poniedziałek, 20 maja, 2024
Strona głównaAktualnościZintegrowana i skuteczna terapia anti-aging, czyli genokosmetyki, genodieta i suplementacja zgodna z...

Zintegrowana i skuteczna terapia anti-aging, czyli genokosmetyki, genodieta i suplementacja zgodna z Twoim genotypem

 

Każdego dnia miliony kobiet na całym świecie podejmują wysiłki, by zatrzymać czas i opóźnić procesy starzenia się skóry: wklepują kremy i nakładają maseczki do twarzy, stosują odżywki do włosów i balsamy do ciała, poddają się bolesnym często zabiegom. Wszystko po to, by wyglądać młodo. 

Producenci kosmetyków, wykorzystując tę naturalną pogoń za pięknem i młodością, kuszą coraz bardziej innowacyjnymi formułami. Zaawansowane technologie i unikalne składniki zachęcają do spróbowania. Wielomilionowy biznes się kręci, a kobiety gotowe są płacić coraz większe sumy za ekskluzywne preparaty z 24-karatowym złotem, śluzem ślimaka, jadem żmii czy ekstraktem z fermentowanego ryżu, wierząc w cudowne obietnice mistrzów marketingu.

Za procesy starzenia się odpowiadają nasze geny

Nie ulega wątpliwości, że styl życia i czynniki środowiskowe mają największy wpływ na wygląd naszej skóry. Dlatego prawdą jest, że zdrowe odżywianie, odpowiednia ilość snu oraz wypijanej wody, unikanie tytoniu, mocnego alkoholu, toksyn i nadmiernego stresu, stosowanie odpowiednich kosmetyków czy aktywność ruchowa mogą znacznie poprawić stan naszego ciała: od skóry aż po włosy i paznokcie. Jednak już zdolność do zachowania elastyczności i właściwego nawilżenia, a także szybkość procesów starzenia się skóry, skłonność do powstawania zmarszczek i siwych włosów – są uwarunkowane genetycznie i zależą od naszego DNA, czyli budowy genetycznej naszych komórek. Dlatego każda kobieta starzeje się zupełnie inaczej, a jej skóra potrzebuje kosmetyków, które będą odpowiednio dopasowane do unikalnych właściwości i sposobów działania ich komórek.   

Niestety producenci kosmetyków, pragnąc sprzedać seryjnie produkowane preparaty mamią nas hasłami reklamowymi, wmawiając, że wszystkie jesteśmy takie same, a po ukończeniu 30. roku życia powinnyśmy zacząć stosowanie kremów z witaminą C, zaś dekadę później – z koenzymem Q10. Popularne serie kosmetyków dla cery 40+ czy 50+ oparte na badaniach populacyjnych są chwytem marketingowym, którego celem jest masowa sprzedaż produktów. Należy jednak zdać sobie sprawę, że nie zaspokoją indywidualnych potrzeb pań, których komórki z różnych powodów funkcjonują inaczej niż komórki “statystycznej” kobiety.

Za procesy starzenia się odpowiadają nasze geny.

Kosmetologia przyszłości: genetyka, nutrigenetyka i farmakogenetyka

Warto zdać sobie sprawę, że zamiast testować na sobie kolejne substancje chemiczne, dużo bardziej inteligentnym sposobem jest na dostarczenie odpowiednich składników odżywczych do komórek skóry jest zbadanie jak te komórki funkcjonują. Co potrafią przyswoić, a czego nie. Nowoczesne badanie dostarczy nam pewności co do tego których składników odżywczych brakuje naszym komórkom, a które mają w nadmiarze. Dopiero na podstawie takich informacji warto rozważać zastosowanie konkretnych kosmetyków. Spersonalizowane w ten sposób preparaty pielęgnacyjne, dopasowanych do unikalnych mechanizmów funkcjonowania komórek skóry tej konkretnej osoby. 

Do niedawna nie było to w ogóle możliwe. Koszty tego rodzaju badań były astronomiczne i poza zasięgiem przeciętnej kobiety. 

Dzisiaj, dzięki rozwojowi technik badawczych, naukowcy zdobyli wiedzę i warsztat – narzędzia diagnostyczne i metodologię badań naukowych, dzięki czemu rozwinęły się nowe obszary nauki: biologia molekularna, genetyka, immunologia,proteomika, nutrigenetyka i farmakogenetyka. Ta nowa wiedza pozwala dobrać kosmetyki, leki i suplementy w taki sposób, by dostosować je do metabolizmu komórkowego właściwego dla  każdej pojedynczej osoby. Na tym polega personalizacja leczenia, odżywiania, treningu, suplementacji – wewnętrznej, drogą przewodu pokarmowego oraz zewnętrznej – bezpośrednio do skóry.

Obniżenie kosztów badań genetycznych zapewniło większą dostępność zarówno pacjenci, jak i lekarze uzyskali szczegółowy, wszechstronny raport o zdolności do detoksykacji i metabolizmu substancji odżywczych i leczniczych, mocnych i słabych stronach organizmu oraz predyspozycji czy ryzyku występowania określonych chorób. 

Dzięki diagnostyce genetycznej lekarze specjaliści medycyny stylu życia potrafią tak spersonalizować żywienie, leki, trening czy suplementację, by nie dopuścić lub znacznie zminimalizować ryzyko wystąpienia choroby u danego Pacjenta. 

Idea terapii “szytej na miarę” wywołała rewolucję również w kosmetologii i dzięki zaawansowanym badaniom wiodących laboratoriów genetycznych – takich jak np. Novogenia w Austrii – już dziś dostępne są genokosmetyki dopasowane do naszego DNA. Jak to działa?

Kosmetyki nowej generacji zgodne z Twoim DNA

Kosmetyki nowej generacji zgodne z Twoim DNA

Na naturalny proces starzenie się skóry wpływa wiele czynników – zarówno egzogennych (czyli zewnętrznych, takich jak zanieczyszczenia środowiska, toksyny, styl życia), jak i endogennych – czyli wewnętrznych, takich jak gospodarka hormonalna i procesy metaboliczne. Decydują o tym właśnie geny. Każdy człowiek wyposażony jest w zestaw programów zakodowanych w DNA. Ich zadaniem jest zapewnienie prawidłowego funkcjonowania wszystkich procesów organizmu, w tym ochrona ochrona przed nadmiernie przyspieszonymi procesami starzenia się. 

Niestety nigdy wszystkie geny nie działają prawidłowo i u każdej osoby te zaburzenia mają inne uwarunkowania – inne geny w innych miejscach łańcucha DNA. Mutacje, które zakłócają funkcje, komórek odpowiedzialnych za miliardy procesów metabolicznych. Te zaburzenia prowadzą do przyspieszenia procesów starzenia się całego organizmu, jednak objawy uwidaczniają się na skórze, włosach, czy paznokciach. 

Przebarwienia, zmarszczki, utrata kolorytu, jędrności i elastyczności skóry, kruche paznokcie czy wypadające włosy. To problemy, z którymi pacjentki zgłaszają się do gabinetów kosmetycznych, czy klinik urody. Dzisiaj najlepsi specjaliści dysponują już narzędziami, które pozwalają skutecznie radzić sobie z tymi problemami.

Analiza genetyczna dla urody - Beauty Sensor.

Analiza genetyczna dla urody – Beauty Sensor

Dzięki zaawansowanej analizie genetycznej pakietu Beauty Sensor specjaliści kosmetolodzy uzyskują “portret genetyczny” pacjenta. Taka analiza precyzyjnie wskazuje “mocne” i “słabe” strony kodu DNA z punktu widzenia mechanizmów wpływających na przedwczesne starzenie się skóry. Na podstawie tego unikalnego profilu genetycznego tworzony jest program pielęgnacji DNA Beauty Control, który zawiera szczegółowe informacje o głównych czynnikach starzenia u danego pacjenta, do których należą następujące parametry: 

  • Rozkład i produkcja kolagenu, 
  • Zdolność do ochrony skóry przed promieniowaniem UV,
  • Zdolność do utrzymywania właściwego nawilżenia skóry,
  • Zdolność do neutralizacji stresu oksydacyjnego,
  • Zdolność do wykorzystania koenzymu Q10,
  • Stopień zapotrzebowania na selen,
  • Zdolność do wyciszania stanów zapalnych,
  • Zdolność do wytwarzania enzymu telomerazy odpowiedzialnego za wiek biologiczny.

Na podstawie tych informacji przygotowywana jest unikalna formuła kosmetyku perfekcyjnie dopasowana do genetycznych uwarunkowań tej konkretnej badanej osoby. Kosmetyki mogą być opatrzone imieniem klientki, aby nikt nie miał wątpliwości, że stanowią unikalną kompozycję przygotowaną tylko dla niej.

Zintegrowana terapia anti-aging: genokosmetyki BeautyMe i suplementy NutriMe Complete.

Zintegrowana terapia anti-aging: genokosmetyki BeautyMe i suplementy NutriMe Complete.

Analiza genetyczna Beauty Sensor ocenia ponad 20 wariantów genetycznych kluczowych dla procesów starzenia się skóry. Na jej podstawie tworzone są spersonalizowane produkty kosmetyczne do pielęgnacji skóry (tzw. kosmetyki anti aging) z linii BeautyMe oraz genetycznie dopasowane suplementy z linii NutriMe Complete. 

Genokosmetyki BeautyMe z laboratorium Novogenia zawierają unikalną kompozycję składników aktywnych, których rodzaj i stężenie są precyzyjnie dobrane do genetycznie uwarunkowanych mechanizmów zachodzących w komórkach skóry, regulując jej poziom nawilżenia, wspomagając produkcję kolagenu, neutralizując destrukcyjne działanie wolnych rodników, niwelując reakcje zapalne i wzmacniając naturalną fotoochronę skóry.

Ponieważ nie wszystkie składniki są w stanie przeniknąć przez skórę, uzupełnieniem programu genokosmetycznego BeautyMe jest program nutrigenetyczny NutriMe Complete w postaci spersonalizowanej mieszanki mikroelementów niezbędnych do prawidłowej ochrony przeciwstarzeniowej organizmu. Witaminy i minerały zamknięte w mikro-transporterach są tak zbilansowane, by w pełni zaspokajać potrzeby konkretnego organizmu, bez ryzyka przedawkowania czy niedoborów poszczególnych substancji. Najnowsza technologia enkapsulacji zapewnia uwalnianie składników mikrogranulek w odpowiednich miejscach przewodu pokarmowego, aby zapewnić optymalne wchłanianie i wykorzystanie.

Dieta zgodna z Twoim DNA

Dieta zgodna z Twoim DNA

Analiza nutrigenetyczna, uwzględniając indywidualny genotyp pacjenta, pozwala ocenić osobniczą skłonność do otyłości oraz określić, co jest przyczyną nieprawidłowego nagromadzenia tkanki tłuszczowej; które ze składników pokarmowych (węglowodany czy tłuszcze) przyczyniają się do przybierania na wadze. Tak szczegółowych informacji dostarcza panel diagnostyczny panel DNA GenoOdżywianie (DNA Nutri Control), który analizuje ponad 50 najważniejszych genów warunkujących prawidłową masę ciała i wpływających na optymalne odżywienie organizmu. Na tej podstawie lekarz, posiadający odpowiednie przeszkolenie tworzy unikalny program żywieniowy dopasowany do potrzeb i zdolności metabolicznych organizmu.

Dieta odchudzająca dostosowana do genotypu pacjenta gwarantuje nie tylko szybką, bezpieczną i trwałą utratę zbędnych kilogramów, ale także zapewnia właściwe zaopatrzenie w składniki odżywcze wszystkim komórkom organizmu. Spersonalizowane suplementy Nutri Me Kontrola Masy Ciała zapewniają genetycznie dopasowane komponenty, które redukują podaż kalorii z tłuszczów i/lub z węglowodanów dzięki aktywnemu składnikowi, o potwierdzonej klinicznie skuteczności, który reguluje proporcje między inhibitorami wchłaniania tłuszczu i węglowodanów.

Rozwój nauki przeniósł kosmetologię w zupełnie nowy wymiar. Dzisiaj nie dziwią nas już czterdziestoletnie kobiety, które wyglądają na 20 lat, czy pięćdziesięciolatki, które przypominają bardziej własne córki niż koleżanki z pracy.

Opublikowano w czasopiśmie Beauty Estetica.

Autor: JULIA TRAWIŃSKA
Prezes Fundacji Medycyny Stylu Życia. Zarządza Centrum Diagnostyki Genetycznej
i Immunologicznej Genelab. Specjalizuje się w diagnostyce nutriimmunologicznej
i nutrigenetycznej. Propagatorka Personalizowanej Medycyny Stylu Życia, współpracuje ściśle z ośrodkami naukowo-badawczymi w Polsce oraz we Włoszech, Austrii i USA. Prawnik, doktorantka Wydziału Prawa Uniwersytetu SWPS, psychodietetyk (Uniwersytetu SWPS).

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments