czwartek, 12 grudnia, 2024
Strona głównaFakty i mityKąpiel tlenowa - dlaczego warto?

Kąpiel tlenowa – dlaczego warto?

Nieoceniony pomocnik w walce z infekcjami, zarazem będąca kompanem w poprawie samopoczucia i urody. Od lat stosowana jest przez Michaela Phelpsa, Tigera Woodsa czy Novaka Djokovica w celu osiągania najlepszych wyników sportowych. Od niedawna także w Polsce – terapia hiperbaryczna (hyperbaric oxygen therapy), która od dziesięcioleci ratuje zdrowie i życie pacjentów na całym świecie.

Lecz naturalnie wszystkie schorzenia

Nieustannie odkrywane są pola, na których może mieć zastosowanie terapia hiperbaryczna. Tlen ma działanie przeciwbakteryjne, rewitalizujące i przeciwpasożytnicze, ponadto usprawnia działanie wszystkich procesów w organizmie. Jak wynika z badań, zwiększa ośmiokrotnie liczbę macierzystych komórek krążących w organizmie. Dzięki temu nie tylko jest bezcenny w leczeniu rozmaitych schorzeń, ale także przybliża do długowieczności. Według naukowych analiz, istnieje ponad 100 wskazań do tlenoterapii hiperbarycznej. Oto niektóre z nich.

Tlen pod zwiększonym ciśnieniem to prawdziwy cudotwórca. Stymuluje układ nerwowy, dotlenia mózgu, dzięki czemu zwiększa się jego aktywność – nic dziwnego zatem, że HBOT stosuje się w rehabilitacji po urazach głowy oraz udarach. HBOT powoduje zmniejszenie obrzęku mózgu i poprzez dostarczanie tlenu zapewnia pobudzanie ogłoszonych neuronów.

Co ciekawe, optymizmem napawają rezultaty w leczeniu autyzmu za pomocą tlenu. Według badań, HBOT skutkuje istotną poprawą komunikatywności, zmniejszeniem lękliwości oraz wzrostem koncentracji. Ponadto poprawia apetyt i zapewnia lepszą pracę jelit.

Terapia za pomocą tlenu to idealny sposób na wzmocnienie układu sercowo-naczyniowego, będącego oprócz układu nerwowego, innym kluczowym dla naszego organizmu. Układ sercowo-naczyniowy jest szczególnie narażony ze względu na zabiegi chirurgiczne i różne choroby. Komora hiperbaryczna i stosowany w niej tlen pod ciśnieniem, sprawia, że do serca trafia jego większa ilość, co skutkuje zapobieżeniem chorób układu krążenia, będącymi najczęstszą przyczyną zgonów na świecie.

Tlenoterapia jest także stosowana w celu skrócenia okresu rekonwalescencji po zabiegach chirurgicznych (zarówno medycyny estetycznej, jak i usuwaniu żylaków, a także stomatologicznych). Przynosi ulgę po zabiegu wstawienia implantów, ponieważ poprawia ukrwienie w naruszonych tkankach, a ponadto wzmacnia działanie środków odkażających oraz antybiotyków oraz zwalcza infekcje. Tlen pod zwiększonym ciśnieniem ma także zastosowanie w regeneracji organizmu po chemio- i radioterapii, jako terapię wspierającą leczenie niepłodności, chorób układów: pokarmowego, ruchu i krążenia oraz szeregu innych schorzeń.

Wieczna młodość na wyciągnięcie ręki

Jeszcze niedawno w naszym kraju terapia hiperbaryczna była stosowana wyłącznie dla osób ze schorzeniami z „listy bezwzględnych wskazań”, i to po długim okresie oczekiwania. Stąd zapewne wzięło się powszechne przekonanie, że „cudowne” leczenie tlenem wskazane jest wyłącznie do ciężkich urazów. HBOT jednak stanowi idealną metodą, by poprawić jakość życia – w ten sposób na Zachodzie wykorzystywany jest od lat. Systematyczne stosowanie tlenoterapii nie tylko przybliży nas do wiecznej młodości, ale także poprawi naszą urodę.

Dlaczego to możliwe? Po pierwsze dlatego, że tlen hiperbaryczny jest naturalnym, bezinwazyjnym, a w dodatku relaksującym sposobem profilaktyki chorób cywilizacyjnych. Wygodny i szybki tryb życia w obecnych czasach jest okupiony szeregiem zagrożeń – między innymi toksynami, które organizm wchłania nie tylko z powietrza, ale również z pożywienia, kosmetyków oraz środków czystości. Prowadzi to do wielu chorób, także nowotworów. HBOT, wedle zapewnień naukowców, pobudza układ odpornościowy i zaopatrza komórki nowotworowe w tlen. Dzięki temu może zahamować proces zezłośliwienia komórek rakowych, a nawet je zwalczać.

Tlen jest świetnym odtruwaczem organizmu, dzięki czemu doskonale sprawdza się w zwalczaniu uzależnień. Zaledwie kilka seansów w hiperbarycznej komorze wystarczy, aby odpowiednio dotleniony organizm odrzucał w sposób automatyczny różnorakie toksyczne substancje pobudzające, typu nikotyna, narkotyki czy alkohol. Pozytywny wpływ tlenu na tkanki i ich ukrwienie powoduje, że poprawia kondycję fizyczną oraz podnosi libido. Według badań, aż u 25% osób aktywnych fizycznie stosujących HBOT zauważa się poprawę wydolności, a u wyczynowych sportowców wskaźnik ten wynosi 10%. Ponadto, tlenoterapia sprawia, że organizm jest bardziej odporny na kontuzje oraz szybciej rewitalizuje się po urazach. Zalecana jest również studentom oraz wszystkim innym osobom, które wykonują wytężoną pracę umysłową – poprawia bowiem zdolność koncentracji i zapamiętywania.

k4

Komora hiperbaryczna jest miejscem, w którym możemy także zachować (a nawet odzyskać!) piękną sylwetkę i urodę. Po dostarczeniu organizmowi tlenu pod wysokim ciśnieniem, możemy zaobserwować ujędrnienie ciała i wygładzenie zmarszczek – to za sprawą syntezy elastyny i kolagenu. HBOT jest również świetnym sposobem na pozbycie się różnych toksyn i wolnych rodników odpowiedzialnych za starzenie się organizmu. Za sprawą odpowiedniego dotlenienia organów, które odpowiadają za procesy metaboliczne (wątroba, tarczyca, trzustka), tlenoterapię można uznać za doskonały sposób na przyspieszenie procesu przemiany materii oraz spalania tkanki tłuszczowej. Możemy pozbyć się zbędnych kilogramów, i to w sposób naturalny! O tym, że jest to bardzo skuteczna metoda odchudzania, jeśli tylko połączy się ją z odpowiednią dietą, przekonały się osoby z pierwszych stron gazet – Aleksander Kwaśniewski, Piotr Rubik, Grażyna Szapołowska, Małgorzata Potocka czy Magdalena Umer.

Leczenie tlenem znane od stuleci

Lecznicze właściwości tlenu są znane od ponad 300 lat. W XVII wieku brytyjski lekarz dr. C. Henshaw, wykorzystał tlen w komorze ciśnieniowej o nazwie domicilium. Około 1907 roku po raz pierwszy w komorze hiperbarycznej zastosowano czysty tlen do celów leczniczych, a na początku lat 30. XX wieku rozpoczęto badania nad fizjologicznym wpływem tlenoterapii na organizm człowieka. Właściwa terapia hiperbaryczna została zastosowana po raz pierwszy w celach medycznych przez Marynarkę USA w celu leczenia choroby dekompresyjnej. W 1962 roku dostrzeżono korzystny wpływ HBOT na gojenie się ran tlenowych i beztlenowych, a następne badania wykazały, ze zabiegi przeprowadzane w komorze powodują przyspieszoną regenerację tkanek po zabiegach chirurgicznych. Nieoceniony okazał się również w gojeniu trudnych przypadków stopy cukrzycowej. Od 1967 roku zaś leczenie czystym tlenem pod ciśnieniem o wysokości 2,8 ATA to standard w terapii lotników i nurków na całym świecie.

Współcześnie, zwłaszcza na Zachodzie, HBOT to nieodzowny element terapii pewnych schorzeń. Doceniana jest również przez pacjentów, ponieważ jest zabiegiem przyjemnym i prozdrowotnym jednocześnie, a takich jest stosunkowo niewiele. Przez 45 minut każdego seansu tlen w sposób niezwykle efektywny i bezbolesny przenika do tkanek w celu przyniesienia ogólnej poprawy samopoczucia, zdrowia, komfortu życia, a także jego wydłużenia. Co więcej, każdy zabieg w komorze hiperbarycznej kończy się nadzwyczajnym czuciem rozluźnienia i odstresowania.

k1

Kąpiel tlenowa – gdzie to możliwe?

Chcesz zachować zdrowie? Wypróbuj czysty tlen z komory hiperbarycznej! To najkrótsza recepta na widoczną poprawę jakości życia. Niestety, w Polsce nadal metoda ta jest stosunkowo trudno dostępna z racji zaledwie kilku ośrodków dysponujących taką komorą. Większość z nich przeznaczona jest tylko dla pacjentów, którzy uzyskali skierowanie od lekarza na tą formę terapii. Są jednak na szczęście miejsca, w których można wypróbować kąpieli tlenowej bez zbędnych formalności – to kliniki Centrum Medycznego VIMED, oferujące najnowocześniejszy sprzęt tego typu w kraju. Znajdujące się w Warszawie i Krakowie placówki oferują jako jedyne w Polsce komory jednoosobowe dwóch typów: Classic (miękką) oraz Comfort (twardą). Różnica między nimi polega przede wszystkim na wygodzie zabiegu i możliwością zastosowania różnego zakresu ciśnień. W komorze twardej poczują się bardziej komfortowo zwłaszcza pacjenci cierpiący na klaustrofobię – jest ona bowiem zupełnie przezroczysta. Z racji ułatwionego wejścia, jest ona zalecana także osobom starszym oraz niepełnosprawnym. Jednak niezależnie od tego, jaką komorę wybierzemy, efekt będzie identyczny – doskonałe samopoczucie, widoczna poprawa wyglądu, a także wieczna młodość, bez zmarszczek i schorzeń cywilizacyjnych. Warto wypróbować.

Artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych Centrum Medycznego VIMED.

Centrum Medyczne VIMED to pierwszy w Polsce ośrodek oferujący kompleksowe i holistyczne podejście w zakresie aktywnej profilaktyki zdrowotnej. Jego Kliniki Medycyny Prewencyjnej i Przeciwstarzeniowej w Warszawie i Krakowie słyną z sukcesów w leczeniu nadwagi i otyłości, spowalnianiu procesów starzenia się, leczeniu chorób cywilizacyjnych oraz leczeniu niepłodności. Podstawą wszelkich działań terapeutycznych kliniki jest autorski program spersonalizowanej medycyny prewencyjnej, któremu nadano nazwę Terapia Fenotypowa.

Reklama
Reklama
RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments