środa, 19 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościJaki wątroba ma związek z chorobami serca? MAFLD a choroby serca.

Jaki wątroba ma związek z chorobami serca? MAFLD a choroby serca.

Wątroba i serce – dwie istotne części naszego organizmu, które często działają w tandemie, wzajemnie wpływając na siebie. W ostatnich latach coraz więcej badań skupia się na związku pomiędzy stłuszczeniową chorobą wątroby a chorobami sercowo-naczyniowymi. Okazuje się, że stłuszczeniowa choroba wątroby, znana również jako metabolic-associated fatty liver disease (MAFLD), często współistnieje z zaburzeniami metabolicznymi i sercowo-naczyniowymi, zwiększając ryzyko wystąpienia chorób serca, w szczególności miażdżycy.

Zrozumienie związku między MAFLD a chorobami serca

MAFLD to obecnie jedno z najczęstszych schorzeń cywilizacyjnych, które dotyka co czwartą osobę w krajach wysoko rozwiniętych. Tradycyjnie stłuszczenie wątroby często kojarzone jest z nadmiernym spożywaniem alkoholu, jednak nowe badania wskazują na dominujący wpływ czynników metabolicznych w patogenezie stłuszczenia wątroby. Współczesna definicja choroby kładzie większy nacisk na czynniki, takie jak otyłość, nadwaga, cukrzyca, wysokie ciśnienie tętnicze, podwyższone trójglicerydy, niski poziom cholesterolu HDL i stan przedcukrzycowy.

Badania kliniczne ujawniły, że osoby zdiagnozowane z MAFLD wykazują podwyższone ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, takich jak zawały serca, choroba wieńcowa czy udary mózgu. Nie tylko stłuszczenie wątroby samo w sobie stanowi czynnik ryzyka. Warunkuje to także obecność współistniejących schorzeń metabolicznych, takich jak nadwaga, otyłość, cukrzyca i nadciśnienie tętnicze.

niewydolność sercaRola stłuszczeniowego zapalenia wątroby w rozwoju chorób serca

Niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby (non-alcoholic steatohepatitis – NASH) – to kolejny możliwe następstwo MAFLD. W tym przypadku spotykamy się ze stłuszczeniem  wątroby oraz z przewlekłym i postępującym zapaleniem, które nieleczone prowadzi do włóknienia, marskości i raka wątrobowokomórkowego. 

Stłuszczenie wątroby i stłuszczeniowe zapalenie wątroby mogą prowadzić do zwiększenia ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczyniowych. Mechanizm, który łączy MAFLD z chorobami serca, wciąż jest przedmiotem badań, ale istnieje wiele teorii wyjaśniających tę zależność. Przede wszystkim, stan zapalny w wątrobie może powodować wzrost produkcji substancji prozapalnych. Mogą one kolejno wpływać na naczynia krwionośne i prowadzić do uszkodzenia ścian naczyń. Dodatkowo, stłuszczenie wątroby może wpływać na metabolizm lipidów i glukozy. To z kolei może prowadzić do zaburzeń odżywiania i podwyższonego poziomu cholesterolu oraz cukru we krwi. Jest to kluczowym czynnikiem ryzyka chorób serca.

W związku z tym, właściwe rozpoznanie i leczenie MAFLD stają się kluczowymi elementami w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych. Identyfikacja pacjentów z grupy ryzyka oraz wdrażanie odpowiednich interwencji terapeutycznych, w tym spersonalizowanej diety i aktywności fizycznej, może pomóc w zmniejszeniu ryzyka powikłań sercowo-naczyniowych u osób z tą chorobą. 

Diagnoza i algorytm diagnostyczny dla MAFLD

W celu rozpoznania MAFLD konieczne jest wykonanie badania ultrasonograficznego wątroby i badań laboratoryjnych, które potwierdzą cechy uszkodzenia wątroby. U osób z nadwagą lub otyłością, cukrzycą lub wymienionymi wcześniej czynnikami ryzyka, rozpoznanie może być stosunkowo proste.

Jednakże niekiedy rozpoznanie MAFLD może być trudniejsze, szczególnie u pacjentów z prawidłową masą ciała lub jeśli choroba jest w późnym stadium, bliskim procesom włóknieniowym. W takich przypadkach badanie ultrasonograficzne może nie wykazać stłuszczenia, a poziomy enzymów wątrobowych mogą pozostać w normie. Dlatego konieczne jest staranne przesiewowe badanie i uwzględnienie dodatkowych czynników ryzyka.

MAFLD a choroby sercaZapobieganie i leczenie stłuszczeniowej choroby wątroby dla zdrowia serca

Stłuszczeniowa choroba wątroby jest schorzeniem, w którym kluczową rolę odgrywają insulinooporność i zaburzenie regulacji adiponektyny. Jest to ważny hormon odpowiedzialny za równowagę energetyczną organizmu. Choroba ta często rozwija się na skutek niewłaściwych schematów żywieniowych, takich jak spożywanie diety wysokokalorycznej, bogatej w rafinowane węglowodany, szczególnie fruktozę, niektóre tłuszcze nasycone i słodzone napoje. Dodatkowo dieta podtrzymująca przewlekły stan zapalny w znaczący sposób sprzyja rozwojowi MAFLD. W połączeniu z małą aktywnością fizyczną prowadzi to do nadwagi i otyłości, co jest głównym czynnikiem ryzyka rozwoju NAFLD.

Otyłość, zwłaszcza otyłość trzewna, w której tłuszcz gromadzi się głównie w jamie brzusznej, jest jednym z głównych czynników ryzyka dla NAFLD. Cukrzyca typu 2 oraz nieprawidłowa gospodarka lipidowa (dyslipidemia) – czyli podwyższone stężenie cholesterolu i triglicerydów we krwi – również zwiększają ryzyko wystąpienia tego schorzenia. Dodatkowo zespół metaboliczny, zespół policystycznych jajników, niedoczynność tarczycy, niedoczynność przysadki, hipogonadyzm, obturacyjny bezdech senny oraz stan po usunięciu trzustki z powodu nowotworu (tzw. operacja Whipple’a) i łuszczyca również wiążą się z podwyższonym ryzykiem NAFLD.

Rozumienie tych czynników ryzyka jest kluczowe w profilaktyce i leczeniu NAFLD. Edukacja w zakresie zdrowego stylu życia, w tym właściwej diety i regularnej aktywności fizycznej, ma kluczowe znaczenie dla zapobiegania tej chorobie. Odpowiednia kontrola poziomu glukozy we krwi, lipidów oraz wagi ciała jest ważna w przypadku pacjentów z istniejącymi czynnikami ryzyka NAFLD. Wczesna identyfikacja i interwencja pozwalają ograniczyć progresję choroby i minimalizują ryzyko powikłań związanych z NAFLD, w tym chorób sercowo-naczyniowych.

MAFLD a choroby sercaRedukcja stanu zapalnego a stłuszczeniowa choroba wątroby

Redukcja źródeł stanu zapalnego jest kluczowym elementem w leczeniu i profilaktyce stłuszczeniowej choroby wątroby. Dlatego, że to przewlekły stan zapalny odgrywa istotną rolę w patogenezie tej choroby. Badanie Kod Metaboliczny 200 pomaga w identyfikacji i zrozumieniu czynników pokarmowych, które wpływają na rozwój stanu zapalnego oraz umożliwia personalizację terapii.

Badanie Kod Metaboliczny 200 pozwala na kompleksową analizę reakcji organizmu na składniki pożywienia. Dzięki niemu specjaliści mogą dokładnie określić, które pokarmy mogą wywoływać stan zapalny u danego pacjenta. Jest to szczególnie istotne w przypadku MAFLD. Wyeliminowanie tych pokarmów z diety pacjenta pozwala na zmniejszenie stanu zapalnego w organizmie.

Ponadto, badanie Kod Metaboliczny 200 umożliwia opracowanie indywidualnej diety eliminacyjno-rotacyjnej, co oznacza, że pacjent unika pokarmów, które wywołują u niego niepożądane reakcje zapalne. To podejście pozwala na odbudowę funkcji przewodu pokarmowego. Przyczynia się to do poprawy procesów metabolicznych na poziomie makro (w przewodzie pokarmowym) oraz mikro (w komórkach).

MAFLD a choroby sercaZmiany stylu życia w celu ochrony przed stłuszczeniowym zapaleniem wątroby

Zapobieganie stłuszczeniowego zapalenia wątroby i chorób serca wymaga wprowadzenia zdrowych zmian w stylu życia. Oto kilka praktycznych wskazówek, które mogą pomóc w ochronie zdrowia wątroby i serca:

 • Zadbaj o regularną aktywność fizyczną. Wprowadź do swojego harmonogramu regularne ćwiczenia aerobowe, takie jak chodzenie, jogging, pływanie czy jazda na rowerze. Ćwiczenia te pomogą spalić nadmiar tłuszczu, poprawić metabolizm i wzmocnić serce.
 • Zadbaj o zdrową, spersonalizowaną dietę. Unikaj przetworzonych pokarmów, takich jak gotowe dania, fast foody, chipsy czy słodycze. Wprowadź dietę zgodną ze swoim unikatowym kodem metabolicznym, aby dzięki niej redukować przewlekły stan zapalny w organizmie.
 • Ogranicz spożycie alkoholu. Nadmierne picie alkoholu jest jednym z głównych czynników ryzyka dla stłuszczeniowego zapalenia wątroby. Jeśli pijesz alkohol, ogranicz go do umiarkowanych ilości lub odstaw całkowicie. 
 • Regularnie monitoruj swoje wyniki badań krwi. Regularne badania laboratoryjne mogą pomóc w wykrywaniu ewentualnych zmian w wątrobie i sercu. Skonsultuj się z lekarzem, aby ustalić częstotliwość badań i jakie parametry należy sprawdzać.
 • Zadbaj o zdrowy sen i kontroluj stres. Brak odpowiedniego snu i nadmierny stres mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie wątroby i serca. Staraj się zapewnić sobie wystarczającą ilość snu i stosuj techniki relaksacyjne, takie jak medytacja czy joga, aby zredukować poziom stresu.

Bibliorgafia

 • Ljubuncic, P., Tanne, Z., & Bomzon, A. (2000). Evidence of a systemic phenomenon for oxidative stress in cholestatic liver disease. Gut, 47, 710 – 716. https://doi.org/10.1136/gut.47.5.710.
 • Cao, Y., Wang, Y., Zhou, Z., Pan, C., Jiang, L., Zhou, Z., Meng, Y., Charugundla, S., Li, T., Allayee, H., Seldin, M., & Lusis, A. (2022). Liver-heart cross-talk mediated by coagulation factor XI protects against heart failure. Science, 377, 1399 – 1406. https://doi.org/10.1126/science.abn0910.
 • Lu, H., Zeng, L., Liang, B., Shu, X., & Xie, D. (2009). High prevalence of coronary heart disease in type 2 diabetic patients with non-alcoholic fatty liver disease.. Archives of medical research, 40 7, 571-5 . https://doi.org/10.1016/j.arcmed.2009.07.009.
 • Tian, S., Xiong, Y., Liu, H., Niu, L., Guo, J., Liao, M., & Xiao, S. (2020). Pathological study of the 2019 novel coronavirus disease (COVID-19) through postmortem core biopsies. Modern Pathology, 33, 1007 – 1014. https://doi.org/10.1038/s41379-020-0536-x.
 • Fortea, J., Puente, Á., Cuadrado, A., Huelin, P., García, I., Mayorga, M., Pellón, R., Crespo, J., & Fábrega, E. (2019). Cardiac Hepatopathy. Liver Pathology. https://doi.org/10.5772/intechopen.89177.
 • Betro, M., Oon, R., & Edwards, J. (1973). Gamma-glutamyl transpeptidase and other liver function tests in myocardial infarction and heart failure.. American journal of clinical pathology, 60 5, 679-83 . https://doi.org/10.1093/AJCP/60.5.679.
 • https://www.termedia.pl/mz/Pacjent-z-MAFLD-w-gabinecie-lekarza-praktyka,51727.html

Autorzy

Izabela Wrzołek, Sylwiusz Trawiński, Julia Trawińska

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments