niedziela, 19 maja, 2024
Strona głównaPorady5 powodów, dla których warto się śmiać

5 powodów, dla których warto się śmiać

smiejsiekiedymozesz

Śmiech to zdrowie – o tym wie każdy, ale nie każdy wie, dlaczego. Sprawdź, jakie wymierne korzyści przynosi dla Twojego organizmu ta prosta czynność i dlaczego warto często się śmiać!

1. Zapewnia dobre samopoczucie

Minuta niewymuszonego śmiechu jest równoznaczna 45 minutom późniejszego relaksu. Takiego zdania jest Henri Rubinstein, neurolog, który 30 lat przepracował na oddziale neurologii w paryskim Salpêtrière Hospital. Nie tylko śmiech, ale i sam uśmiech malujący się na naszych twarzach powoduje uwalnianie endorfin, czyli hormonów szczęścia. To przekłada się na poprawę naszego ogólnego samopoczucia. Śmiech jest także bardzo pomocny przy łagodzeniu stresu, a poprzez redukcję wydzielania szkodliwego kortyzolu, łagodzi bóle mięśni i głowy.

2. Dba o nasz układ krwionośny

Według badaczy, kiedy się śmiejemy, nasza krew płynie o 20% szybciej niż zazwyczaj. Dzięki obniżeniu ciśnienia krwi, śmiech poprawia krążenie i korzystnie wpływa na pracę naszego serca. Dr Michael Miller z uniwersytetu w Maryland jest zdania, że odpowiednia dzienna dawka śmiechu może mieć na system sercowo-naczyniowy podobny wpływ jak ćwiczenia fizyczne. Japońscy naukowcy zaś sądzą, że śmiech skutecznie obniża poziom cukru we krwi zarówno o zdrowych osób, jak i chorych na cukrzycę typu 2.

3. Zwiększa odporność

Śmiech powoduje wzrost liczby limfocytów T, które zwalczają wirusy w naszym organizmie, oraz inne przeciwciała chroniące nasze górne drogi oddechowe przed zarazkami. Endorfiny, hormony szczęścia, wyzwalane podczas śmiechu, również mają działanie przeciwzapalne.

4. Uaktywnia mięśnie

Śmiech to chyba najprostszy sposób dbania o mięśnie swojego ciała, a jednocześnie jakże przyjemny! Podczas śmiechu pracują mięśnie twarzy, brzucha, przepony i ramion. Może także spalać kalorie. Minuta śmiechu to bowiem 12 kalorii mniej!

5. Pozytywnie zaraża innych

Twój uśmiech może w prosty sposób zarazić drugą osobę radością :). W zdecydowanej większości wypadków uśmiech jest bowiem odwzajemniany przez drugą stronę. Ponadto, wśród osób pogodnych, uśmiechniętych zapominamy o codziennych problemach, stresach i skutecznie się relaksujemy.

Czy znacie równie skuteczny i w dodatku przyjemny sposób na utrzymanie zdrowia? Od dziś śmiejmy, a nawet po prostu uśmiechajmy się częściej, choćby bez powodu. To gwarancja nie tylko zdrowia, ale i dobrego samopoczucia naszego i otaczających nas osób 🙂

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments