czwartek, 30 maja, 2024
Strona głównaCiekawostkiSposób na nadciśnienie? Białko!

Sposób na nadciśnienie? Białko!

Na łamach „American Jouranl of Hypertension” naukowcy z Centrum Medycznego Uniwersytetu Bostońskiego, po przeprowadzeniu długoletnich badań doszli do wniosku, że dieta wysokobiałkowa może być jednym z czynników zapobiegających problemom z ciśnieniem krwi.

Ostatnie badania udowodniły, że osoby spożywające dużą ilość produktów zawierających białko,mniej narażone na problemy z nadciśnieniem od tych, których dieta jest w nie uboga – donoszą amerykańscy naukowcy.

W badaniu trwającym 11 lat, przeprowadzonym na grupie dorosłych osób, które spożywały produkty wysoko białkowe (średnio 100 g dziennie) zaobserwowano, że było u nich znacznie niższe ciśnienie skurczowe i rozkurczowe krwi, niż u osób spożywających posiłki o niskiej zawartości protein. Co więcej, pozytywne rezultaty były zauważone zarówno u osób z BMI mieszczącym się w normie, jak i u tych z większą masą ciała.

„Rosnąca liczba badań, na temat korzyści płynących z białek dla układu naczyniowego sugeruje, że powinniśmy jeszcze raz przemyśleć, jaka dawka protein jest optymalna dla zdrowia serca” – komentuje Lynn Moore, współautorka badania.

Według badań, ryzyko wystąpienia nadciśnienia wśród osób na diecie wysokoproteinowej i z dużą zawartością błonnika było o 40-60% niższe, co równocześnie wiąże się z mniejszym ryzykiem prawdopodobieństwa pojawienia się chorób układu sercowo-naczyniowego, zawału i udaru.

Białko białku nierówne

Gdzie zatem znaleźć wartościowe białko? We wszystkich roślinach strączkowych – soczewicy, ciecierzycy i we wszystkich odmianach fasoli. Doskonałym jego źródłem są również tłuste morskie ryby – tuńczyk, śledź, łosoś, sardynki i szprotki. Natomiast, ogranicz lub całkowicie zrezygnuj z jedzenia mięsa, które powszechnie, acz błędnie uważa się za najlepsze źródło protein.

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments