środa, 19 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościChoroba wieńcowa - nowoczesne metody wspomagania leczenia

Choroba wieńcowa – nowoczesne metody wspomagania leczenia

Choroba wieńcowa jeden z największych seryjnych zabójców

Choroba Wieńcowa jest schorzeniem związanym z zaburzeniami funkcji naczyń krwionośnych w sercu. Prowadzi to do niedostatecznego zaopatrzenia mięśnia sercowego w tlen i składniki odżywcze. 

Choroba ta jest jednym z głównych czynników ryzyka dramatycznych skutków chorób sercowo-naczyniowych, które są przyczyną cierpienia, obniżenia jakości życia milionów ludzi i główną przyczyną zgonów na całym świecie. 

W jej patogenezie kluczową rolę odgrywa zazwyczaj dość łagodny, ale przewlekle działający stan zapalny, który prowadzi do tworzenia się blaszek miażdżycowych w naczyniach wieńcowych. 

Nieleczona lub niewłaściwie leczona choroba wieńcowa może prowadzić do poważnych powikłań i mieć bardzo złe rokowania. Dlatego ważne jest, aby poznać i stosować nowoczesne metody leczenia tej choroby.

Podstawą nowoczesnego podejścia do leczenia całego spektrum chorób sercowo naczyniowych, w tym także choroby wieńcowej jest redukcja przewlekłego stanu zapalnego, w tym poprzez eliminację czynników pokarmowych, które odpowiadają za jego wywoływanie i podtrzymywanie.

Choroba wieńcowa - nowoczesne metody wspomagania leczeniaRola stanu zapalnego w rozwoju choroby wieńcowej 

Istnieje silne powiązanie między utrzymującym się przewlekle stanem zapalnym a rozwojem choroby wieńcowej. 

W procesie rozwoju choroby wieńcowej dochodzi do uszkodzenia ścian naczyń wieńcowych. Następnie do tworzenia się blaszek miażdżycowych, które ograniczają przepływ krwi do serca. 

Stan zapalny, będący skutkiem reakcji immunologicznej organizmu na składniki pożywienia, odgrywa kluczową rolę w procesie rozwoju choroby wieńcowej.

Stan zapalny prowadzi do uszkodzenia śródbłonka naczyń, co z kolei prowadzi do migracji i adhezji komórek zapalnych, a także do wzrostu produkcji czynników prozapalnych. 

Te czynniki prozapalne przyczyniają się do dalszego uszkodzenia śródbłonka i tworzenia się blaszek miażdżycowych. Blaszki miażdżycowe, składające się z lipidów, komórek zapalnych i tkanki włóknistej, zmniejszają przepływ krwi i prowadzą do zaburzeń funkcji mięśnia sercowego. 

Dysfunkcja serca prowadzi dalej do niedostatecznego zaopatrzenia w krew wszystkich narządów organizmu i powolnej ich degradacji. Najpoważniejsze, bo nagłe i trudne do leczenia są konsekwencje zawału serca lub udaru mózgu.

To dlatego nowoczesna strategia leczenia chorób sercowo naczyniowych koncentruje się na eliminacji źródeł stanu zapalnego. 

Personalizowana Medycyna Stylu Życia dostarcza narzędzi i metodologii postępowania, która pozwala zrealizować tak określone cele leczenia. Celem powinna być bowiem  eliminacja źródeł stanu zapalnego, a nie farmakologiczne wyciszanie reakcji zapalnej.

Nowoczesna metodologia obejmuje przede wszystkim zmiany stylu życia, takie jak odpowiednio dobrana dieta i aktywność fizyczna. W jej arsenale są także instrumenty zarządzania stresem i optymalizacja snu. 

Niektóre kliniki dysponują także bardziej zaawansowanymi technikami wspomagającymi funkcje narządów w zaopatrzeniu w tlen i składniki odżywcze, takimi jak  tlenoterapia hiperbaryczna, VACUIONO czy zabiegi hydrokolonoterapii. 

Redukując czynniki stanu zapalnego można zmniejszyć ryzyko dalszego uszkodzenia naczyń wieńcowych i poprawić rokowania pacjentów z chorobą wieńcową.

Choroba wieńcowa - nowoczesne metody wspomagania leczeniaObjawy i diagnostyka choroby wieńcowej 

Objawy choroby wieńcowej mogą być bardzo różnorodne. Najczęściej jest to szybsze męczenie się, trudności z wchodzeniem po schodach, coraz częściej pojawiający się ból w klatce piersiowej, uczucie duszności, a także stany depresyjne.

Diagnoza choroby wieńcowej opiera się na badaniach, takich jak oznaczenie poziomu biomarkerów sercowych, elektrokardiografia (EKG), echokardiografia, test wysiłkowy, czy inwazyjne badania obrazowe (np. angiografia wieńcowa, związana z cewnikowaniem naczyń wieńcowych.

Nie warto czekać na wykrycie, które konkretnie odcinki naczyń wieńcowych są uszkodzone. Odpowiednio wczesne wdrożenia leczenia z wykorzystaniem medycyny funkcjonalnej może uchronić pacjenta przed dolegliwościami związanymi inwazyjną diagnostyką i leczeniem.

Choroba wieńcowa - nowoczesne metody wspomagania leczeniaInnowacyjne leczenie choroby wieńcowej 

W leczeniu choroby wieńcowej wykorzystuje się różne metody terapeutyczne. Tradycyjnie stosowane metody obejmują zmiany stylu życia, takie jak zalecana dieta śródziemnomorska, regularna aktywność fizyczna i zaprzestanie palenia. 

Leki, takie jak inhibitory enzymu konwertującego angiotensynę (ACE) czy beta-blokery, są również stosowane w celu kontrolowania objawów i redukcji ryzyka powikłań.

Jednak warto pamiętać, że jedyną skuteczną metodą leczenia przyczynowego choroby wieńcowej jest wyciszenie przewlekłego stanu zapalnego. 

Odpowiednio dobrana terapia jest w stanie zatrzymać proces rozwoju choroby wieńcowej. Wyciszenie stanu zapalnego powstrzymuje tworzenie blaszki miażdżycowej i wspomaga regenerację już uszkodzonych komórek. Zapewnia więc skuteczne leczenie tej choroby! 

Choroba wieńcowa - nowoczesne metody wspomagania leczenia1 Eliminacja źródeł przewlekłego stanu zapalnego dzięki odpowiednio spersonalizowanej diecie

Indywidualnie dobrana dieta, która wyeliminuje pokarmowe czynniki stanu zapalnego i pomoże wyciszyć procesy zapalne. To kluczowy warunek powstrzymania postępu procesu degeneracji naczyń wieńcowych.

Kluczową rolę w podejściu do leczenia choroby wieńcowej odgrywają badania diagnostyczne, które umożliwiają personalizację diety. Narzędziem diagnostycznym, które stosuje się w celu wykluczenia pokarmów działających u danego pacjenta prozapalnie, jest unikalne badanie cytotoksyczności składników pożywienia Kod Metaboliczny 200. 

Na podstawie wyników badania Kod Metaboliczny 200 możemy opracować spersonalizowaną dietę eliminacyjną. 

Ta dieta określa, jakie produkty spożywcze powinniśmy uwzględnić w codziennym jadłospisie, a jakie należy wykluczyć. Produkty spożywcze, które wywołują przewlekły stan zapalny, są eliminowane, podczas gdy te, które wpływają pozytywnie na układ sercowo-naczyniowy i łagodzą stany zapalne, są zalecane.

Spersonalizowane odżywianie oraz dieta eliminacyjna są ważnymi elementami nowoczesnych metod wspomagania leczenia choroby wieńcowej. 

Pozwalają one skutecznie zmniejszyć stan zapalny organizmu i wpływają pozytywnie na regenerację komórek mięśnia sercowego. W połączeniu z kompleksową opieką specjalistyczną, dają pacjentom szansę na poprawę rokowań i zdrowie serca.

Choroba wieńcowa - nowoczesne metody wspomagania leczenia2 Wspomaganie dowozu krwi do tkanek uszkodzonych w wyniku utrzymywania się stanu zapalnego

Na skutek długotrwale utrzymującego się stanu zapalnego i rozwoju miażdżycy naczyń krwionośnych, serce i cały organizm długoterminowo funkcjonowały w warunkach sub optymalnych, czyli z niedoborem tlenu i składników odżywczych.

Współczesne metody wspomagania leczenia choroby wieńcowej, jakimi dysponują nieliczne kliniki na świecie, obejmują również innowacyjne techniki, takie jak tlenoterapia hiperbaryczna i zabiegi VACUIONO.

Tlenoterapia hiperbaryczna polega na oddychaniu czystym tlenem w podwyższonym ciśnieniu w specjalnej komorze ciśnieniowej – hiperbarycznej. Wysokie ciśnienie pozwala zwiększyć ilość dostarczanego tlenu do tkanek. Ma to korzystny wpływ na procesy regeneracyjne, redukcję stanu zapalnego oraz poprawę mikrokrążenia. 

Podczas tlenoterapii hiperbarycznej tlen dociera także do tych komórek, które nie są już zaopatrywane w tlen w wyniku uszkodzenia naczyń krwionośnych. Ponadto, przy odpowiednio wysokim ciśnieniu, zwiększa się znacznie wytwarzanie komórek macierzystych Stem Cells, które umożliwiają zastąpienie uszkodzonych komórek.

Badania sugerują, że tlenoterapia hiperbaryczna może wspomagać leczenie choroby wieńcowej poprzez poprawę dotlenienia serca oraz ochronę mięśnia sercowego przed niedokrwieniem.

VACUIONO to dwa innowacyjne urządzenia medyczne, które mają zastosowanie w terapii przewlekłego stanu zapalnego. Działają poprzez tworzenie kontrolowanego podciśnienia, co pomaga w usuwaniu toksyn, stymuluje gojenie tkanek i redukuje stan zapalny. 

Stosowanie VACUIONO jako uzupełnienie terapii żywieniowej wspomaga proces leczenia choroby wieńcowej poprzez redukcję stanu zapalnego w naczyniach wieńcowych oraz wspieranie regeneracji tkanek serca.

Wspomaganie leczenia choroby wieńcowej wymaga wieloaspektowego podejścia, które uwzględnia zarówno terapię żywieniową, jak i innowacyjne, nieinwazyjne zabiegi medycyny fizykalnej. 

Choroba wieńcowa - nowoczesne metody wspomagania leczenia3 Regeneracja mikrobioty jelitowej wspomaga funkcje przewodu pokarmowego kluczowe dla odżywienia układu sercowo naczyniowego

Kolejnym elementem nowoczesnych metod leczenia choroby wieńcowej jest wspomaganie funkcji przewodu pokarmowego. Zdrowie jelit i całego układu pokarmowego jest warunkiem skutecznego leczenia praktycznie wszystkich innych chorób.

Mikrobiota jelitowa to zbiór mikroorganizmów zamieszkujących nasz układ pokarmowy.  Odgrywa on fundamentalną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu całego organizmu, w tym w procesach zapalnych. Bez tych mikroskopijnych współpracowników życie człowieka byłoby niemożliwe.

Badania sugerują, że nieprawidłowa mikroflora jelitowa może przyczyniać się do zwiększonego ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, w tym choroby wieńcowej. Dlatego przywrócenie równowagi mikrobioty jelitowej poprzez zabiegi hydrokolonoterapii może być korzystne dla pacjentów z chorobą wieńcową.

Zabiegi hydrokolonoterapii stanowią jedną z metod terapeutycznych, mających na celu przywrócenie równowagi mikrobioty jelitowej. Odbudowa prawidłowej, fizjologicznej funkcji jelit ma pozytywny wpływ na redukcję stanu zapalnego, optymalizację procesów trawiennych oraz wzmocnienie układu immunologicznego.

Należy jednak uważać, bo zabiegi hydrokolonoterapii stały się w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat tak popularne, że zaczęły być wykonywane nawet w zakładach kosmetycznych, przez osoby, które nie posiadają wykształcenia medycznego.

Radzimy zadbać o to, by zabiegi hydrokolonoterapii były wykonywane w warunkach, które może zapewnić jedynie placówka medyczna. W podmiocie leczniczym odpowiednio doświadczony specjalista wykona zabieg zgodnie z odpowiednimi protokołami. 

poprawa jakości życiaPoprawa jakości i długości życia dzięki nowoczesnym metodom wspomagania leczenia choroby wieńcowej 

Choroba wieńcowa jest jedną z głównych przyczyn zgonów na całym świecie. Dlatego niezwykle istotne jest uwzględnienie nowoczesnych metod profilaktyki i wspomagania jej leczenia. 

Udział stanu zapalnego w rozwoju choroby wieńcowej jest niezaprzeczalny. Dlatego eliminacja czynników odpowiedzialnych za podtrzymywanie tego stanu staje się kluczowym elementem terapii. 

Spersonalizowane odżywianie, opieka specjalistyczna, tlenoterapia hiperbaryczna, VACUIONO oraz zabiegi hydrokolonoterapii są nowoczesnymi metodami, które od lat  skutecznie wspomagać proces leczenia choroby wieńcowej w klinice VIMED. 

Odpowiednie połączenie tych metod stanowi kompleksowe podejście do leczenia choroby wieńcowej. Może ono poprawić rokowania pacjentów i zmniejszyć ryzyko dalszych powikłań sercowo-naczyniowych. 

Warto podkreślić, że każdy pacjent powinien być oceniany indywidualnie, a decyzje dotyczące wyboru metod terapeutycznych powinny być podejmowane przez specjalistów. 

Bibliografia

Gach, O., Legrand, V., Biessaux, Y., Chapelle, J., Vanbelle, S., & Pierard, L. (2007). Long-term prognostic significance of high-sensitivity C-reactive protein before and after coronary angioplasty in patients with stable angina pectoris.. The American journal of cardiology.
Madjid, M., & Willerson, J. (2011). Inflammatory markers in coronary heart disease.. British medical bulletin.
Duchatelle, V., Kritikou, E., & Tardif, J. (2012). Clinical value of drugs targeting inflammation for the management of coronary artery disease.. The Canadian journal of cardiology.
Dotsenko, E., Nikulina, N., Salivonchik, D., Lappo, O., Gritsuk, A., & Bastron, A. (2015). Low Doses of Hyperbaric Oxygenation Effectively Decrease the Size of Necrotic Zone in Rats with Experimental Myocardial Infarction. Bulletin of Experimental Biology and Medicine.
Kawamura, M., Sakakibara, K., Sakakibara, B., Kidokoro, H., Takahashi, H., Kobayaski, S., Konishi, S., & Uno, Y. (1976). Protective effect of hyperbaric oxygen for the temporary ischaemic myocardium. Macroscopic and histological data.. Cardiovascular research.
Liu, H., Zhuang, J., Tang, P., Li, J., Xiong, X., & Deng, H. (2020). The Role of the Gut Microbiota in Coronary Heart Disease. Current Atherosclerosis Reports.

Autorzy:

Izabela Wrzołek; Sylwiusz Trawiński

 

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments