poniedziałek, 20 maja, 2024
Strona głównaLeczenieJak odpowiednio wybrać test genetyczny dla siebie?

Jak odpowiednio wybrać test genetyczny dla siebie?

Od dawna już wiadomo, że kluczem do efektywnego leczenia pacjentów, chorujących na schorzenia przewlekłe, jest personalizacja zaleceń oraz szukanie przyczyn wystąpienia choroby, a nie tylko podejmowanie działań mających na celu jedynie złagodzenie występujących objawów.

Zalecenia przygotowywane przez towarzystwa medyczne dotyczące dużych grup populacyjnych nie uwzględniają indywidualnego zapotrzebowania pacjenta na witaminy, minerały, tempa metabolizowania rekomendowanego leku czy indywidualnej reakcji organizmu na zaleconą terapię. Często powoduje to niską skuteczność podejmowanych działań terapeutycznych i przekonanie, że części chorób przewlekłych nie da się skutecznie leczyć.

W tym miejscu z pomocą przychodzą nam testy genetyczne. Informacje zawarte w wynikach badań genetycznych ułatwiają personalizację zaleceń lekarskich. W wielu przypadkach prowadzą do pełnego wyleczenia pacjenta lub ułatwiają utrzymanie organizmu w doskonałej kondycji do późnej starości. Na wynikach właśnie takich badań oparta jest Terapia Genotypowa w ICM Vimed.

Większość z nas ma już pewność, że diagnostyka genetyczna jest potrzebna i warto ją wykonać. Szczególnie, że są to badania, które wykonuje się jednorazowo i są one aktualne przez całe nasze życie. Jednak najwięcej kłopotów sprawia pacjentom podjęcie decyzji, który test genetyczny warto jest wykonać. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, które badanie wybrać spośród ogromnej ilości testów genetycznych dostępnych na rynku?

Od czego zacząć?

Wybierając badanie genetyczne przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na laboratorium, w którym takie badanie chcemy wykonać. Zawsze powinniśmy wybierać laboratorium z wieloletnim doświadczeniem i renomą. Powinno ono posiadać odpowiednie międzynarodowe certyfikaty potwierdzające wysoki standard i jakość świadczonych usług. Do najważniejszych możemy zaliczyć ISO15189, ISO17025, ISO9001. Istotne jest również to, aby laboratorium, któremu powierzamy zbadanie naszego profilu genetycznego gwarantowało najlepszą możliwą ochronę danych osobowych. Sprawdźmy przed wykonaniem badania czy dane pacjenta i wyniki analiz genetycznych są przechowywane na odrębnych serwerach a dostęp do nich jest bardzo ściśle kontrolowany.

Kiedy już mamy pewność, że laboratorium z którego chcemy skorzystać to dobry wybór, powinniśmy zastanowić się jaki rodzaj testu wybrać.

Większość laboratoriów wykonujących testy genetyczne ma przygotowane dla pacjentów gotowe pakiety diagnostyczne, które pozwalają odpowiedzieć na konkretne nurtujące nas pytania, co jest znacznym ułatwieniem dla pacjenta.

Przed podjęciem ostatecznego wyboru należy sprawdzić, ile genów w danym teście jest poddanych analizie. Im większa ilość genów, tym więcej informacji uzyskujemy. Analiza kilku zaledwie genów nie pozwoli na uzyskanie informacji oceniających wszystkie aspekty naszego zdrowia, należy o tym pamiętać.

Warto również uzyskać informacje dotyczące całkowitego kosztu badania. Cenę testu należy zawsze podzielić przez ilość genów poddanych analizie. Dopiero w ten sposób uzyskamy realny koszt badania w przeliczeniu na badany gen.

Jeśli możliwości finansowe nam na to pozwalają, warto wybrać test o największym zakresie badanych genów np. DNA160 Complex (Premium Sensor Plus). Tak obszerna analiza odpowiada na większość nurtujących pacjentów pytań. Również tych dotyczących produktów żywnościowych, które mają korzystny i negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Jeśli natomiast aktualnie nasze możliwości finansowe nie pozwalają nam na wykonanie tak wszechstronnego badania, a zależy nam głównie na efektywnej utracie zbędnych kilogramów, można na początek skupić się na badaniu DNA58 Geno Dieta (DNAnutriControl), które pomoże osiągnąć właśnie ten cel. W sytuacji, gdy zależy nam na poprawie osiągnięć sportowych lub jesteśmy rodzicami dziecka, które planuje karierę sportową, warto wziąć również pod uwagę wykonanie testu DNA 52 Sport Master (Sport Sensor), ukierunkowanego na ocenę predyspozycji sportowych i efektywną poprawę wydolności organizmu. Wykonując ten test otrzymamy odpowiedzi na pytanie, w jakim rodzaju sportu nasze dziecko będzie osiągać najlepsze wyniki i jak dopasować rodzaj treningów, suplementację i żywienia aby nasze wyniki sportowe były jak najlepsze.

Najważniejszą jednak rzeczą, którą powinniśmy sprawdzić przed ostatecznym wyborem badania jest to, w jaki sposób przedstawiony jest wynik analizy genetycznej. Każda placówka oferująca diagnostykę genetyczną powinna udostępnić pacjentowi przykładowy wynik badania, tak aby on sam mógł ocenić użyteczność zawartych w nim informacji.

Gotowy wynik powinien zawierać szczegółowo opisaną interpretację badania genetycznego z uwzględnieniem listy bieżących publikacji naukowych, w oparciu o które została przeprowadzona analiza i interpretacja otrzymanych danych.

Wynik badania powinien być przedstawiony w sposób czytelny dla pacjenta i łatwy do zastosowania w codziennym życiu. Wynik testu, w którym podane są tylko suche dane analizy polimorfizmów genetycznych dla pacjenta jest bez żadnej wartości. Często również lekarz czy dietetyk samodzielnie nie jest w stanie w sposób precyzyjny takiego wyniku zinterpretować jeśli nie ma odpowiedniego przygotowania i wiedzy na ten temat.

Pieniądze w diagnostykę genetyczną warto inwestować, ale mądrze. Nie ulegać reklamom i modzie. Zawsze trzeba mieć na uwadze to, że wynik testu genetycznego od momentu jego wykonania będzie stale towarzyszył nam w codziennym życiu. Dlatego powinien zawierać informacje dla nas przydatne, przedstawione w sposób przejrzysty i praktyczny. Samo badanie powinno być wykonane w sposób rzetelny i z należytą pieczołowitością oraz w zgodzie z najnowszymi doniesieniami naukowymi.

Patrycja Paradowska
Patrycja Paradowska
Dietetyk Kliniczny CM VIMED
RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments