piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaProblemyNadwagaTube Diet – moda czy rewolucja w odchudzaniu?

Tube Diet – moda czy rewolucja w odchudzaniu?

Ulubiona dieta panien młodych w Stanach Zjednoczonych, metoda odchudzania okrzyknięta przez Time dietą roku. Ale czy Tube Diet – czyli terapia ketogeniczna – to chwilowa moda, czy prawdziwy cud medycyny?

Siedem kilogramów mniej w siedem dni? Brzmi niewiarygodnie. A jednak Tube Diet robi coraz większą furorę wśród osób chcących szybko, skutecznie i bezpiecznie pozbyć się nadmiernych kilogramów. Ale w jaki sposób właściwie działa terapia ketogeniczna? Przeczytaj i dowiedz się, czy jest ona dla Ciebie.

Terapia ketogeniczna została opracowana z myślą o osobach cierpiących na otyłość, nadwagę oraz na obrzęk lipidowy. Czyli dla tych, którym w sposób tradycyjny nie udaje się pozbyć niechcianej tkanki tłuszczowej. Tube Diet to terapia odchudzająca, zmierzająca do skutecznej, szybkiej i przede wszystkim bezpiecznej utraty masy ciała – to efekt unieruchomienia krótkotrwałego procesu ketozy. W normalnej diecie źródłem energii jest glukoza pobierana ze spożywanych węglowodanów. W terapii ketogenicznej natomiast żołądkowi dostarcza się przez sondę mieszankę, w której nie ma cukrów, lecz prawie wyłącznie makro-, mikroelementy, tłuszcze i białko. Dzięki temu organizm nie czerpie energii z węglowodanów i  szuka alternatywnej drogi, by ją pobrać. Tą energią są ciała ketonowe. Pozyskuje się je w trakcie ketogenezy, czyli procesu rozpadu zmagazynowanej wcześniej tkanki tłuszczowej.

– Bywa tak, że u niektórych osób nie można zmniejszyć masy ciała, stosując nawet diety bardzo mocno ograniczające. Metabolizm się spowolnił i pacjenci nie reagują. Są miejsca na naszym ciele, z których bardzo trudno pozbyć się tkanki tłuszczowej, a w tej terapii możemy ją w bardzo szybki sposób zredukować.

Dietetyk kliniczny, P. Lidia Trawińska, CM VIMED 

Krótka historia terapii

Terapię ketogeniczą 30 lat temu opracował profesor chirurgii ogólnej Gianfranco Cappello z Uniwersytetu La Sapienza w Rzymie i za pomocą tej metody wyleczył ponad 40 tysięcy osób otyłych. Od 1986 roku terapia ta jest powszechnie stosowana również u pacjentów leczonych z powodu przewlekłych chorób układu pokarmowego czy urazów w obrębie jamy brzusznej. Według badań naukowych Zakładu Żywienia Klinicznego Szpitala Policlinico Umberto w Rzymie, sonda żołądkowo-nosowa jest jedną z najskuteczniejszych metod leczenia otyłości olbrzymiej bez ryzyka powikłań.

Alternatywa dla chirurgii bariatrycznej

Tube Diet nazywana jest również bariatrią bez skalpela. Tak jak w przypadku zabiegu chirurgicznego następuje szybki spadek masy ciała, jednak Tube Diet nie wymaga interwencji chirurga ani hospitalizacji i przez cały okres trwania diety można swobodnie funkcjonować, nie rezygnując z dotychczasowych zajęć: pracy czy spotkań z przyjaciółmi.

Przebieg terapii nie takie straszny, jak go malują

Pierwszym etapem terapii ketogenicznej jest założenie sondy nosowo-żołądkowej – cienkiej rurki, przez którą podawana jest specjalna mieszanka witaminowo-białkowa. Wiąże się to z noszeniem ze sobą małej torebki z „pokarmem” i pompy, która systematycznie dostarcza ten pokarm do żołądka.  Dodatkowo, przez cały czas trwania terapii, pacjentowi zaleca się wypijanie ok. 3 litrów wody. To dlatego, że nadmiar ciał ketonowych musi nieustannie być wydalany z moczem, aby uniknąć zakwaszenia organizmu. W czasie fazy karmienia dojelitowego zabronione jest spożywanie jakichkolwiek węglowodanów, które spowodowałyby bardzo silny głód, a terapię należałoby przerwać. Po określonym czasie lekarz usuwa sondę i zaczyna się kolejny etap, w którym ponownie przyzwyczajamy organizm do spożywania pokarmów i wyprowadzamy go ze stanu „głodzenia”.

Przesz ok. 3 tygodnie spożywa się węglowodany złożone – są to warzywa w formie soków, zup i kremów z dodatkiem mieszanki pełnej aminokwasów, witamin i minerałów. W przeciągu kolejnych dni, pod okiem dietetyka, wprowadzane są do menu posiłki w formie stałej –pieczone lub gotowane na parze ryby, cała gama roślin strączkowych i warzyw.

„Przez pierwszy etap kuracji ketogenicznej schudłam 8 kg i sporo zrzuciłam w obwodach. Chcę następnego kroku i chcę, żeby było jeszcze więcej (…) Kilkukrotnie próbowałam odchudzać się na własną rękę, ale było to krótkotrwałe i stwierdziłam, że to ostatni czas, żeby coś zmienić.”

 Zobacz, co więcej o Tube Diet mówi pacjentka CM VIMED, Diana Siemieniec:

Tube Diet jest metodą bezinwazyjną, dlatego ryzyko powikłań jest niewielkie. Z terapii nie mogą jednak skorzystać osoby, które cierpią na niewydolność układu krążenia i układu oddechowego, na alergię białka krowiego, osoby z zaawansowaną cukrzyca, chorobą nerek czy kamicą żółciową.

Co więc gwarantuje Tube Diet?

Terapia ketogeniczna to idealna metoda pozbycia się tkanki tłuszczowej, z miejsc, z których najtrudniej ją usunąć: z brzucha, ud, bioder i pośladków. Gwarantuje ona bezpieczeństwo dzięki wykluczeniu zabiegów chirurgicznych, nie posiada efektów ubocznych, a podczas jej trwania nie odczuwa się głodu, który często towarzyszy innym metodom odchudzania.

 

Terapia ketogeniczna           Jak terapia ketogeniczna       Klinika Vimed to najlepsi
w klinice Vimed                    pomaga zrzucić wagę?          lekarze i specjaliści

Vimed.pl                              Poznaj zalety terapii              Klinika Vimed

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments