poniedziałek, 20 maja, 2024
Strona głównaFakty i mitySpożywając czerwone mięso zwiększasz ryzyko powstania raka piersi?

Spożywając czerwone mięso zwiększasz ryzyko powstania raka piersi?

Lekarze od dłuższego czasu alarmują, że częste spożywanie czerwonego mięsa związane jest z powstaniem nowotworów trzustki i okrężnicy, ale do tej pory nie istniało zbyt wiele dowodów, by połączyć to z ryzykiem powstania raka piersi.

Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Harvard University poddały analizie ponad 88 tysięcy kobiet w wieku od 26 do 45 lat, które spożywały czerwone mięso od 1991 roku. Analizowane było spożycie czerwonego mięsa według następujących kryteriów: spożycie zmieniało się od jedzenia go raz w miesiącu po 6 lub więcej porcji dziennie. Wstępne wyniki badań zostały opublikowane już w 2006 roku i już wtedy pokazały związek między spożywaniem wołowiny a rakiem piersi – tylko po 12 latach obserwacji. Nowe badania potwierdziły wcześniejsze ustalenia, jak donoszą naukowcy z Harvardu.

Za pomocą modelu statystycznego, naukowcy oszacowali, że u kobiet, które jadły największe ilości czerwonego mięsa, liczba zapadających na raka piersi zwiększała się o dodatkowe 6,8 przypadków na każde 1000 kobiet w ciągu 20 lat obserwacji.

Naukowcy podejrzewają, że białko z czerwonego mięsa przyspiesza podział i wzrost komórek nowotworowych; substancje chemiczne w wędlinach, takie jak azotany, są już klasyfikowane, jako kancerogenne.

I chociaż Sally Greenbrook z brytyjskiej fundacji Breakthrough Breast Cancer powiedziała, że istnieje jeszcze zbyt mało dowodów, by połączyć raka piersi z czerwonym mięsem, to podkreśliła, że kobiety powinny skupić się na zdrowym odżywianiu, zachowaniu szczupłej sylwetki, na ćwiczeniach i piciu alkoholu z umiarem. Po to, by zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka piersi.

To udowadnia, jak ważna jest zdrowa dieta dla kobiet – mówi.

Mia Gaudet, dyrektor epidemiologii genetycznej z American Cancer Society powiedziała, że istnieje prawdopodobieństwo, że czerwone mięso może być w jakiś sposób związane z powstaniem raka piersi. Ponadto, że nawyki żywieniowe kobiet w wieku 20 lat mogą być szczególnie istotne, tym bardziej, że kobiece piersi ciągle są w fazie rozwoju i są bardziej podatne na czynniki rakotwórcze do czasu, aż zajdą w ciążę.

Gaudet, która sama nie je mięsa, powiedziała, że American Cancer Society zaleca dietę bazującą głównie na roślinach.

Ważne jest, aby prowadzić zdrowy tryb życia, przez całe życie, a nie tylko, kiedy jesteśmy starsi i zaczynamy bać się raka. Ludzie powinni rozważyć częstsze jedzenie sałatek, a nie kotletów.

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments