościCzy zaparcia mają wpływ na przyspieszone starzenie się mózgu?

Czy zaparcia mają wpływ na przyspieszone starzenie się mózgu?

Zaparcia, czyli nieregularne wypróżnianie i związane z nim zaleganie treści w jelicie, może być powiązane z pogorszeniem funkcji poznawczych. To wniosek płynący z kolejnych, bardzo dobrze udokumentowanych badań przedstawionych na Konferencji Międzynarodowego Stowarzyszenia Chorych na Alzheimera. Odkrycie to uzupełnia narastającą liczbę dowodów sugerujących, że zdrowie jelit odgrywa rolę w otępieniu i rozwoju związanych z nim chorób, takich jak choroba Alzheimera.

Czy zaparcia mają wpływ na przyspieszone starzenie się mózgu?Zaskakujący związek między zaparciami a przyspieszonym starzeniem się mózgu

Badania naukowe wykazały, że osoby cierpiące na zaparcia mogą być bardziej narażone na przyspieszone starzenie się mózgu. Istnieje wiele czynników, które mogą przyczyniać się do tego związku. Jednym z nich jest związek między bakteriami jelitowymi a markerami choroby Alzheimera.

Odkryto, że istnieje związek między niekorzystnym składem bakterii jelitowych a obecnością niektórych biomarkerów choroby Alzheimera. Te biomarkery, takie jak beta-amyloid i toksyczne białka tau, są obecne w mózgach osób cierpiących na tę chorobę. Jednak zaskakujące jest to, że te biomarkery mogą być obecne nie tylko w mózgu, ale również w jelitach. Badania sugerują, że patologiczny skład mikroflory jelitowej może wpływać na wzrost ilości biomarkerów w organizmie. Jest to oznaką przyspieszonego starzenia się mózgu.

Wpływ zaparcia na zdrowie mózgu

Badacze z Uniwersytetu Massachusetts Amherst analizowali dane ponad 110 000 dorosłych osób, które zgłosiły częstotliwość wypróżnień w okresie od 2012 do 2013 roku. Następnie oceniali zmiany w pamięci, uwadze i innych aspektach funkcji poznawczych za pomocą ankiety przeprowadzanej w okresie od dwóch do czterech lat.

Wyniki badań wykazały, że osoby cierpiące na chroniczne zaparcia – które miały wypróżnienia co trzy dni lub rzadziej – miały pogorszone funkcje poznawcze w porównaniu do uczestników, którzy wypróżniali się regularnie. Różnica ta odpowiadała trzem dodatkowym latom starzenia się w odniesieniu do funkcji poznawczych.

Chroniczne zaparcie wiązało się z 73% większym ryzykiem pogorszenia funkcji poznawczych. Podczas gdy wypróżnienia mniej niż raz dziennie wiązały się z 37% większym ryzykiem.

Czy zaparcia mają wpływ na przyspieszone starzenie się mózgu?Związek między mikroflorą jelitową a oznacznikami choroby Alzheimera

Analiza genetyczna próbek kału pobranych od 515 uczestników wykazała, że osoby z gorszą funkcją poznawczą i chronicznymi zaparciami miały mniej bakterii jelitowych odpowiedzialnych za trawienie błonnika pokarmowego. Zaobserwowano również większą ilość bakterii jelitowych, które mogą powodować stan zapalny w porównaniu do innych uczestników badania.

Badania na modelach mysich z chorobą Alzheimera wykazały związek między gromadzeniem się beta-amyloidu a poziomami niektórych mikroorganizmów jelitowych.

Czy zaparcia mają wpływ na przyspieszone starzenie się mózgu?Niewłaściwa flora jelitowa a pogorszenie funkcji poznawczych

Badanie przeprowadzone na ponad 1000 uczestnikach w wieku średnim i starszym wykazało, że osoby z gorszymi funkcjami poznawczymi miały niższe poziomy niektórych bakterii jelitowych, takich jak Clostridium i Ruminococcus. Natomiast bakterie Alistipes i Pseudobutyrivibrio były obecne w większych ilościach u osób z gorszą funkcją poznawczą w porównaniu do innych uczestników.

Istotny wniosek jest jednak jeden – w profilaktyce chorób otępiennych niezbędne jest zadbanie o prawidłowy skład mikroflory jelitowej. Jest to już możliwe bez stosowania środków farmakologicznych. W walce z zaparciami kluczową rolę odgrywa odpowiednio spersonalizowana dieta, która zapewni prawidłowy pasaż jelitowy. 

W wielu wypadkach pomocne okazują się zabiegi medycyny funkcjonalnej – hydrokolonoterapia. Ważną rolę, zwłaszcza na początku terapii odgrywa także odpowiednio spersonalizowana suplementacja 

Taka wieloczynnikowa terapia funkcjonalna może mieć decydujące znaczenie dla zachowania zdrowia mózgu i funkcji poznawczych.

Mikroflora jelitowa w zabiegu hydrokolonoterapii w Centrum Medycznym VIMEDRola hydrokolonoterapii w walce z zaparciami

Hydrokolonoterapia, jest zabiegiem wspomagającym procesy oczyszczania organizmu coraz powszechniej stosowanym na całym świecie. Zabieg hydrokolonoterapii stosowany jest w zwalczaniu zaparć, jednak dla uzyskania pełnego i długotrwałego efektu najczęściej wymagane jest także odpowiednie postępowanie żywieniowe.

Seria zabiegów hydrokolonoterapii pozwala przepłukać całe jelito grube, aż do zastawki kątniczo-krętniczej – miejsca, gdzie jelito grube łączy się z jelitem cienkim i wyrostkiem robaczkowym. Długość jest zmienna osobniczo i waha się w granicach od 100 do 200 cm. Dlatego nie ma możliwości, by przepłukać je w trakcie jednego zabiegu.

Hydrokolonoterapia wykazuje bardzo wysoką skuteczność jako zabieg wspomagający leczenie zaparć, a jej regularne stosowanie może przyczynić się do poprawy zdrowia jelitowego i mózgu. Dzięki serii zabiegów hydrokolonoterapii wzrasta populacja prawidłowej flory bakteryjnej w jelitach. Niestety nie u wszystkich pacjentów zabieg ten może być wykonany. 

Uwolnienie jelita grubego od zalegających i stwardniałych resztek pokarmowych przyczynia się do przywrócenia prawidłowej funkcji przewodu pokarmowego. Szczególnie w kontekście funkcji wątroby. Umożliwia przesuwanie się treści pokarmowych z jelita cienkiego i przywrócenie fizjologicznej funkcji jelit.

Zabieg hydrokolonoterapii wykonany w odpowiednich warunkach przychodni medycznej, pod nadzorem lekarza, ma  bardzo pozytywny wpływ na stan całego organizmu. Przede wszystkim daje miejsce i przestrzeń na rozwój prawidłowej flory jelitowej i usprawnienie funkcjonowania osi jelita – mózg.

Czy zaparcia mają wpływ na przyspieszone starzenie się mózgu?Korzyści hydrokolonoterapii dla zdrowia mózgu

Hydrokolonoterapia pomaga w leczeniu wielu zaburzeń funkcji przewodu pokarmowego, w tym także w walce z zaparciami, ale może również przynieść korzyści zdrowotne dla mózgu. Poprawia przepływ krwi do mózgu, co może zwiększyć dopływ tlenu i składników odżywczych. 

Odblokowanie jelit sprzyja także przywróceniu prawidłowych funkcji układu limfatycznego, co znakomicie usprawnia usuwanie toksyn z organizmu. Układ limfatyczny zmniejsza obciążenie mózgu toksycznym amyloidem, zmniejszając obciążenie toksyczne mózgu. 

Regularne korzystanie z zabiegów hydrokolonoterapii, może przyczynić się do poprawy funkcji poznawczych i opóźnienia procesu starzenia się mózgu i całego organizmu. Częstotliwość i ilość powtórzeń zabiegów w serii powinna być zawsze dobierana indywidualnie. Jednak warto zwrócić uwagę, że wraz z wiekiem problemy z utrzymaniem prawidłowej funkcji jelit pojawiają się coraz częściej.

Szukanie pomocy specjalistów: Wartość konsultacji z lekarzem medycyny funkcjonalnej

Jeśli cierpisz na przewlekłe zaparcia lub obserwujesz już pierwsze objawy demencji, nie zwlekaj. Skonsultuj się ze specjalistą, który ma doświadczenie w medycynie funkcjonalnej. Konieczne jest kompleksowe podejście leczenia zaparć, tak aby leczyć nie tylko objawy, ale przyczynę problemu.  

Specjalista przeprowadzi odpowiednie badania, zaleci odpowiednie leczenie i udzieli porad dotyczących utrzymania zdrowego pasażu jelitowego. Nie ignoruj problemu zaparć, ponieważ ich wpływ na organizm może być znacznie większy, niż się spodziewasz.

Bibliografia 

  • lemole Dr Gerard M, Lymph & Longevity, Simon & Shuster 2021, s.68,
  • Forootan M, Bagheri N, Darvishi M. Chronic constipation: A review of literature. Medicine (Baltimore). 2018 May;97(20):e10631. doi: 10.1097/MD.0000000000010631. PMID: 29768326; PMCID: PMC5976340.
  • Chaoran Ma, M.D., Ph.D., et al. Bowel movement frequency, the gut microbiome, and cognitive function in women and men. (Funder: U.S. National Institutes of Health – R01AG077489 and K99/R00DK119412 to Dong D. Wang; UM1 CA186107 to the Nurses’ Health Study; U01 CA176726 to the Nurses’ Health Study II; U01 CA167552 to the Health Professionals Follow-Up Study)
  • Yannick Joel Wadop Ngouongo, Ph.D., et al. Elevated Amyloid-β and Tau Levels in the Brain are Associated with a Reduced Abundance of Neuroprotective Gut Bacteria. (Funder: U.S. National Institutes of Health P30AG066546, P30AG059305, K01NS126489)
  • Jazmyn A Muhammad, B.S., et al. Poor cognition is associated with increased abundance of Alistipes and decreased abundance of Clostridium genera in the gut. (Funder: U.S. National Institutes of Health P30AG066546, P30AG059305, K01NS126489)
  • Camacho, M., Macleod, A., Maple-Grødem, J., Evans, J., Breen, D., Cummins, G., Wijeyekoon, R., Greenland, J., Alves, G., Tysnes, O., Lawson, R., Barker, R., & Williams-
  • Gray, C. (2021). Early constipation predicts faster dementia onset in Parkinson’s disease. NPJ Parkinson’s Disease, 7. https://doi.org/10.1038/s41531-021-00191-w.

Autorzy

Izabela Wrzołek, Sylwiusz Trawiński, Julia Trawińska

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments