wtorek, 16 lipca, 2024
Strona głównaAktualności7 produktów, które mogą obniżyć ryzyko zachorowania na raka prostaty

7 produktów, które mogą obniżyć ryzyko zachorowania na raka prostaty

Rak prostaty to nowotwór złośliwy, który rozwija się w gruczole krokowym. Jest to jeden z najczęstszych nowotworów u mężczyzn. Występuje na wszystkich szerokościach geograficznych, szczególnie w krajach rozwiniętych

Chociaż większość przypadków raka prostaty może początkowo nie wykazywać żadnych objawów, to z czasem może prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak utrudnienia w oddawaniu moczu, nietrzymanie moczu, bóle i problemy z erekcją.

Istnieją pewne produkty, które można włączyć do codziennej diety, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka. Dowiedz się co jeść, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania i zachować męskość do późnej starości! 

yzyko zachorowania na raka prostatyCzynniki ryzyka wystąpienia raka prostaty 

Rak prostaty to choroba, która może dotknąć każdego mężczyznę, jednak niektóre czynniki mogą zwiększyć ryzyko rozwoju tego nowotworu. Niektóre z nich to zaburzenia ekspresji genów, proces starzenia się i stany zapalne,  styl życia i dieta. 

Raka prostaty wykrywa się najczęściej u mężczyzn po 50 roku życia, ponieważ ten nowotwór rozwija się latami. Z tego powodu wraz z wiekiem zwiększa się częstotliwość wykrywania tej i wielu innych chorób nowotworowych, a nie ryzyko ich wystąpienia.

Ryzyko raka prostaty związane jest przede wszystkim z wieloma czynnikami stylu życia, które sprzyjają rozwojowi stanów zapalnych w organizmie. Także u mężczyzn, którzy mają rodzinną historię raka prostaty, zwiększa się ryzyko rozwoju tej choroby. 

Styl życia ma największy wpływ na ryzyko zachorowania na raka prostaty. 

Nieodpowiednia dieta, nadużywanie alkoholu, palenie tytoniu, niedostateczna ilość snu i brak aktywności fizycznej są powiązane z większym ryzykiem rozwoju raka prostaty. Badania wykazały, że mężczyźni, którzy nie palą i prowadzą aktywny tryb życia, mają znacznie mniejsze ryzyko zachorowania na raka prostaty.

yzyko zachorowania na raka prostatyObjawy raka prostaty 

Wczesne stadia raka prostaty nie wykazują żadnych objawów. Często nawet zaawansowane stadia raka prostaty mogą nie dawać żadnych oznak przez długi czas. Jednym z pierwszych objawów raka prostaty są zaburzenia związane z oddawaniem moczu. 

Mężczyźni mogą odczuwać ból, pieczenie lub dyskomfort podczas mikcji, a także częstszą potrzebę oddawania moczu, szczególnie w nocy. Mogą również odczuwać trudności z rozpoczęciem lub zakończeniem mikcji.

Innym objawem raka prostaty jest krwiomocz. Mężczyźni u których rozwija się podstępnie rak prostaty mogą zauważyć krew w moczu lub nasieniu. To już bardzo poważny sygnał alarmowy.

Rak prostaty może powodować ból w obrębie krocza, dolnej części pleców, kościach miednicy lub kościach krzyżowej. W zaawansowanych przypadkach ból może być odczuwany również w innych częściach ciała, takich jak klatka piersiowa lub kości.

Wczesna diagnoza raka prostaty jest kluczowa dla skutecznego leczenia. Jeśli zauważysz którykolwiek z wymienionych objawów, warto skonsultować się ze specjalistą. 

Pamiętaj, że wiele z tych objawów może występować również w przypadku innych schorzeń, więc tylko specjalista będzie w stanie postawić dokładną diagnozę i zalecić odpowiednie postępowanie.

7 składników diety, które mogą obniżyć ryzyko zachorowania na raka prostaty

Pomidory są bogate w likopen, silny przeciwutleniacz, który może pomóc w ochronie przed rakiem prostaty.

1. Pomidory

Pomidory są bogate w likopen, silny przeciwutleniacz, który może pomóc w ochronie przed rakiem prostaty. Likopen pomaga w zmniejszeniu stanu zapalnego i hamowaniu wzrostu komórek rakowych prostaty. 

Według badań spożywanie dużej ilości pomidorów zmniejsza ryzyko wystąpienia tej choroby nawet o 35%, w porównaniu z osobami, które jedzą pomidory rzadziej. W innym badaniu udowodniono, że im więcej likopenu we krwi, tym niższe jest ryzyko zachorowania na raka prostaty, zwłaszcza jego złośliwą postać. 

Już 50 mg likopenu dziennie pozytywnie wpływa na poziom tego cennego antyoksydantu w organizmie. 

Dlatego warto włączyć do swojej diety produkty takie jak sos pomidorowy, pasta pomidorowa, soki z pomidorów i świeże pomidory.

 Zielona herbata2. Zielona herbata

Badania naukowe potwierdzają, że zielona herbata jest wartościowym źródłem przeciwutleniaczy, które mogą skutecznie opóźnić rozwój raka prostaty. 

Wyniki opublikowane w czasopiśmie „Cancer Prevention Research” wskazują, że polifenole, obecne w dużej ilości w zielonej herbacie, mogą obniżyć stężenie białek odpowiedzialnych za rozwój komórek rakowych. 

Katechiny to rodzaj polifenoli, które występują w dużych ilościach w zielonej herbacie i są źródłem jej charakterystycznego gorzkiego smaku. Jednym ze znaczących związków jest 3-galusan epigallokatechiny (EGCG). Badania wykazały, że EGCG jest wysoce bioaktywny i ukierunkowany na szlaki molekularne związane z karcynogenezą prostaty. 

Przeprowadzono eksperyment na grupie 26 pacjentów z rakiem prostaty, którzy otrzymywali suplement diety zawierający przeciwutleniacze pozyskane z zielonej herbaty. 

Stężenie białek odpowiedzialnych za rozwój komórek rakowych obniżyło się o 10-30% w ciągu miesiąca. Pacjenci przyjmowali 4 pigułki suplementu dziennie, co odpowiada 12 filiżankom naparu z zielonej herbaty. 

brokuł rak prostaty3. Warzywa z rodziny krzyżowych

Według badań przeprowadzonych w Fred Hutchinson Cancer Research Center w Seattle, mężczyźni, którzy jedzą trzy razy w tygodniu warzywa z rodziny krzyżowych, takie jak kapusta i brokuły, mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka prostaty o 41%. 

Dodatkowo, badania opublikowane w Journal of Biological Chemistry wykazały, że substancja indol-3-karbinol, zawarta w warzywach z rodziny krzyżowych, przekształca się w organizmie w DIM, substancję, która blokuje męskie hormony i zapobiega rozrostowi komórek raka gruczołu krokowego.

Te warzywa są bogate w dwa fitozwiązki, glukozynolany i izotiocyjaniany, które neutralizują substancje rakotwórcze. 

Wiele osób nie je tych warzyw, ponieważ nie wszyscy potrafią je przyrządzić w taki sposób, by były smaczne i nie traciły swoich cennych właściwości w procesie obróbki.

. Sok z granatu4. Sok z granatu

Podobnie jak zielona herbata, granaty są bogatym źródłem przeciwutleniaczy, które mogą pomóc w zapobieganiu chorobom przewlekłym związanym ze stresem oksydacyjnym.

Według badań zaprezentowanych na spotkaniu Amerykańskiego Stowarzyszenia Urologicznego sok z granatów może spowolnić rozwój raka gruczołu krokowego. U grupy mężczyzn zdiagnozowanych i leczonych z powodu raka prostaty obserwowano obniżenie poziomu PSA.  

U mężczyzn, którzy przez dwa lata pili jedną szklankę soku z granatów dziennie, poziom PSA podwajał się cztery razy wolniej niż w grupie kontrolnej. Może to sugerować, że rozwój nowotworu był znacznie wolniejszy.

Sok z granatu nie należy do tanich napojów, jednak zdecydowanie warto od czasu do czasu wypić kilka szklaneczek.

ryby a rak prostaty5. Ryby

Według badań opublikowanych w Clinical Cancer Research, mężczyźni jedzący jedną lub dwie porcje tłustych ryb tygodniowo mają o 63% mniejsze ryzyko zachorowania na złośliwego raka prostaty. 

Z badań przeprowadzonych w Harvard School of Public Health wynika, że ryzyko zachorowania na ten typ nowotworu spada o 41% u mężczyzn spożywających najwięcej produktów zawierających kwasy omega-3 w porównaniu z tymi, którzy jedzą ich najmniej.

Tłuste ryby, takie jak łosoś, tuńczyk i makrela, są bogate w kwasy omega-3, które uważane są za czynnik sprzyjający redukcji stanów zapalnych. 

Związek pomiędzy spożyciem ryb a zmniejszeniem ryzyka zachorowania na raka prostaty był szczególnie silny u mężczyzn z genetycznymi predyspozycjami do rozwoju raka prostaty. 

Orzechy brazylijskie6. Orzechy brazylijskie

Orzechy brazylijskie są bogate w selen, pierwiastek mineralny, który może odgrywać ważną rolę w zapobieganiu chorobom nowotworowym. 

Naukowcy z Uniwersytetu Stanford przeprowadzili badania, które wykazały, że mężczyźni z rozpoznaną chorobą nowotworową prostaty spożywają znacznie mniejsze ilości selenu w porównaniu do zdrowych mężczyzn. 

Wyniki badań wskazują na to, że wysokie stężenie selenu może nawet pięciokrotnie zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka prostaty.

Eksperci uważają, że spożywanie tylko dwóch świeżo łuskanych orzechów brazylijskich dziennie może efektywnie zwiększyć poziom selenu w organizmie.

 Czosnek i inne warzywa cebulowe 7. Czosnek i inne warzywa cebulowe 

Czosnek jest bogaty w związki siarkowe, takie jak allicyna i diallyl disulfide, które mogą pomóc w ochronie przed rakiem prostaty. W badaniach wykazano, że spożywanie czosnku może pomóc w zmniejszeniu ryzyka zachorowania na raka prostaty.

Podobnie w badaniu przeprowadzonym na 238 mężczyznach chińskiego pochodzenia z chorobą nowotworową prostaty oraz 471 zdrowych mężczyznach, naukowcy porównali ilość spożywanych warzyw Allium, w tym czosnku, cebuli, pora i szczypiorku. 

Już niewielka porcja tych warzyw dziennie może zwiększyć szansę na zachowanie zdrowia prostaty.

Okazało się, że u osób, które jedzą najwięcej warzyw cebulowych, ryzyko zachorowania na raka prostaty zmniejsza się o 50%, podczas gdy mężczyźni, którzy jedzą najwięcej szalotki, mają o 70% mniejsze ryzyko rozwoju raka prostaty. 

Konwencjonalne leczenie i raka prostaty Konwencjonalne leczenie i raka prostaty 

Wybór podejącia do leczenia raka prostaty zależy od stopnia zaawansowania choroby, wieku pacjenta, jego stanu zdrowia oraz innych czynników. Wczesne stadia raka prostaty często można skutecznie leczyć za pomocą operacji usunięcia prostaty lub radioterapii

Najczęściej wykonuje się zabieg usunięcia gruczołu krokowego wraz z pęcherzykami nasiennymi (prostatektomii radykalnej). Do wyboru są trzy różne sposoby: operacja otwarta, zabieg z użyciem laparoskopu oraz zabieg z wykorzystaniem robota medycznego, jak na przykład robot da Vinci. 

Czas powrotu do zdrowia zależy od wybranej metody. W przypadku bardziej zaawansowanej choroby leczenie będzie obejmować również terapię hormonalną i chemioterapię. Warto jednak wiedzieć, że usunięcie prostaty nie kończy problemu.

Czy operacja to koniec leczenia?

Operacja najczęściej nie kończy procesu leczenia. Jeśli guz ograniczony jest do gruczołu krokowego i nie występują przerzuty, wycięcie prostaty daje szansę na całkowite wyleczenie. W pierwszych tygodniach po zabiegu konieczne są jednak wizyty kontrolne.

Lekarz musi śledzić proces gojenia się rany i ewentualne powikłania. Jest to bardzo istotne, gdyż istnieje ryzyko nawrotu choroby.

Powikłania po operacji usunięcia prostaty

Nietrzymanie moczu

Po usunięciu prostaty mogą pojawić się trudności z trzymaniem moczu. To częsty skutek uboczny operacji, który może mieć różne nasilenie – od wyciekania kilku kropel po całkowity brak kontroli nad pęcherzem. 

Zaburzenia erekcji

Czasami zdarza się, że podczas operacji nerwy odpowiedzialne za wzwód prącia zostają uszkodzone, czego konsekwencją mogą być poważne zaburzenia erekcji lub całkowity brak erekcji.

Powrót do codziennej aktywności

W czasie pierwszych kilku tygodni po operacji pacjent czuje ogólne osłabienie. Dodatkowo gojąca się rana i założony cewnik powodują znaczny dyskomfort. W okresie kilkunastu tygodni należy unikać nadmiernego wysiłku. 

Proces leczenia onkologicznego nie jest łatwy także pod względem emocjonalnym. Wielu pacjentów korzysta z pomocy psychologa, nie mogąc poradzić sobie z utratą atrybutów męskości.

Jeśli operacja usunięcia prostaty zakończyła się powodzeniem, nadal należy niepokoić się o swoje zdrowie.

Coraz częściej lekarze zalecają, by w procesie rekonwalescencji po usunięciu prostaty zadbać o odpowiednią dietę i aktywność fizyczną.

Medycyna stylu życia a rak prostaty 

W leczeniu chorób przewlekłych kluczową rolę odgrywa właściwe odżywianie, dotlenienie i detoksykacja komórek wszystkich narządów organizmu. Odpowiednio prowadzona terapia żywieniowa, wdrożona we właściwym momencie, może pomóc w odwróceniu zmian chorobowych.

Dotyczy to również raka prostaty, który także rozwija się na podłożu zapalnym.

Badania naukowe przeprowadzone przez doktora Ornisha dowodzą, że mężczyźni z rakiem prostaty, którzy przeszli na dietę roślinną, zredukowali poziom stresu i wprowadzili umiarkowaną aktywność fizyczną, osiągnęli regresję choroby.

Najważniejszym krokiem w leczeniu przewlekłego stanu zapalnego na tle pokarmowym jest spersonalizowane odżywianie, w celu wyeliminowania pokarmowych źródeł przewlekłego stanu zapaalnego. Takie postępowanie opiera się na badaniu Kod Metaboliczny 200

Stan zapalny, związany z niepożądaną reakcją pokarmową oraz kumulacją toksycznych metabolitów w organizmie, może skutkować rozwojem zmian chorobowych w różnych obszarach organizmu.

Dzięki informacjom o składnikach pożywienia, które wywołują reakcję zapalną, przystępujemy do optymalizacji sposobu odżywiania pacjenta. Wdrożenie diety eliminacyjno-rotacyjnej, dostosowanej do unikalnego fenotypu pacjenta, przynosi zazwyczaj znakomite rezultaty.

Taka spersonalizowana dieta polega na eliminacji z jadłospisu pacjenta składników pożywienia, które odpowiadają za niepożądane reakcje pokarmowe. Jednocześnie musimy zadbać o odpowiednią podaż składników odżywczych, takich jak białka, tłuszcze, węglowodany, minerały i witaminy.

To wiedza specjalistyczna, którą specjaliści kliniki VIMED gromadzą od ponad 20 lat. W uzasadnionych przypadkach wdrażane jest odpowiednie postępowanie zabiegowe, które pozwala usprawnić metabolizm komórkowy i modyfikować ekspresję genów.

profilaktyka raka prostaty Przede wszystkim profilaktyka! 

To znamienne, że kiedy pytamy o profilaktykę, słyszymy tylko o odpowiednio częstych badaniach, żeby można było odpowiednio wcześnie wykonać operację. Ma to sens, by nie dopuścić do przerzutów choroby.

Regularne badania: badania prostaty, takie jak badanie krwi PSA (prostaty-specyficzny antygen) i badanie per rectum, są ważne w wykrywaniu raka prostaty. Zaleca się, aby mężczyźni zaczęli regularnie wykonywać badania po ukończeniu 50. roku życia lub wcześniej, jeśli mają historię raka prostaty w rodzinie.

Sprytna profilaktyka raka prostaty w XXI wieku

Jednak istnieje dziś dużo sprytniejsza forma profilaktyki raka prostaty, podobnie jak w przypadku każdego innego nowotworu. Mądra profilaktyka powinna być nakierowana na to, by nie dopuścić do rozwoju raka. Wiemy już, że jest to jak najbardziej możliwe.

Zaleca się, aby mężczyźni powyżej 40 roku życia podjęli profilaktyczne działania w ramach Terapii Metabolicznej, nawet jeśli nie doświadczają jeszcze objawów przerostu prostaty. 

Kilka tygodni spersonalizowanej terapii żywieniowej i odpowiednio dobranych zabiegów medycyny funkcjonalnej pozwoli Ci zregenerować komórki całego organizmu. 

Mężczyzno, możesz uniknąć problemów i upokorzeń. Podejmij już dziś terapię profilaktyczną! 

Kobieto, zadbaj o swojego mężczyznę, powiedz mu, że można dożyć późnej starości bez problemów z prostatą lub jej brakiem!

Bibliografia 

  • Chen P, Zhang W, Wang X, Zhao K, Negi DS, Zhuo L, Qi M, Wang X, Zhang X. Lycopene and Risk of Prostate Cancer: A Systematic Review and Meta-Analysis. Medicine (Baltimore). 2015 Aug;94(33):e1260. doi: 10.1097/MD.0000000000001260. PMID: 26287411; PMCID: PMC4616444.
  • Wei MY, Giovannucci EL. Lycopene, Tomato Products, and Prostate Cancer Incidence: A Review and Reassessment in the PSA Screening Era. J Oncol. 2012;2012:271063. doi: 10.1155/2012/271063. Epub 2012 May 28. PMID: 22690215; PMCID: PMC3368367.
  • Miyata Y, Shida Y, Hakariya T, Sakai H. Anti-Cancer Effects of Green Tea Polyphenols Against Prostate Cancer. Molecules. 2019 Jan 7;24(1):193. doi: 10.3390/molecules24010193. PMID: 30621039; PMCID: PMC6337309.
  • Jain MG, Hislop GT, Howe GR, Ghadirian P. Plant foods, antioxidants, and prostate cancer risk: findings from case-control studies in Canada. Nutrition and Cancer 1999;34(2):173-184. [PubMed Abstract]
  • McCullough ML, Robertson AS, Chao A, et al. A prospective study of whole grains, fruits, vegetables and colon cancer risk. Cancer Causes & Control 2003;14(10):959-970. [PubMed Abstract]
  • Vincent Fradet, Iona Cheng, Graham Casey, John S. Witte; Dietary Omega-3 Fatty Acids, Cyclooxygenase-2 Genetic Variation, and Aggressive Prostate Cancer Risk. Clin Cancer Res 1 April 2009; 15 (7): 2559–2566. https://doi.org/10.1158/1078-0432.CCR-08-2503
  • Nicastro HL, Dunn BK. Selenium and prostate cancer prevention: insights from the selenium and vitamin E cancer prevention trial (SELECT). Nutrients. 2013 Apr 3;5(4):1122-48. doi: 10.3390/nu5041122. PMID: 23552052; PMCID: PMC3705339.
  • Wang L, Martins-Green M. Pomegranate and its components as alternative treatment for prostate cancer. Int J Mol Sci. 2014 Aug 25;15(9):14949-66. doi: 10.3390/ijms150914949. PMID: 25158234; PMCID: PMC4200766.

Autorzy

Mgr Julia Trawińska, Lek. Izabela Wrzołek

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments