wtorek, 16 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościZapobieganie jest najbardziej efektywną metodą walki z epidemią chorób nowotworowych

Zapobieganie jest najbardziej efektywną metodą walki z epidemią chorób nowotworowych

Rak a poziom tlenu w organizmie

Choroby nowotworowe są w dzisiejszych czasach jest jednym z najpoważniejszych problemów zdrowotnych. Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jest to druga przyczyna zgonów na świecie. Choć wiele badań jest prowadzonych w celu znalezienia skutecznych sposobów leczenia raka, to nadal zapobieganie jest najbardziej skuteczną i efektywną metodą walki z tą chorobą. Jednym z niedawno odkrytych i niezwykle obiecujących sposobów na zapobieganie rozwojowi raka jest zwiększenie poziomu tlenu w organizmie. Umożliwia to terapia tlenem hiperbarycznym.

rak - terapia tlenem hiperbarycznymZrozumienie raka – wraca teoria Otto Warburga

Aby zrozumieć, jak tlenoterapia hiperbaryczna (HBOT) może pomóc w zapobieganiu rakowi, należy wiedzieć, jak rozwija się ta choroba. Według teorii Otto Warburga, niemieckiego biochemika znanego z badań nad metabolizmem komórek, rak rozwija się w wyniku zaburzeń w metabolizmie energetycznym komórek. Warburg odkrył, że komórki rakowe zużywają znacznie więcej glukozy niż zdrowe komórki, aby uzyskać energię. 

Tak zwany efekt Warburga, odnosi się do obserwacji, że komórki nowotworowe mają tendencję do polegania bardziej na glikolizie (procesie zachodzącym przy braku tlenu) do produkcji energii, nawet w obecności tlenu. Uważa się, że to przesunięcie metaboliczne wspiera biosyntezę makrocząsteczek niezbędnych do proliferacji komórek.

terapia tlenem hiperbarycznymRola natlenienia na poziomie komórkowym

Związki między metabolizmem energetycznym a nowotworzeniem sugerują, że proces oddychania tlenowego odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu chorobom nowotworowym. Oddychanie tlenowe jest procesem, w którym komórki wykorzystują tlen do przekształcania glukozy w energię. Jeśli komórki nie otrzymają wystarczającej ilości tlenu, to proces ten jest zakłócony. Prowadzi to do zaburzeń w metabolizmie energetycznym i zwiększa ryzyko rozwoju raka. 

Jak wynika ze wspomnianego wcześniej zjawiska, brak tlenu nie stanowi żadnego ograniczenia dla komórek nowotworowych. Niedotlenienie może prowadzić do preferowania procesu oddychania beztlenowego, a to umożliwia dalszy wzrost i rozwój komórek nowotworowych.

HBOTCzym jest terapia tlenem hiperbarycznym (HBOT)?

Terapia tlenem hiperbarycznym (HBOT) to metoda terapeutyczna, która polega na oddychaniu tlenem w warunkach podwyższonego ciśnienia. Pacjent jest umieszczany w specjalnej, medycznej komorze hiperbarycznej, która jest wypełniona czystym tlenem pod ciśnieniem średnio dwukrotnie większym niż ciśnienie atmosferyczne. W takich warunkach do komórek dociera znacznie więcej tlenu niż w normalnych warunkach atmosferycznych.

Co ważne, tlen hiperbaryczny dociera do tkanek nie tylko drogą naczyń krwionośnych. Także za pośrednictwem wszystkich płynów ustrojowych, jakie otaczają tkanki. To dlatego dociera do wszytskich nawet do uszkodzonych taknek. Na przykład do uszkodzonych w wyniku wylewu komórek mózgu umożliwiając ich regenerację. Także do komórek skóry uszkodzonych przez stan zapalny jak to ma miejsce w chorobie AZS, czy łuszczycy.

rak - terapia tlenem hiperbarycznymKorzyści wynikające z HBOT jako środek zapobiegawczy

Badania wykazały, że terapia tlenem hiperbarycznym może pomóc w zapobieganiu chorobom nowotworowym. Zwiększenie poziomu tlenu w organizmie poprzez HBOT może pomóc w zapobieganiu rozwojowi komórek rakowych, poprawiając proces oddychania tlenowego i metabolizm energetyczny. Ponadto HBOT może pomóc w poprawie funkcjonowania układu odpornościowego, co również jest kluczowe w walce z rakiem. Wysokie stężenie tlenu sprzyja również produkcji związków o działaniu antyoksydacyjnym. To one neutralizują wolne rodniki, znane ze swojego uszkadzającego wpływu na DNA. Nadmiar wolnych rodników sprzyja także niekorzystnym mutacjom.

rak - terapia tlenem hiperbarycznymTerapia tlenem hiperbarycznym HBOT i zapobiegania rakowi – co mówią badania?

Badania na temat związku między HBOT a zapobieganiem chorobom nowotworowym są wciąż w toku, ale już teraz wyniki są obiecujące. Eksperymenty przeprowadzone na zwierzętach wykazały, że HBOT może pomóc w zapobieganiu rozwojowi nowotworów. Ponadto badania kliniczne na ludziach wykazały, że HBOT może mieć pozytywny wpływ na pacjentów z chorobą nowotworową, poprawiając skuteczność innych metod leczenia i zmniejszając ryzyko nawrotu choroby.

Jak wybrać placówkę wykonującą zabiegi tlenoterapii hiperbarycznej?

Wbrew pozorom nie jest to wcale banalne pytanie. Profesjonalne, medyczne zabiegi tlenoterapii hiperbarycznej są dostępne tylko w kilku miejscach w Polsce. Natomiast dość rozpowszechnione są gabinety, które wprowadzają w błąd swoich klientów. Oferują znacznie tańsze zabiegi w tanich komorach przeznaczonych do zastosowań domowych, a nie medycznych. 

Badania, o których mowa, potwierdzające efektywność terapii hiperbarycznej w leczeniu chorób nowotworowych przeprowadzone są w profesjonalnych, medycznych komorach, które zapewniają odpowiednią podaż tlenu o właściwej jakości. Ponadto tylko takie komory zapewniają odpowiednio wysokie wysycenie płynów ustrojowych tlenem. Jest to związane z prawami fizyki Boyle’a Mariotta i Henryego.

Jeżeli zatem rozważasz skorzystanie z tlenoterapii hiperbarycznej, musisz skonsultować się z lekarzem. Specjalista po zbadaniu Cię pod kątem przeciwwskazań do zabiegu, określi odpowiednie ciśnienie, dawkę i czas trwania zabiegu oraz ilość powtórzeń. 

Jeżeli nie chcesz ryzykować własnym zdrowiem wybierz placówkę, która jest zarejestrowanym podmiotem leczniczym, posiada odpowiednie certyfikaty i zapewnia przestrzeganie właściwych standardów.

Bibliografia

Karuppaiyah Selvendiran, M. Lakshmi Kuppusamy, Shabnam Ahmed, Anna Bratasz, Guruguhan Meenakshisundaram, Brian K. Rivera, Mahmood Khan and Periannan Kuppusamy. Oxygenation inhibits ovarian tumor growth by downregulating STAT3 and cyclin-D1 expressions 
Moen I, Stuhr LE. Hyperbaric oxygen therapy and cancer–a review. Target Oncol. 2012 Dec;7(4):233-42. doi: 10.1007/s11523-012-0233-x. Epub 2012 Oct 2. PMID: 23054400; PMCID: PMC3510426.

Mayo Clinic. (2018, January 12). Hyperbaric Oxygen Therapy.
Retrieved from: http://www.mayoclinic.org/tests-procedures/hyperbaric-oxygen-therapy/basics/definition/prc-20019167Bennett, M.H., Feldmeier, J., Smee, R., and Milross, C. (2018). Hyperbaric Oxygenation for Tumour Sensitisation to Radiotherapy. Cochrane Database of Systematic Reviews. DOI: 10.1002/14651858.CD005007.pub4.
Retrieved from: https://www.cochranelibrary.com/cdsr/doi/10.1002/14651858.CD005007.pub4/full

Chen, S-Y., Tsuneyama, K., Yen, M-H., Lee, J-T., Chen, J-L., and Huang, S-M. (2021, June 8). Hyperbaric Oxygen Suppressed Tumor Progression Through the Improvement of Tumor Hypoxia and Iduction of Tumor Apoptosis in A549-Cell-Transferred Lung Cancer. Scientific Reports. 11(12033), https://doi.org/10.1038/s41598-021-91454-2.
Retrieved from: https://www.nature.com/articles/s41598-021-91454-2

Autorzy
Izabela Wrzołek, Sylwiusz Trawińśki, Julia Trawińska
RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments