czwartek, 30 maja, 2024
Strona głównaAktualnościMedycyna żywienia w leczeniu chorób przewlekłych

Medycyna żywienia w leczeniu chorób przewlekłych

Medycyna żywienia znana jest od setek lat. Już starożytny Hipokrates, uznawany za „ojca medycyny”, przyznawał pożywieniu kluczową rolę w zapewnieniu zdrowia ludzkiemu organizmowi, pisząc: „Niech żywność będzie Twoim lekarstwem, a lekarstwo żywnością”.

Niestety w XX i XXI wieku świat zapomniał o tej maksymie. Dziś stawiamy na produkcję żywności wysoko przetworzonej, modyfikowanej i nasyconej chemicznymi dodatkami. Na skutki takiego podejścia nie trzeba było długo czekać.

medycyna żywieniaDlaczego zapadamy na przewlekłe choroby cywilizacyjne? 

Konsekwencją masowego spożywania niepełnowartościowego pożywienia, codzienna ekspozycja na toksyny środowiskowe i zanieczyszczenia powietrza oraz niekorzystne zmiany w stylu życia współczesnego człowieka – są przewlekłe choroby cywilizacyjne, na które zapadamy coraz częściej i w coraz młodszym wieku.

Spójrzmy na statystyki! Okazuje się, że głównymi winowajcami zgonów w krajach uprzemysłowionych są choroby krążenia spowodowane niezdrowym stylem życia, w tym nieodpowiednią dietą. Kolejną przyczyną zgonów są nowotwory, z czego aż 30%-60% zachorowań można by uniknąć poprzez zmianę diety i zwiększoną aktywność fizyczną. Idąc dalej, okazuje się, że niezdrowe nawyki żywieniowe odpowiedzialne są również za światową epidemię cukrzycy. Zachorowalność na tę chorobę wzrosła aż o 700% od czasów II Wojny Światowej. Co prawda nowoczesna zachodnia medycyna i farmakologia oferuje nam coraz bardziej zaawansowane terapie i leki. Niestety nie pozostają one bez wpływu na nasz organizm – na jedno pomagają, na inne szkodzą. 

medycyna żywieniaNiezdrowe nawyki żywieniowe i szkodliwe przyzwyczajenia

Amerykańscy naukowcy, szukają odpowiedzi na pytania o związki określonych typów żywności ze zwiększoną zachorowalnością na poszczególne choroby cywilizacyjne, od lat 70. XX wieku. Analizowali różne grupy etniczne z odległych zakątków świata. Wyniki ich obserwacji były zaskakujące!

Okazało się, że choroby cywilizacyjne masową nękające zachodnie społeczeństwo – praktycznie nie występują w krajach nisko uprzemysłowionych. Praktycznie nie wystęują na terenach wiejskich z dietą opartą na nieprzetworzonych produktach. Zachorowalność na choroby krążenia, cukrzycę, nowotwory piersi, prostaty czy okrężnicy były prawdziwą rzadkością wśród mieszkańców Chin, Japonii czy Tajlandii.

Konsekwencją tych zaskakujących odkryć były liczne badania kliniczne. Ich uczestnikami byli pacjenci z cukrzycą, chorobą niedokrwienną serca, nadciśnieniem, otyłością czy zespołem metabolicznym. Udowodniły one, że zastosowanie niskotłuszczowej diety opartej na produktach roślinnych (wraz z umiarkowaną aktywnością fizyczną i relaksacją) może cofnąć u pacjentów zmiany miażdżycowe. Dodatkowo, jest ona w stanie wyregulować poziom cukru i zrezygnować z insuliny. W niektórych przypadkach może nawet wydłużyć okres przeżycia w pewnych typach nowotworów.

Medycyna stylu życia – medycyna XXI wieku

Bazując na wynikach wieloletnich badań, pod koniec XX wieku narodziła się nowa gałąź medycyny. Określono ją mianem medycyny XXI wieku – czyli tzw. medycyna stylu życia (lifestyle medicine). Medycyna stylu życia w oparciu o dowody naukowe, koncentruje się na działaniach profilaktycznych i terapeutycznych. Polegają one na konsekwentnym wdrażaniu zmian w codziennych zachowaniach i przyzwyczajeniach człowieka. Zmiany te dotyczą właśnie stylu życia. Przede wszystkim: wyeliminowania używek (zwłaszcza palenia tytoniu), prawidłowo zbilansowanej diety, odpowiedniej ilości aktywności fizycznej, skutecznego radzenia sobie ze stresem, odpowiedniej ilości i higieny snu, a także wsparcia społecznego rozumianego jako zdrowe relacje z najbliższymi oraz prawidłowe funkcjonowanie w społeczeństwie.

medycyna żywieniaCzym się różni medycyna żywienia od dietetyki?

Medycyna żywienia jest jednym z elementów nowoczesnej Medycyny Stylu Życia. Jej leczniczy wpływ na zdrowie człowieka przekracza zakres tradycyjnej dietetyki. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że medycyna żywienia sięga o wiele głębiej niż dietetyka. Jej działanie porównywalne jest ze skutecznością farmakoterapii, tyle że bez skutków ubocznych!

Medycyna żywienia skupia się nie tylko na profilaktyce zdrowotnej, zapobiegając wielu chorobom. Przede wszystkim skupia się na leczeniu, a więc odwracaniu niektórych procesów chorobowych – nawet tych, które dotychczas uznawane były za nieodwracalne! Badania naukowe dowiodły, że medycyna żywieniowa i odpowiednio przygotowana terapia żywieniowa (in. leczenie dietą) są w stanie wyregulować ciśnienie krwi. Mogą także obniżyć poziom cholesterolu, skutecznie złagodzić łagodzi dolegliwości reumatologiczne, a nawet cofnąć zmiany miażdżycowe! Dlatego też medycyna żywienia jest wyjątkowo skuteczna w terapii przewlekłych chorób cywilizacyjnych i dietozależnych: np. chorób sercowo-naczyniowych, chorób przewodu pokarmowego, nadciśnienia, cukrzycy, chorób skóry (w tym łuszczycy i AZS), chorób autoimmunologicznych, niektórych chorób o podłożu reumatologicznym,  a nawet zmniejszeniu ryzyka nawrotu niektórych nowotworów. 

Medycyna stylu życia i medycyna żywienia w Polsce

Centrum Medyczne VIMED to pierwsza w Polsce placówka medyczna, która już w roku 2007 kompleksowo wdrożyła metodologię postępowania opartą na założeniach Medycyny Stylu Życia, Medycyny Funkcjonalnej i Medycyny Żywienia. To holistyczne podejście stało się podstawą jako podstawą postępowania w leczeniu i wspomaganiu leczenia przewlekłych chorób cywilizacyjnych.

Opracowana i opatentowana przez CM VIMED metoda nosi nazwę Terapii Fenotypowej, ponieważ jest każdorazowo personalizowana w oparciu o unikalny fenotyp pacjenta, czyli zespół cech uwarunkowanych genetycznie i środowiskowo. Przede wszystkim, terapia Fenotypowa w CM VIMED jest innowacyjnym połączeniem zaawansowanej diagnostyki genetycznej i cytotoksycznej z terapią żywieniową i zabiegami medycyny fizykalnej.

Właśnie te metody postępowania terapeutycznego okazały się niezwykle skuteczne w leczeniu nadwagi i otyłości. Stosujemy je w chorobach układu sercowo-naczyniowego, cukrzycy, reumatologicznych, neurologicznych, chorobach skóry, w leczeniu niepłodności oraz wielu innych przewlekłych dolegliwości i chorób cywilizacyjnych.

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments