środa, 4 grudnia, 2024
Strona głównaPrzepisyPrzekąskaPączki z mąki orkiszowej

Pączki z mąki orkiszowej

Składniki:

  • 1,5 szklanki mąki orkiszowej
  • 1/4 szklanki mleka roślinnego
  • 30g masła
  • 1/2 łyżeczki soli
  • 2 jajka
  • 2 łyżeczki miodu
  • drożdże w proszku – 1,5 łyżeczki
  • nadzienie – dżem owocowy bez dodatku cukru

 

Przygotowanie:

Mąkę przesiać do dużej miski. Dodać drożdże, sól, ciepłe mleko (wcześniej podgrzane) oraz miód. Wymieszać i dodać 1 jajko, wymieszać i po chwili dodać kolejne. Mieszać całość za pomocą łyżki. Dodajemy masło w kawałkach i wyrabiamy ciasto rękoma, dodając stopniowo kolejne kawałki masła. Wyrabiać ciasto aż masa stanie się elastyczna. Ciasto odstawiamy do lodówki na minimum 1 godzinę do wyrośnięcia.

W tym czasie można przygotować lukier do polania pączków – ksylitol mielimy na drobny pył za pomocą młynka do kawy lub malaksera. Powstały cukier puder łączymy z chłodną wodą (dodajemy stopniowo łyżkami) i mieszamy aż powstanie masa na wzór tradycyjnego lukru.

Ciasto wyjmujemy z lodówki i pozwalamy mu się ogrzać. Następnie na stolnicy rozsypać mąkę, wstępnie rozgnieść ciasto i rozwałkować ciasto na grubość ok. 1,5cm. Szklanką wycinać pączki z ciasta. Porcje ciasta delikatnie rozgnieść palcami, położyć na nie porcję dżemu (1 łyżeczka) i zlepić ciasto. Wyrobić w rękach na kształt kuli. Piekarnik można nagrzać do podtrzymywania temperatury i wyłączyć. Ułożyć pączki na blaszce wyłożonej papierem i zachować odstępy. Odstawić blaszkę z pączkami do wyłączonego piekarnika i przykryć czystą ściereczką. Pączki piec przez 15-20min. w temp. 180stopni. Kiedy pączki przestygną polać je wcześniej przygotowanym lukrem i odstawić aż lukier stwardnieje.

[slide-anything id=’4329′]

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Julia Trawińska
Julia Trawińska
Prezes Fundacji Medycyny Stylu Życia. Zarządza Centrum Diagnostyki Genetycznej i Immunologicznej Genelab. Specjalizuje się w diagnostyce nutriimmunologicznej i nutrigenetycznej. Jest ekspertem w zakresie personalizacji odżywiania i żywieniowego wspomagania leczenia chorób przewlekłych. Zarządza kliniką Centrum Medyczne VIMED w Warszawie. Propaguje i stosuje w swojej klinice innowacyjne podejście Personalizowanej, Funkcjonalnej Medycyny Stylu Życia. Współpracuje ściśle z ośrodkami naukowo-badawczymi w Polsce oraz we Włoszech, Austrii i USA. Magister prawa i żywienia klinicznego, specjalista w zakresie psychodietetyki SWPS w Warszawie . Absolwent Uniwersytetu Unicusano we Włoszech ze specjalizacją w zakresie Żywienia Klinicznego.
RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments