Piramida zdrowego odżywiania – nowe zasady!

0
1580
making tuna sandwich with fresh vegetables

Talerz zdrowego odżywiania (Healthy Eating Plate) to nowa forma piramidy żywienia. Został opracowany przez naukowców prestiżowego Uniwersytetu Harvard.  Talerz zdrowego odżywiania przedstawia najbardziej aktualne i wolne od wpływów  lobby przemysłu spożywczego zalecenia żywieniowe. Jesteście ciekawi, jak powinien wyglądać wasz posiłek?

Talerz zdrowego odżywiania stworzony przez ekspertów żywieniowych na Harvard School of Public Health i redaktorów z Harvard Health Publications został zaprojektowany w celu uzupełnienia braków i niedociągnięć tzw. MyPlate stworzonego przez Departament Rolnictwa USA (USDA). TZO zawiera szczegółowe wytyczne odżywiania, przedstawione w prostej formie infografiki.

talerz zdrowego odżywiania

Używaj „talerza zdrowego odżywiania” jako przewodnika do tworzenia zbilansowanych, zdrowych posiłków – podawanych na talerzu czy w pudełku, które zabierasz ze sobą do pracy na lunch.

– Dodaj do swojej diety więcej warzyw i owoców – powinny stanowić ½ talerza:

Wybieraj różne kolory, kształty i odmiany. Im większa różnorodność, tym lepiej. Pamiętaj tylko, że ziemniaki nie zaliczają się, jako warzywo na talerzu – ze względu na ich negatywny wpływ na poziom cukru we krwi.

Spożywaj pełnoziarniste produkty – ¼ talerza:

Całe i nienaruszone, nieoczyszczone ziarna: pszenicy, jęczmienia, komosy ryżowej, owsa, brązowego ryżu oraz produkty wykonane z nich; np. pełnoziarniste makarony mają łagodniejszy wpływ na poziom cukru we krwi i insuliny niż białe pieczywo, biały ryż i inne rafinowane ziarna.

– Białko dające moc – ¼ talerza:

W skład wchodzą: ryby, kurczak, fasola, czy orzechy, które można dodawać do sałatek i różnorodnie łączyć z warzywami. Natomiast unikaj czerwonego mięsa, różnego rodzaju wędlin. Zrezygnuj z kiełbasek i bekonu!

– Oleje roślinne:

Wybieraj te zdrowe, do których należą: oliwa z oliwek, olej rzepakowy, sojowy, kukurydziany, słonecznikowy, z orzechów. Unikaj natomiast uwodornionych olejów, które zawierają tłuszcze trans, m.in.: olej palmowy, margaryny.

– Pij wodę i herbaty:

Omijaj szerokim łukiem słodkie napoje. Ogranicz spożywanie mleka i produktów mlecznych do 1-2 porcji dziennie. A owocowych soków wypijaj tylko jedną mała szklankę na dzień.

– Bądź aktywny fizycznie:

Tylko przypominamy! Aktywność fizyczna jest równie ważna jak to, co nakładamy na talerz.

Głównym przesłaniem Talerza Zdrowego Odżywiania jest skoncentrowanie się nie tyle co na samej diecie, a na jej jakości. Np. rodzaj węglowodanów w diecie jest ważniejszy niż ich ilość – ze względu na ich źródło – np. warzywa (inne niż ziemniaki), owoce, produkty pełnoziarniste, rośliny strączkowe – one należą do grupy zdrowych węglowodanów.

HEP (Healthy Eating Plate) radzi, by unikać słodkich napojów – głównego źródła kalorii, które zazwyczaj nie zawierają żadnych wartości odżywczych. Oprócz tego zachęca konsumentów do spożywania dobrych tłuszczy. W ten sposób HEP przeciwstawia się  od wielu lat promowanej przez USDA niskotłuszczowej dietcie.

A co z piramidą zdrowego żywienia?

W rzeczywistości piramida i talerz zdrowego odżywiania wzajemnie się dopełniają. Piramidę zdrowego żywienia można traktować jako listę zakupów: warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, zdrowe oleje, białka takie jak orzechy, fasola, ryby czy drób z małymi porcjami produktów mlecznych, jeśli mamy ochotę. Natomiast HEP pokazuje nam, w jakich proporcjach powinniśmy je spożywać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here