Dziś światowy Dzień Bez Papierosa. Chcemy pokazać Ci jak wiele korzyści możesz zyskać rzucając palenie. Ludzki organizm w pewnym stopniu sam oczyści się z toksyn, jednak nie w każdym przypadku i nie u każdego. Co dzieje się po 20 minutach, 2 godzinach, dniu, tygodniu od odstawienia papierosa? Sprawdźmy…!!
20 minut po…
Puls zaczyna wracać do normy. To natychmiast zmniejsza ryzyko zawału serca.
2 godziny po…
Ciśnienie krwi i tętno stopniowo wracają do właściwego poziomu. Możesz poczuć ciepło na koniuszkach palców dłoni i stóp za sprawą przywrócenia prawidłowego krążenia. Nikotyna dopiero zaczyna opuszczać organizm. Pojawiają się pierwsze symptomy odstawienia takie jak poczucie lęku, zwiększony apetytu, drażliwość.
8 godzin po…
Normalizuje się poziom tlenu we krwi, co również zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału serca. Znacznie usprawnia się również krążenie, a świeżą krew zostanie dostarczona do wszystkich komórek ciała.
12 godzin po…
Poziom tlenku węgla we krwi spada do normy. Tlenek węgla jest wdychany wraz z dymem tytoniowym i z łatwością wiąże się z krwinkami uniemożliwiając im wiązanie z tlenem. Jego nadmierna ilość jest bardzo toksyczna dla organizmu.
24 godziny po…
Tlenek węgla zostaje całkowicie usunięty z organizmu, płuca zaczynają usuwać nagromadzony śluz wraz z dostarczonymi do organizmu truciznami. Niech cię nie zdziwi kaszel, ból gardła, to jedynie znak, że zachodzi proces regeneracji, a w płucach odbudowuje się nowa tkanka.
48 godzin po…
W twoim systemie nie ma już nikotyny. Znacznie poprawia się także zmysł węchu i smaku. Wszystko dzięki regeneracji uszkodzonych zakończeń nerwowych, które zaczynają odrastać w ciągu 48 godzin od rzucenia palenia.
3 dni…
Oddech się uspokaja, oskrzela zaczną się rozluźniać. Uważaj na objawy odstawienia! Mogą one być bardzo nieprzyjemne. Pojawiają się zaburzenia koncentracji, nerwowość, spadek energii. Weź jednak pod uwagę, że to tylko chwilowy kryzys. Nieprzyjemne objawy wkrótce miną, a ty będziesz krok dalej w walce z nałogiem.
2-3 tygodnie…
Gdy organizm pozbył się większości szkodliwych i trujących substancji, może zaczynać procesy regeneracyjne. Według Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego, zwiększa się wydolność płuc i znacznie poprawi krążenie.
3-9 miesięcy…
Kaszel i duszność osłabiają się. Małe, podobne do włosów struktury, które usuwają śluz z płuc (zwane rzęskami), zaczynają prawidłowo funkcjonować, co zwiększa ich zdolność do usuwania śluzu, czyszczenia płuc i pokonywania infekcji.
1 rok…
Ryzyko ataku serca spada o połowę, w porównaniu z osobą, która nadal pali. Prawdopodobieństwo wystąpienia udaru, spowodowanego brakiem tlenu i zwężonymi naczyniami krwionośnymi, również diametralnie spada.
Po 15 latach…
CDC (Centers for Disease Control and Prevention) stwierdziło, że po takim czasie ryzyko raka płuc, raka gardła, jamy ustnej, przełyku i głównych narządów zmniejsza się o około połowę. W ciągu 15 lat od rzucenia palenia prawie wszystkie procesy regeneracyjne są zakończone. Ryzyko chorób serca jest takie samo jak u osoby, która nigdy nie sięgnęła po papierosa. Według American Heart Association osoby niepalące żyją o ok. 14-15 lat dłużej niż osoby nadal palące papierosy.
Dzięki prawidłowemu funkcjonowaniu płuc i układu sercowo-naczyniowego zaczniesz żyć aktywnie i zdrowo. Z pewnością nigdy nie będziesz żałować podjętej 15 lat temu decyzji.
A co gdy proces detoksykacji nie zachodzi tak szybko?
Wyżej wymieniono jedynie automatyczne mechanizmy detoksykacji, które nasz organizm wypracował na przestrzeni tysięcy lat. Niestety, nie u każdego działają one równie efektywnie. Jeśli twój organizm znacznie gorzej radzi sobie z toksynami, możesz mieć problem z rzuceniem palenia, ponieważ objawy odstawienia będą bardzo silne.
Jak sprawdzić czy organizm efektywnie usuwa toksyny?
Możesz wykorzystać badanie TOXO SENSOR. Pamiętaj każdy z nas jest inny. Jeśli okaże się, że w twoich genach występują polimorfizmy zmniejszające skuteczność detoksykacji, będziesz musiał wprowadzić dodatkowe działania, które pomogą w oczyszczeniu organizmu.
Wytrzymaj chociażby jeden dzień bez papierosa, potem kolejny i jeszcze jeden… Już dziś zrób pierwszy krok w stronę pokonania nałogu!