wtorek, 16 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościJakie robaki atakują ludzi i jak się do nas dostają?

Jakie robaki atakują ludzi i jak się do nas dostają?

W dzisiejszym świecie pełnym przetworzonej żywności, globalnych podróży i szybkiego przemieszczania się ludzi, nasza zdolność do obrony przed obcymi substancjami oraz obcymi organizmami, które atakują nasze organizmy, coraz częściej poddawana jest próbie.

Jednym z poważniejszych wyzwań, z jakimi musimy się zmagać, są infekcje pasożytnicze wywoływane przez różnego rodzaju robaki. Te niepozorne, choć często niewidoczne gołym okiem stworzenia, potrafią przedostać się do naszych organizmów i wywołać poważne problemy zdrowotne.

W niniejszym artykule przyjrzymy się temu niezwykle interesującemu i nieco przerażającemu tematowi. Dowiemy się, jakie rodzaje robaków atakują ludzi, jakie są ich metody dostania się do naszych ciał oraz jakie konsekwencje mogą mieć dla naszego zdrowia. 

Rozważymy również, jak możemy się chronić przed tymi potencjalnie niebezpiecznymi intruzami i jakie kroki można podjąć, aby uniknąć zarażenia.

Jak dochodzi do zakażenia pasożytami?Jakie robaki atakują ludzi i jak się do nas dostają?

Proces zakażenia pasożytami jest złożony, zależny od rodzaju robaka i mechanizmu, który wykorzystuje, aby dostać się do organizmu gospodarza. Istnieją różne ścieżki, którymi pasożyty mogą podążać, aby zainfekować człowieka. 

Jedną z najczęstszych dróg jest spożycie zakażonych pokarmów lub wody, co może prowadzić do infekcji przez robaki jelitowe, takie jak tasiemce czy glisty. Inne pasożyty, takie jak mikroskopijne pierwotniaki lub pasożytnicze larwy owadów, mogą być przenoszone przez ukąszenia owadów lub bezpośredni kontakt ze skórą.

Kolejnym sposobem jest przenoszenie przez wektory, czyli organizmy pośredniczące w przekazywaniu infekcji, takie jak komary czy kleszcze. Te krwiopijne owady mogą przenosić mikroskopijne pasożyty, takie jak Plasmodium wywołujący malarię. 

Ponadto niektóre robaki mogą dostawać się do organizmu gospodarza przez skórę, jak to ma miejsce w przypadku pasożytów skórnopochodnych.

Ryzyko zakażenia pasożytami jest większe w regionach wiejskich i krajach rozwijających się. Jest ono zdecydowanie wyższe w miejscach, gdzie żywność i woda pitna mogą być skażone, a higiena jest niska. 

Rodzaje robaków pasożytniczych

Wśród różnych rodzajów robaków pasożytniczych, które mogą zasiedlać nasz organizm, znajdują się tasiemce, glisty, przywry i owsiki.

tasiemceTasiemce

To długie, wstęgowate robaki, które pasożytują w przewodach pokarmowych swoich gospodarzy. Jednym z najbardziej charakterystycznych cech tasiemców jest ich segmentowana budowa ciała, gdzie każdy segment, nazywany proglotydem, zawiera własny układ rozrodczy. Dzięki temu tasiemce mogą produkować ogromną ilość jaj, co zwiększa ich zdolność do przetrwania i rozmnażania się.

Najczęstszym sposobem zakażenia tasiemcami jest spożycie surowego lub źle przygotowanego mięsa, które zawiera larwy tasiemców. Po dostaniu się do przewodu pokarmowego gospodarza, larwy te rozwijają się w dorosłe osobniki i przyczyniają się do różnych problemów zdrowotnych, takich jak zaburzenia trawienia, niedożywienie czy utrata masy ciała. Niektóre gatunki tasiemców mogą osiągać znaczne rozmiary, co sprawia, że są szczególnie niebezpieczne dla swoich gospodarzy.

nicienieGlisty

Glisty to pasożyty z grupy nicieni, należące do rodzaju Ascaris. Dorosłe osobniki osiągają długość do 40 cm i bytują w jelicie cienkim człowieka. 

Glisty są jednymi z najczęstszych pasożytów u człowieka. Zakażenie nimi może nastąpić poprzez spożycie skażonej żywności lub wody, a także poprzez kontakt z glebą zanieczyszczoną ich jajami.

Objawy zakażenia glistami mogą być różne, w zależności od ilości pasożytów w organizmie. Najczęściej występują:

 • bóle brzucha,
 • nudności,
 • wymioty,
 • biegunka,
 • utrata apetytu,
 • osłabienie,
 • zmęczenie,
 • problemy z koncentracją.

W niektórych przypadkach zakażenie glistami może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak:

 • niedrożność jelit,
 • zapalenie płuc,
 • zapalenie wątroby,
 • ostre zapalenie trzustki,
 • zapalenie opon mózgowych.

przywry Przywry

Te płaskie, przeważnie dwubocznie symetryczne robaki mają zdolność do inwazji narządów wewnętrznych swoich gospodarzy, w tym wątroby, jelit czy płuc. Infekcje przywrami mogą być szczególnie trudne do zdiagnozowania i leczenia, co sprawia, że stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi.

Cykl życiowy przywr jest zazwyczaj złożony, z wymianą między żywicielami pośrednimi, a różnymi gatunkami żywicieli ostatecznych. Ludzie mogą zostać zarażeni przywrami poprzez spożycie skażonych roślin lub wody, ale także poprzez kontakt z glebą lub roślinami żywicielskimi zanieczyszczonymi jajami pasożyta.

Przywry są odpowiedzialne za szereg chorób, w tym schistosomozę, która jest jednym z głównych problemów zdrowotnych w wielu regionach świata, zwłaszcza w krajach rozwijających się. Choroba ta może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak uszkodzenie narządów wewnętrznych, zaburzenia rozwoju dzieci, a nawet zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwory. 

Leczenie infekcji przywrami polega na stosowaniu leków przeciwpasożytniczych, które mogą usunąć pasożyty z organizmu.

owsikiOwsiki

Owsiki, znane również jako owsik ludzki, to jedna z najpowszechniejszych infekcji robakami, szczególnie wśród dzieci. Te małe, białe robaki o długości około 0,5 cm pasożytują w jelicie cienkim ludzi. Głównym objawem zakażenia owsikami jest swędzenie w okolicy odbytu, zwłaszcza w nocy. Owsiki mogą być przenoszone z jednej osoby na drugą poprzez bezpośredni kontakt lub współdzielenie zanieczyszczonych przedmiotów, takich jak jedzenie, ubrania czy pościel. 

Leczenie zakażenia owsikami polega na stosowaniu leków przeciwpasożytniczych. Ważne jest również regularne mycie rąk i codzienne kąpiele, aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się pasożytów.

bol brzucha Objawy zakażeń pasożytniczych 

Objawy zakażeń pasożytniczych mogą się różnić w zależności od rodzaju pasożyta i indywidualnych czynników. Niektóre osoby mogą nie mieć żadnych objawów, podczas gdy inne mogą doświadczać różnych dolegliwości żołądkowo-jelitowych, takich jak ból brzucha, nudności, wymioty, biegunka lub zaparcia. 

W niektórych przypadkach zakażenie pasożytami może prowadzić do poważniejszych powikłań, takich jak niedożywienie, utrata masy ciała, niedokrwistość, zmiany skórne czy nawet zaburzenia neurologiczne. 

Jeśli podejrzewasz zakażenie pasożytami, ważne jest, aby skonsultować się ze specjalistą, który ma doświadczenie z tego typu zakażeniami, w celu dokładnej diagnozy i wdrożenia odpowiedniego leczenia. 

Należy jednak pamiętać, że zakażenia pasożytnicze są często bardzo trudne do zdiagnozowania, zwłaszcza na wczesnym etapie.

diagnostykaZakażenia pasożytnicze – trudności diagnostyczne 

Zakażenia pasożytnicze stanowią często wyzwanie diagnostyczne, ponieważ objawy mogą być niespecyficzne lub przypisywane innym schorzeniom. Z tego powodu wiele przypadków zakażeń pasożytniczych pozostaje nierozpoznanych lub jest diagnozowanych dopiero na późniejszym etapie. 

Warto zaznaczyć, że badanie kału na obecność pasożytów, chociaż stosujemy je w diagnostyce zakażeń pasożytniczych, nie zawsze jest skuteczną metodą potwierdzania zachorowania. 

Dlaczego badania kału dają fałszywe wyniki?

Istnieje kilka powodów, dlaczego badanie kału może dawać fałszywie ujemne wyniki.

Wiele pasożytów wydala jaja lub cysty do kału w sposób nieregularny. To oznacza, że ​​mogą występować okresy, w których pasożyt nie zostanie wykryty w próbce kału, nawet jeśli jest obecny w organizmie pacjenta. W związku z tym konieczne jest wielokrotne powtarzanie badania kału w celu zwiększenia szansy na wykrycie pasożyta.

Niektóre pasożyty mogą występować w postaci larwalnej lub cystowej, która nie jest łatwo widoczna w próbce kału. Dlatego też badanie kału może nie dostarczyć prawidłowej informacji o obecności pasożyta.

Wykrycie zakażenia pasożytniczego może stanowić trudne zadanie diagnostyczne, zwłaszcza gdy infekcja przebiega bez wyraźnych objawów lub gdy klasyczne testy, takie jak badanie kału na obecność pasożytów, nie dają jednoznacznych wyników. 

Dlatego czasami konieczne jest zastosowanie bardziej zaawansowanych procedur diagnostycznych, takich jak procedura wspomagania regeneracji wątroby z wykorzystaniem zabiegu hydrokolonoterapii.

Mikroflora jelitowa w zabiegu hydrokolonoterapii w Centrum Medycznym VIMEDJak pozbyć się pasożyta? 

Niezwykle ważną rolę w zwalczaniu infekcji pasożytniczych odgrywa wątroba, która staje się też bardzo często obiektem ataku tych obcych organizmów. Wątroba jest bez wątpienia jednym z najbardziej obciążonych organów w organizmie współczesnego człowieka. 

Jej zadaniem jest m. in. filtrowanie krwi i oczyszczanie organizmu z toksyn – zarówno tych pochodzących z zewnątrz (egzogennych – pochodzących ze środowiska i dostarczanych do organizmu przez układ pokarmowy, oddechowy, skórę), jak i wewnętrznych (endogennych – powstających jako uboczne produkty przemiany materii).

Niestety wątroba podatna jest na uszkodzenia chemiczne, często wywoływane przez substancje powszechnie obecne w naszym codziennym życiu: alkohol, leki (zwłaszcza antybiotyki, popularne leki przeciwbólowe, preparaty hormonalne), toksyny zawarte w pożywieniu, a także pasożyty.

Kompleksowa procedura oczyszczania wątroby i pęcherzyka żółciowego wspomaga wątrobę w procesach regeneracji. Ułatwia więc ewakuację na zewnątrz toksycznych złogów i udrażniając drogi żółciowe.

Wątroba co prawda posiada naturalne zdolności do regeneracji, lecz ten fizjologiczny proces wymaga czasu i odpowiednich warunków. Pamiętajmy, że wątroba nie ma szans na prawidłową regenerację, będąc nieustannie wystawianą na kolejne „ciężkie próby”.

Hydrokolonoterapia jest procedurą medyczną polegającą na płukaniu jelita grubego przy wykorzystaniu specjalistycznej aparatury. Jednym z głównych celów tej terapii jest udrożnienie przewodu pokarmowego. Usunięcie nagromadzonych resztek pokarmowych, toksyn oraz pasożytów pomaga w odbudowie prawidłowej flory jelitowej.

Procedura określana jako Medical City Detox okazała się niezwykle skuteczna w przypadku zakażeń pasożytniczych, a podczas zabiegu hydrokolonoterapii można często gołym okiem zaobserwować usuniętą z przewodu pokarmowego tkankę pasożytniczą i całe pasożyty, takie jak glisty, tasiemce, czy przywry.

Szczególnie w przypadku robaków pasożytniczych, takich jak tasiemce, które przyczepiają się do ścianek jelit i mogą być trudne do wykrycia przy użyciu tradycyjnych badań, procedura oczyszczania wątroby (regeneracji wątroby) – Medical City Detox  pozwala na uwidocznienie i usunięcie pasożyta. 

Po wykryciu pasożyta koniecznie należy wprowadzić odpowiednio dobraną farmakoterapię, która pomoże usunąć pasożyty w różnych stadiach rozwoju z organizmu. 

W niektórych przypadkach konieczne może być również leczenie objawowe. Obejmuje ono leki przeciwbólowe, przeciwzapalne czy środki przeciwhistaminowe, aby złagodzić objawy związane z zakażeniem. 

Ważne jest również przestrzeganie zasad higieny, takich jak regularne mycie rąk, odpowiednia obróbka termiczna mięsa i ryb oraz zachowanie szczególnej ostrożności przy spożywaniu surowych produktów. 

higienaJak uniknąć zakażeń pasożytniczych?

Aby uniknąć zakażeń pasożytniczych, warto przestrzegać kilku podstawowych zasad higieny. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci uniknąć kontaktu z pasożytami:

 • Unikaj spożywania surowego mięsa i ryb.
 • Dokładnie myj ręce mydłem i wodą przed przygotowaniem posiłków i spożywaniem jedzenia.
 • Dezynfekuj wszystkie deski do krojenia i narzędzia używane do przygotowywania surowych produktów spożywczych.
 • Starannie myj owoce i warzywa przed spożyciem.
 • Zachowaj szczególną ostrożność w krajach tropikalnych. Uważaj na wodę pitną oraz tę używaną do kąpieli, czy też do mycia warzyw i owoców.
 • Unikaj picia nieczystej wody i korzystaj z jedynie zabezpieczonej wody pitnej.
 • Utrzymuj czystość wokół toalety i regularnie myj ręce po skorzystaniu z toalety.
 • Unikaj chodzenia boso po glebie, zwłaszcza w miejscach o wysokim ryzyku zakażenia pasożytami.

Bibliografia

Windsor, D. (1998). Most of the species on Earth are parasites.. International journal for parasitology, 28 12, 1939-41 . https://doi.org/10.1016/S0020-7519(98)00153-2

Diagnosis of parasitic diseases. (2021).
https://www.cdc.gov/parasites/references_resources/diagnosis.html

Turner T. (2018). Chow Line: Precautions can lessen your chance of developing tapeworms.
https://cfaes.osu.edu/news/articles/chow-line-precautions-can-lessen-your-chance-developing-tapeworms

Weinstock, J. (2012). The worm returns: Joel V. Weinstock explains why several clinical trials are deliberately infecting people with helminths to treat autoimmune diseases. Nature, 491, 183. https://doi.org/10.1038/491183A.

Types of human parasites and parasitic infections. Medical News Today. https://www.medicalnewstoday.com/articles/human-parasites

Autorzy: Izabela Wrzołek, Sylwiusz Trawiński, Julia Trawińska

 

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments