niedziela, 19 maja, 2024
Strona głównaAktualnościAlergia od A do Z - wszystko co powinieneś wiedzieć o alergii

Alergia od A do Z – wszystko co powinieneś wiedzieć o alergii

Alergia, nietolerancja pokarmowa… Czy ten problem dotyczy Ciebie? A może znasz kogoś, kto zmaga się z tego typu dolegliwościami. Wokół mnóstwo nazw, skomplikowanych definicji.  Przede wszystkim, warto usystematyzować swoją wiedzę i poznać kilka podstawowych pojęć, które pozwolą lepiej zrozumieć te choroby.  

ALERGEN

To substancja, która wywołuje reakcję alergiczną. Może być pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego. Dzielimy je na wziewne (pyłki  roślin, roztocza), pokarmowe (np. niektóre warzywa, owoce, ryby, owoce morza, jaja, orzechy) oraz kontaktowe (leki, barwniki).

ALERGIA

To  nadwrażliwość organizmu na występujące w środowisku alergeny. U alergików kontakt z antygenem prowadzi do pobudzenia układu immunologicznego i pojawienia się objawów alergii takich jak nieżyt nosa, wysypka, opuchlizna.

ALERGIA POKARMOWA

To immunologiczna, niepożądana reakcja organizmu występująca po spożyciu określonych pokarmów. 

ATOPIA

To genetyczna skłonność organizmu do odpowiedzi immunologicznej, nawet na małą dawkę antygenu. Produkowane są przeciwciała klasy IgE skierowane przeciwko konkretnym antygenom. Sama w sobie nie jest chorobą, ale sprzyja występowaniu reakcji alergicznych.

CELIAKIA  

To genetycznie uwarunkowana nietolerancja glutenu – białka obecnego w nasionach pszenicy, żyta, jęczmienia i owsa. Działa on toksycznie na kosmki jelitowe i prowadzi do ich stopniowego zaniku. W efekcie wchłanianie pokarmu zostaje upośledzone, co prowadzi do wystąpienia wielu niepożądanych objawów klinicznych 

alergia

DIETA ELIMINACYJNA

To proces wykluczania z diety produktów, które wywołują reakcję alergiczną i objawy alergii.  

DOUSTNA PRÓBA PROWOKACJI

To badanie służące diagnostyce alergii pokarmowej. Polega na podawaniu pacjentowi małych porcji potencjalnego alergenu we wzrastającej ilości, a następnie obserwowanie objawów.

GLUTEN

Jest mieszaniną białek roślinnych (gluteniny i gliadyny) występujących w ziarnach zbóż, głównie pszenicy, życie, pszenżycie i jęczmieniu. Co ważne, istnieją rodukty naturalnie bezglutenowe to: ziemniaki, ryż, kukurydza, soja, proso (kasza jaglana), gryka, tapioka, amarantus, maniok, fasola, soczewica, sorgo, sago, orzechy, mięso, owoce, warzywa.

HISTAMINA

To związek, który spełnia bardzo ważną rolę w wywołaniu objawów alergicznych. Prowadzi do powstania reakcji zapalnej, zwiększa przepuszczalność naczyń krwionośnych, dzięki czemu do miejsca zapalenia dopływają kolejne cząsteczki biorące udział w odpowiedzi immunologicznej. Nadmiernie wydzielana prowadzi do powstania obrzęku i opuchlizny.

alergia

NIETOLERANCJA POKARMOWA

To nieimmunologiczna, niepożądana  reakcja organizmu występująca po spożyciu określonych pokarmów. Co ważne, zazwyczaj ma opóźniony przebieg, dlatego jest trudna do natychmiastowej identyfikacji. 

ODPOWIEDŹ IMMUNOLOGICZNA

Uwalnianie substancji chemicznych przez wyspecjalizowane komórki immunologiczne w celu obrony przed patogenami lub w przypadku alergii na skutek kontaktu z alergenem. 

PRZECIWCIAŁO = IMMUNOGLOBULINA (Ig)

To substancje produkowane przez komórki plazmatyczne, które biorą udział w reakcji alergicznej poprzez: unieszkodliwianie patogenów, neutralizację toksyn i wirusów, pobudzenie odpowiedzi immunologicznej, działanie bakteriostatyczne.

REAKCJA KRZYŻOWA

Reakcja na alergeny o podobnej budowe np. osoba uczulona na pyłki traw może być też uczulona na seler, pomidory, kiwi, banany. 

SKAZA BIAŁKOWA

Uczulenie na białka zawarte głównie w mleku i produktach mlecznych. 

alergia

TEST CYTOTOKSYCZNY

To przede wszystkim najdokładniejsza metoda pozwalająca zidentyfikować alergiczne i niealergiczne reakcje na produkty spożywcze. Umożliwia on ilościową i jakościową ocenę reakcji komórek krwi na badane produkty, także te o niewielkim stopniu nasilenia. Dlatego, w porównaniu z testami badającymi tylko przeciwciała IgG, ma o wiele większy zakres i jest znacznie dokładniejszy. 

TEST SKÓRNY

Polegają na podrażnieniu małego obszaru skóry i nanoszeniu w to miejsce potencjalnego alergenu. Następnie, obserwuje się czy substancja wywołuje niepożądaną reakcję alergiczną.

WSTRZĄS ANAFILAKTYCZNY

Jest to bardzo silna reakcja alergiczna, która jest niebezpieczna dla życia. W związku z tym charakterystyczne objawy to: 

  • zaczerwienienie, świąd, obrzęk,pokrzywka;
  • duszność spowodowana obrzękiem krtani oraz skurczem oskrzeli;
  • nudności oraz wymioty.

Zobacz więcej: 

 

VIMED – jak leczymy?  Terapia Fenotypowa  Kod Metaboliczny 200

 

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments