Antybiotyki bez wątpienia są potrzebne w leczeniu wielu przypadłości, ale czy nie są one nadużywane przez lekarzy? Jak sugerują ostatnie badania przeprowadzone przez amerykańskich naukowców, małe dzieci często leczone antybiotykami są narażone na otyłość w starszym wieku.
Naukowcy z Univesity of Panssylvania i Bloomberg School of Public Health przeanalizowali dane z lat między 2001 i 2013 rokiem na temat zdrowia ponad 64 500 amerykańskich dzieci. A ich rozwój był śledzony od 5 r.ż.
Dzieci, które przeszły ponad 4 kuracje antybiotykowe w wieku 2 lat były w wieku 5 lat o 10 proc. bardziej otyłe od dzieci, które przeszły maksymalnie 2 kuracje antybiotykami w okresie 24 miesięcy po urodzeniu. Powszechnie podawane antybiotyki o szerokim spektrum działania (zabójcze dla wielu rodzajów bakterii) bardziej sprzyjały otyłości, niż te działające specyficznie, na wybraną dolegliwość.
Badacze jednak zastrzegają, że antybiotyki nie powodują otyłości bezpośrednio, a przez to, że niszczą odpowiednie bakterię we florze jelitowej, które są zastępowane przez inne bakterie, a te sprowadzają metabolizm na niewłaściwy tor, powodując otyłość. Aby temu zapobiec należałoby stosować antybiotyki, które są dostosowane do konkretnego schorzenia – przez wykonanie odpowiednich badań.
Oczywiście, należy jeszcze zaczekać, aby wyjaśnić związek między antybiotykami, a otyłością, ponieważ badania są dopiero w fazie początkowej. Wiele innych czynników jeszcze nie wzięto pod uwagę, które mogą być kluczowe – jak aktywność fizyczna dziecka, czy jego dieta.
Trzeba również pamiętać, że antybiotyki nie są jedynym rozwiązaniem i powinny być podawane dopiero w ostateczności, a zbyt często lekarze przepisują je bez mrugnięcia okiem. Co o tym sądzicie?
Jak znaleźć przyczyny Najlepsze badania dla dzieci Czy to skutek nietolerancji
chorób dzieci? pokarmowej?
https://genelab.pl Nietolerancja pokarmowa Przebadaj swoje dziecko