czwartek, 30 maja, 2024
Strona głównaAktualnościŻywność przetworzona zwiększa ryzyko zachorowania na raka

Żywność przetworzona zwiększa ryzyko zachorowania na raka

Na stan zdrowia każdego człowieka ogromny wpływ wywiera jego dieta i styl życia. Już od dawna wiadomo, że jakość spożywanych przez Nas posiłków przekłada się na poziom funkcjonowania całego ciała! Jak wpywa na to żywność przetworzona?

Żywność przetworzona – co to takiego?

Żywność przetworzona to taka żywność, którą poddano procesom przetwarzania w jakiejkolwiek formie, czyli procesom zmieniającym skład lub właściwości produktu. Przetwarzanie żywności jest często procesem niezbędnym, byśmy mogli z niej skorzystać, jednak coraz częściej słyszymy o szkodliwym wpływie żywności przetworzonej na zdrowie.

Czy zawsze żywność przetworzona ma szkodliwy wpływ na nasze zdrowie?

Przecież wiele przetworzonych produktów ma całkiem dobry skład lub są przetworzone w minimalnym stopniu i nie są szkodliwe, a czasem wręcz przeciwnie, przetwarzanie dodaje im wartości. Jest jednak grupa produktów zaliczana do żywności wysoko przetworzonej i ultra przetworzonej. To produkty, które zostały poddane tak wielu procesom przetwarzania, że nie ma już praktycznie żadnych wartości odżywczych.

żywność przetworzonaJakie są cele przetwarzania żywności?

 • Umożliwienie zastosowania jej jako pokarm i część posiłku, np. pieczenie mięsa,
 • zwiększenie trwałości, np.: kiszenie, wędzenie, konserwowanie,
 • poprawa strawności, np. gotowanie, ekstruzja,
 • spełnienie wymagań konsumentów, np. zmiana barwy sera żółtego.

Na pierwszym miejscu jest żywność, która zawiera dużą ilość dodatków i konserwantów, aby mogła być dłużej zdatna do spożycia. To na przykład wszystkie wyroby przemysłu spożywczego, które dostarczane są do sklepów w opakowaniu. Są to przede wszystkim jak ciastka, batoniki, przekąski, zupy błyskawiczne, substancje do smarowania, pizza, paluszki rybne. Druga grupa to  słodkie napoje, gotowe posiłki, napoje gazowane, napoje energetyzujące. To jednak nie wszystko, bo do żywności przetworzonej należą także sprzedawane w sklepach wyroby piekarnicze, cukiernicze, wędliniarskie – parówki, czy szynki.

Posiłki kupowane w restauracjach, fast foody, posiłki na wynos, czy z dostawą do domu to także żywność przetworzona.  Najczęściej jednak w mniejszym stopniu niż żywność, która w pięknych, kolorowych opakowaniach czeka na nabywców na półkach sklepowych.

Coraz więcej badań naukowych sugeruje, że te pokarmy zwiększają nie tylko ryzyko występowania otyłości i chorób układu sercowo–naczyniowego. Okazuje się także, że sprzyjają rozwojowi cukrzycy typu 2 i chorób nowotworowych. Zbyt częste ich spożywanie łączy się także z wyższym ryzykiem przedwczesnej śmierci. 

Te pokarmy są coraz bardziej powszechne w diecie zachodniej!

żywność przetworzonaPrzetworzone produkty a długość naszego życia i nowotwory

Naukowcy z Francji dokonali analizy wpływu spożywanej żywności na prognozowaną długość życia. Szczególną uwagę zwracano na żywność znacznie przetworzoną –  dania gotowe do spożycia, które są dostępne w masowej sprzedaży. Zauważono, że ich regularne spożycie zwiększa prawdopodobieństwo przedwczesnego zgonu.

Przede wszystkim, procesy przetwórcze oraz chemiczne dodatki są dużo bardziej szkodliwe dla naszego organizmu, niż dotychczas sądzono! 

Zespół  badawczy ostrzega, że zwiększenie spożycia żywności przetworzonej o 10 procent powoduje wzrost ryzyka zgonu nawet aż o 15 procent! 

Dowiedziono, że osoby, które często sięgają po przetworzoną żywność, częściej zapadają na choroby nowotworowe – głównie jest to rak jelit i rak wątroby.

Te informacje oczywiście nie dziwią specjalistów zajmujących się odżywianiem od wielu lat. Jelita są nieustannie atakowane przez obce dla organizmu substancje, wywołujące niepożądane reakcje pokarmowe i przewlekłe stany zapalne. Z kolei wątroba już po przekroczeniu wieku około 30 lat coraz gorzej radzi sobie z ewakuacją tych toksycznych substancji, które się kumulują.

Jakie produkty spożywcze mogą być dla nas najbardziej niebezpieczne?

 • Sosy i zupy instant, 
 • gotowe sosy w słoikach, 
 • gotowe dania o przedłużonej trwałości,
 • pakowane pieczywo o przedłużonej trwałości, 
 • parówki i inne wędliny,
 • mrożone dania gotowe, 
 • pasteryzowana żywność w słoikach,
 • mięsne konserwy.

Ostatnie badania na ludziach połączyły ultra przetworzone produkty spożywcze ze zmniejszonym uczuciem sytości, wzrostem szybkości jedzenia posiłków. Ponadto wiązano je z pogorszeniem markerów biochemicznych, w tym z ogólnoustrojowym stanem zapalnym oraz większym przyrostem masy ciała.

Czy rak żołądka i żywność przetworzona mają ze sobą coś wspólnego?

Rak żołądka to złośliwy nowotwór, który jest częstą przyczyną zgonu u mężczyzn i kobiet. Przyjmuje się, że w około 90 procentach czynniki powodująca raka żołądka biorą swój początek w otaczającym nas środowisku. W wielu przypadkach są wynikiem jego niekorzystnej działalności. 

żywność przetworzona Rak żołądka a marynowane warzywa

Rak żołądka to podstępny nowotwór, który przez lata może nie dawać żadnych objawów. W jego profilaktyce ogromne znaczenie ma dieta i unikanie produktów o działaniu kancerogennym. Naukowcy zalecają, by wyeliminować z jadłospisu marynowane warzywa.

Badacze na całym świecie przestrzegają, że pewne grupy produktów znacząco zwiększają ryzyko zachorowania na raka żołądka. Wśród nich znalazły się alkohol i czerwone mięso, produkty wysoko przetworzone bogate w tłuszcze trans oraz cukry proste. 

Obecnie do kancerogennej listy dołączyły także marynowane warzywa. Według metaanalizy opublikowanej przez ”American Association for Cancer Research”, jedzenie marynowanych warzyw może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka żołądka nawet o połowę.

Badanie, które ujawniło, że regularne spożywanie konserwowych warzyw zwiększa ryzyko raka żołądka zostało przeprowadzone przez japońskich naukowców i trwało 11 lat.

Naukowcy z Narodowego Instytutu Badań nad Rakiem ujawnili, że ryzyko zachorowania wynosi 1 na 500 mężczyzn rocznie, wśród tych, którzy spożywali najwięcej soli. U kobiety ryzyko wynosiło 1 na 1300 rocznie, w przypadku tych pań, które spożywały największą ilość soli.

żywność przetworzonaZdrowy styl życia to pierwszy krok do pełni zdrowia!

Zdrowy styl życia to oczywista szansa na optymalne zdrowie. Aktywność fizyczna, dobry sen i odpowiednio zbilansowana dieta to czynniki, które pozwalają zminimalizować ryzyko zachorowania na przewlekłe choroby cywilizacyjne. 

Warto jednak pamiętać, że nie istnieje jedna zdrowa dieta dla wszystkich, ponieważ każdy człowiek jest inny. Nasze szlaki metaboliczne są modyfikowane przez czynniki genetyczne, mikrobiologiczne i fenotypowe. Skoro wiemy, że nasze zdrowie zależy od tego, co jemy, warto byśmy wiedzieli, że nie mniej ważne jest to, czy i jak te składniki przyswajamy. 

Ponad wszystko jednak pamiętajmy, by nie wprowadzać do organizmu substancji, o których wiadomo, że skracają nasze życie. Poza tym znacznie obniżają jakość naszego życia tu i teraz!

Poza żywnością przetworzoną i dodatkami do żywności mogą to być także składniki pożywienia, które powszechnie uważane są za całkowicie bezpieczne. Dlatego, teraz kiedy jest to już możliwe, warto od czasu do czasu wykonać badanie Kod Metaboliczny 200 oraz Food Chemical Scan 21. Te badania dostarczą informacji, które produkty mogą wywoływać w Twoim organizmie spustoszenie.

Zaufało nam już tysiące pacjentów, którzy po przejściu Terapii Metabolicznej lub Terapii Fenotypowej zaobserwowali u siebie spektakularne efekty spersonalizowanego postępowania żywieniowego. Wyciszenie lub całkowite ustąpienie objawów choroby to najważniejsze spostrzeżenia. Jednak to nie wszystko, bo terapia działa odmładzająco na wszystkie struktury organizmu.

Potwierdza to poprawa wyników badań: normalizacja ciśnienia krwi, poziomu glukozy, cholesterolu, markerów stanu zapalnego  we krwi. Stabilizuje się gospodarka hormonalna, poprawia się struktura zawartości tkanki tłuszczowej i mięśniowej oraz wody wewnątrz i zewnątrz komórkowej. Poziom odżywienia komórkowego wskazuje na wyraźne odmłodzenie komórek. Poprawiają się funkcje kognitywne i satysfakcja z życia.

Pacjenci poddani kilkumiesięcznej, spersonalizowanej terapii żywieniowej odzyskali zdrową cerę, zgrabną sylwetkę, lepszą kondycję, pewność siebie i radość z życia, znacząco obniżyli swój wiek biologiczny!

Bez względu na to, czy źle się czujesz, czy  nie masz żadnych problemów, warto spotkać się ze specjalistą Personalizowanej, Funkcjonalnej Medycyny Stylu Życia. Po konsultacji wstępnej już wiesz, czy warto poddać się terapii leczniczej lub profilaktycznej. Z chwilą wykonania zleconych badań diagnostycznych zaczyna się Twoja podróż do zdrowia.

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments