środa, 19 czerwca, 2024
Strona głównaFakty i mityIle potrzebujesz zjeść ryb tygodniowo, aby wzmocnić funkcjonowanie Twojego mózgu?

Ile potrzebujesz zjeść ryb tygodniowo, aby wzmocnić funkcjonowanie Twojego mózgu?

rybka_750

Znacznie mniej niż Ci się wydaje.

Ryby są nie tylko smaczne, ale również dzięki zawartości kwasów tłuszczowych omega-3 oraz innych składników odżywczych skutecznie poprawiają sprawność umysłową. I będziemy powtarzać to do skutku, trzeba jeść ryby, aby być zdrowym!

Ostatnie badania udowodniły, że jedzenie ryb przynajmniej raz w tygodniu powiązane jest ze zwiększeniem substancji szarej w mózgu – w hipokampie oraz korze czołowej mózgu, które odgrywają kluczową rolę przy powstawaniu i/lub zapobieganiu demencji i chorobie Alzheimera – odnosząc się do badań zamieszczonych w American Journal of Preventive Medicine.

Naukowcy przeanalizowali ponad 260 raportów dietetycznych składanych przez uczestników badania, którzy w czasie niego zostali również poddani badaniu rezonansem magnetycznym MRI, gdzie sprawdzano objętość substancji szarej. Ci, którzy spożywali pieczoną lub gotowaną rybę raz w tygodniu mieli o 4,3 procent więcej objętości substancji szarej w mózgu, która była odpowiedzialna za pamięć. Mieli również o 14 procent więcej jej, w obszarach mózgu powiązanych z procesami poznawczymi.

Co prawda badania dopiero wykazały korelację, a nie związek przyczynowy. Naukowcy nie mogą więc być jeszcze pewni, że ryby są powodem wzrostu substancji szarej  w mózgu, jednak jak podkreślają, warto wzbogacić jadłospis o cotygodniowy posiłek zawierający ryby albo owoce morza.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments