czwartek, 30 maja, 2024

Zapytaj eksperta

[contact-form-7 id=”3352″ title=”Kontakt”]

Dr Anna Romaniuk

Specjalizuje się w diagnostyce i terapii zaburzeń mikroflory jelitowej u dzieci ze spectrum autyzmu, chorobach autoimmunologicznych i alergicznych w tym w atopowym zapaleniu skóry. Stosuje holistyczne podejście do zaburzeń układu odpornościowego i procesów neurodegradacyjnych uwzględniając zaburzenia flory jelitowej i polimorfizmy genów metylacyjnych.

Współpracuje z ośrodkami terapeutycznymi dla dzieci ze spektrum autyzmu „Sotis”, „Asysta”, czy „Ośrodek Wczesnej Interwencji” na Pilickiej. Doktorat z immunologii obroniła w Centrum Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN, gdzie kontynuowała karierę naukową. Od wielu lat pozostaje w silnych relacjach profesjonalnych z CMDiK PAN – obecnie projektuje prace naukowe dotyczące wpływu terapeutycznego probiotyków na myszy autystyczne . Jednocześnie, we współpracy z Instytutem Mikroekologii i Warszawskim Uniwersytetem Medycznym prowadzi badania naukowe w obszarze zaburzeń flory jelitowej u dzieci ze spektrum autyzmu.

Doświadczenie edukacyjne zdobywała na Akademii Medycznej w Warszawie, gdzie współtworzyła pierwszy w Polsce program nauczania immunologii dla studentów medycyny. Jest współautorem pierwszych edycji podręcznika „Immunologia” pod redakcją Prof. Marka Jakóbisiaka. Obecnie swoją wiedzą dzieli się zarówno z rodzicami jak i osobami zaangażowanymi w procesy terapeutyczne, w tym neurologopedami i terapeutami integracji sensorycznej. Współpracuje z wieloma ośrodkami szkoleniowymi w całej Polsce w tym z ASPI (Rzeszów), EDULOGMED (Jastrzębie Zdrój), jak i organizacjami pozarządowymi (Fundacja JakMotyl).