Czym i dla kogo przeznaczona jest dieta ketogeniczna
Dieta ketogeniczna to dieta, która opiera się na zwiększonej ilości tłuszczy, znacznym ograniczeniem węglowodanów oraz normalnej podaży białka. Duże zainteresowanie tą dietą wynika z szybkich efektów w redukcji masy ciała.
Poza odchudzaniem wskazuje się na korzystny wpływ diety ketogennej w leczeniu padaczki lekoopornej, autyzmu, chorobach nowotworowych. Należy pamiętać, że dieta ta nie powinna być wprowadzana na własną rękę! Stosowana zbyt długo i w nieodpowiedni sposób może spowodować niedobory pokarmowe oraz problemy z układem krążenia, wątrobą, trzustką i pracą jelit. Dlatego przed przejściem na dietę ketogeniczną bardzo ważna jest opieka doświadczonego lekarza i dietetyka oraz wykonanie odpowiednich badań diagnostycznych przed i po zakończeniu diety.
Proporcje makroskładników powinny być ustalane indywidualnie dla każdej osoby z uwzględnieniem wieku, płci, stanu zdrowia, masy ciała. Ze względu na specyfikę tej diety niezbędna może okazać się suplementacja, która nie może być wprowadzana na własną rękę. Przed rozpoczęciem przyjmowania jakichkolwiek preparatów trzeba skonsultować się z lekarzem.
Dieta ketogeniczna nie jest wskazana dla osób z przewlekłym zapalenie trzustki, kamicy dróg żółciowych nerek, poważnych schorzeniach wątroby, hipoglikemii, rodzinnej hipercholesterolemii, kwasicach organicznych.
Aby utrzymać efekty diety bardzo ważne jest odpowiednie zakończenie i wyjście z leczenia. Może ona być cyklicznie powtarzana, po wykonaniu badań i konsultacji lekarskiej. Natomiast niezmiernie istotne jest stopniowe i powolne rozbudowywanie diety pod opieką dietetyka, aby nie doszło do problemów ze strony przewodu pokarmowego i zaburzeń gospodarki węglowodanowej.
Jak to działa
Ze względu na bardzo duże ograniczenie węglowodanów w diecie pozbawiamy organizm podstawowego źródła energii. W takiej sytuacji głównym źródłem energii stają się tłuszcze, co prowadzi do rozwoju stanu ketozy. Organizm wytwarza tzw. ciała ketonowe, które trzeba mierzyć w trakcie diety. Prowadzi to do redukcji nadmiernej tkanki tłuszczowej w dość szybkim czasie. Energię z ciał ketonowych czerpią mięśnie (w tym serce), mózg, nerki. Dodatkowo w diecie ketogenicznej zmniejszają się obrzęki dzięki utracie nadmiaru wody (szczególnie ważne dla kobiet z sylwetką gruszki i problemami z cellulitem) oraz dochodzi do obniżenia stężenia insuliny. Ułatwienie do wytrwania na diecie jest fakt, że zmniejsza się apetyt lub nawet zanika uczucie głodu. Osoby będące na diecie ketogenicznej po wytrwaniu pierwszych kilku dni przestają mieć problemy z chęcią podjadania.
Czy dieta ketogeniczna i terapia ketogeniczna to to samo?
Terapia ketogeniczna (Medical keto therapy) stosowana w ICM Vimed jest skuteczną i bezpieczną metodą walki z nadwagą i otyłością. Terapia opiera się na wprowadzeniu organizmu w proces ketozy, czyli stan kiedy energia pobierana jest w wyniku metabolizmu własnej tkanki tłuszczowej, a nie z glukozy dostarczanej z pożywieniem. W porównaniu z dietą ketogeniczną w terapii nie stosuje się zwiększonej podaży tłuszczy. Opiera się ona na indywidualnie dobranej ilości białka, którą pacjenci czerpią z odpowiednich mieszanek odżywczych, co jednocześnie zmniejsza ryzyko utraty masy mięśniowej. Przed wejściem w terapię każdy pacjent wykonuje szereg badań, na podstawie których lekarz specjalista terapii fenotypowej dokonuje kwalifikacji do terapii. Przez cały okres trwania terapii pacjent jest pod opieką wykwalifikowanego dietetyka, który czuwa nad przebiegiem terapii oraz rozbudowywaniem diety i wprowadzaniem węglowodanów. Terapia ketogeniczna w ICM składa się z odpowiednich cykli – okresu redukcji oraz stabilizacji, dzięki czemu pacjent nie musi obawiać się efektu jojo.
Dieta ketogeniczna ze względu na zwiększoną podaż tłuszczy może powodować wzrost poziomu cholesterolu LDL (tzw. zły cholesterol) i wpłynąć na pogorszenie stanu układu sercowo – naczyniowego. Medical keto therapy, dzięki eliminacji tłuszczów na czas leczenia nie zwiększa ryzyka rozwoju chorób układu krążenia. Ponadto terapia ketogeniczna nie wymaga hospitalizacji i nie zaburza normalnego funkcjonowania. W trakcie terapii można normalnie wykonywać codzienne obowiązki i pracować. Należy jedynie odpowiednio dostosować aktywność fizyczną.
Jest to bardzo dobra alternatywa dla osób z otyłością olbrzymią, które skłaniają się ku operacji bariatrycznej.
Terapia ketogeniczna Jak terapia ketogeniczna Klinika Vimed to najlepsi
w klinice Vimed pomaga zrzucić wagę? lekarze i specjaliści