Co jest sekretem długowieczności? Przyglądamy się długości życia Polaków oraz innych narodów

0
1592

dlugowiecznosc

Przeprowadzone badania udowodniły niejednokrotnie, że ludzki genotyp pozwala na przeżycie od 120 do 140 lat! A większość z nas ma szansę przeżyć w zdrowiu nawet do 85 r.ż. Więc dlaczego tak się nie dzieje?

Od dłuższego czasu wiadomo, że nie tylko geny mają wpływ na długość życia. Kolosalne znaczenie ile lat przeżyjemy ma styl życia jaki prowadzimy – nasza dieta, narażenie na stres, aktywność fizyczna.

Najdłuższą średnią długością życia na całym świecie mogą pochwalić się Japończycy!

Co sprawia, że Japończycy przeciętnie żyją 83 lata? Przede wszystkich ich dieta jest ekstremalnie zdrowa. Trudno sobie wyobrazić ulice bez „śmieciowego jedzenia”, jednak w Japonii restauracje typu fast food pojawiły się stosunkowo niedawno i nie cieszą się zbyt dużo popularnością (w przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych i państw europejskich). Dieta mieszkańców kraju kwitnącej wiśni opiera się głównie na niskokalorycznych produktach, a dzienna dawka nie przekracza 1900 kcal. Ich jadłospis bogaty jest w ryby i owoce morza, które zapewniają im odpowiednią ilość kwasów omega-3, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania pracy serca. Oprócz tego jedzą oni duża ilość warzyw, roślin strączkowych, które dostarczają im protein bez zbędnej ilości kalorii, a zamiast słodkich napojów wybierają zieloną herbatę, która jest bogata w antyoksydanty. Jeżeli piją alkohol, jest to najczęściej sake, które w umiarkowanych ilościach ma właściwości prozdrowotne. Sake, zawiera cenne aminokwasy, które wpływają miedzy innymi na pobudzenie funkcji mózgu oraz stymulację układu immunologicznego. Oprócz tego, sake zmniejsza ryzyko występowania nowotworów, poprawia krążenie krwi, a spożywana przez kobiety zmniejsza ryzyko osteoporozy.

sredniadlugosczycia_japonia

Co jeszcze wpływa na zdrowie i długość życia? Dla Japończyków bardzo ważna jest harmonia na każdej płaszczyźnie życia. Negatywne odziaływania środowiska i natężenie stresu związane z wysokorozwiniętą gospodarką nie są straszne Japończykom. Potrafią oni zawsze znaleźć czas na wyciszenie i wypoczynek. Oprócz tego cechują się wyjątkowym spokojem wewnętrznym. Unikają i starają się nie doprowadzić do sytuacji, w której mogli by zakłócić swój własny, jak i cudzy spokój. Dlatego nigdy nie spotkamy się w Japonii z sytuacjami, które mogłyby wyprowadzić kogoś z równowagi, tj. kłótnia o kolejkę w supermarkecie, przepychanie się do metra lub autobusu.

A co słychać w Europie?

Europejskimi liderami są Włosi, co może być dosyć dużym zaskoczeniem. Ich skłonność do picia dużej ilości wina i palenia papierosów może być myląca. Co zatem jest ich tajemnicą? Tutaj też nie będzie zaskoczenia – dieta. Włosi, podobnie jak Japończycy spożywają dużą ilość ryb i owoców morza. Na włoskim stole nigdy nie zabraknie warzyw i owoców, które dostarczają pakiet witamin, a zamiast tłuszczów zwierzęcych (smalec, masło), do gotowania używa się oliwy z oliwek.

A jak jest wśród Polaków?

Jak się okazuje nie jest najgorzej, ale mogłoby być lepiej, ponieważ przeciętna długość życia to 77 lat. Jednak wg. danych Światowej Organizacji Zdrowia Polacy zachowują dobrą kondycję zdrowotną do 65 r.ż., podczas gdy Japończycy do 76! Czym jest to spowodowane? Prawdopodobnie złą dietą. Uwielbiamy tradycyjne tłuste potrawy. W polskiej diecie jest za dużo mięsa – przede wszystkim wieprzowiny! Przeciętny Polak zjada go ok. 70 kg rocznie, przy czym jedynie 7 kg ryb. Oprócz tego w naszej diecie jest zbyt dużo soli i cukru – lubimy szybkie jedzenie typu fast food oraz słodkie napoje, jemy za mało owoców i warzyw oraz nadużywamy alkoholu.

jak dlugo zyja polacy

Oczywiście, tradycja jest ważna, ale może najwyższy czas ustanowić nową? Przejmijmy zdrowe nawyki od innych narodów i pozbądźmy się tych złych, które nam szkodzą! Zamieńmy mięso na ryby, słone i słodkie przekąski na nasiona i owoce, a słodkie napoje na herbatę i wodę. Jeśli musisz sięgnąć po alkohol, to wybierz wino.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here