Rzuć palenie, nie bądź jeleń!

0
1633

Statystyki są bezlitosne. Jeden palacz na czterech skraca swoje życie o 20 lat i umiera przed 65. rokiem życia. Pozbądź się nałogu! Podpowiadamy, jak rzucić palenie bez „efektów ubocznych” i wydłużyć swoje życie.

Kliknąłeś w artykuł, to dobry znak, ponieważ zaczynasz myśleć albo już podjąłeś decyzję o rzuceniu palenia. Bardzo dobrze! Jesteśmy z Ciebie dumni, bo sama myśl, by pozbyć się nałogu, to pierwszy krok, żeby osiągnąć sukces.

Każdy wie, że palenie jest szkodliwe i powoduje przedwczesną śmierć. Każdy tak mówi, wszędzie tak jest napisane i wszędzie o tym słyszymy. Ale czy na pewno zdajemy sobie do końca sprawę z tego, jak szeroki zakres szkód palenie wyrządza w naszym organizmie, I NIE TYLKO W NASZYM? „PALENIE ZABIJA”, „PALENIE POWODUJE BEZPŁODNOŚĆ”, „PALENIE POWAŻNIE SZKODZI TOBIE I OSOBOM W TWOIM OTOCZENIU” – niestety, ale na te hasła panuje coraz większa znieczulica. I chociaż mówią prawdę i tylko prawdę, palacze kompletnie nie zwracają na nie uwagi.

Idzie rak nieborak…

Papierosy to nie tylko nikotyna, ale cała tablica Mendelejewa – zawierają m.in. tlenek węgla, amoniak, cyjanowodór, butan, chlorek winylu, aceton, kadm, dibenzoakrydynę, fenole i wiele, wiele innych. Brzmi przerażająco? Tak właśnie jest, bo w skład papierosów wchodzi ponad 4000 związków chemicznych, a 40 z nich jest rakotwórczych.

Co grozi nałogowemu palaczowi? Jest to spektrum chorób i zaburzeń organizmu:

  1. Nowotwory: rak płuc, przełyku, krtani, warg, języka, jamy ustnej, trzustki, a nawet nerek, to dopiero początek „wyliczanki”. Nikotyna i substancje w dymie papierosowym niszczą równowagę w błonie śluzowej żołądka i zwiększa ryzyko przewlekłego owrzodzenia. Odwołując się do różnych badań, ryzyko nowotworu żołądka wzrasta od 50 do nawet 100%! Palenie tytoniu może spowodować również nowotwór pęcherza moczowego – ½ zdiagnozowanego raka pęcherza u mężczyzn, była właśnie skutkiem palenia papierosów. Palenie tytoniu zwiększa ryzyko nowotworów raka szyjki macicy i jajników.
  2. Choroby serca i naczyń krwionośnych: miażdżyca, nadciśnienie, tętniak aorty, udar, zawał serca.
  3. Choroby układu pokarmowego: wrzody żołądka, dwunastnicy, przepuklina jelitowa, guzy na jelicie grubym, nowotwór jelita grubego.
  4. Choroby układu pokarmowego: astma, gruźlica, grypa, przewlekłe zapalenie oskrzeli.
  5. Choroby układu hormonalnego: zaburzenia w funkcjonowaniu tarczycy – zarówno nadczynność, jak i niedoczynność, problemy z bezpłodnością.
  6. Choroby jamy ustnej: nieświeży oddech, próchnica, żółte zęby.

A to i tak nawet nie jest połowa listy…

Lustereczko, powiedz przecie, kto jest najpiękniejszy na świecie?

Palenie papierosów to nie tylko powolna śmierć, ale również „puszczanie dymka” ma bezpośredni wpływ na wygląd zewnętrzny. Oprócz permanentnie śmierdzących ubrań i włosów, paleniu towarzyszą: żółte łamliwe paznokcie, dym papierosowy aktywuje gen MMP-1, który jest odpowiedzialny za zmiany skórne: przesuszona, zszarzała, z kruchymi naczynkami krwionośnymi, powoduje zmarszczki, widoczne pory i ogólnie źle wyglądającą cerę. Nałogowe palenie potrafi dodać nawet 15 lat! Nie wierzycie? To zobaczcie te zdjęcia:

Bliźniaczka z lewej strony paliła o 17 lat dłużej od swojej siostry z prawej.
Bliźniaczka z lewej strony paliła o 17 lat dłużej od swojej siostry z prawej.

 

Bliźniaczka po lewej stronie jest osobą niepalącą. Jej siostra po prawej stronie - nałogową palaczką.
Bliźniaczka po lewej stronie jest osobą niepalącą. Jej siostra po prawej stronie – nałogową palaczką.

 

Bliźniaczka po prawej stronie paliła nałogowo przez 29 lat. Jej siostra po lewej jest niepaląca.
Bliźniaczka po prawej stronie paliła nałogowo przez 29 lat. Jej siostra po lewej jest niepaląca.

Obaj bracia bliźniacy są palaczami, z tym że ten po prawej pali o 14 lat dłużej.
Obaj bracia bliźniacy są palaczami, z tym że ten po prawej pali o 14 lat dłużej.
Źródło zdjęć:Huffington Post

Oprócz tego palenie znacząco wpływa na jakość życia seksualnego. Nałogowcom płci męskiej często towarzyszą zaburzenia erekcji i sprawności seksualnej, a jakość ich plemników zdecydowanie się obniża. Wybaczcie, palacze, ale w tym nałogu naprawdę nie ma nic dobrego!

Nie bój się zmiany na lepsze!

  1. Pierwszym i najważniejszym punktem jest motywacja! Musisz mieć naprawdę pewność, że chcesz rzucić palenie. Jeśli masz jeszcze jakiekolwiek wątpliwości, dobrze jest zrobić sobie listę „za i przeciw”. Oczywiście tych „za” wyjdzie znacznie więcej i, kiedy zobaczysz to na kartce, powinno Cię to natychmiastowo zmusić do działania. Silna motywacja i wewnętrzne przekonanie o rzuceniu palenia stanowi najważniejszy warunek powodzenia.
  2. Próba pozbycia się nałogu ma większe szanse powodzenia, gdy postanawiasz „nagle” z nim skończyć. Tak przynajmniej twierdzą naukowcy z University College London, wyniki badań przedstawili w „British Medical Journal”. Podobno spontaniczna decyzja sprawia, że nie myślimy o konsekwencjach i efektach ubocznych. Poza tym, stopniowe rzucanie palenia nie przynosi zadowalających rezultatów, ponieważ tylko wydłuża głód nikotynowy. Rzucić palenie trzeba od razu i bezwarunkowo!

Chcielibyśmy Wam napisać, że jest więcej sposobów, aby pozbyć się nałogu, ale, niestety, nie ma. Motywacja, silna wola i podjęcie stanowczej decyzji są kluczem do sukcesu. Ale czekajcie, to jeszcze nie koniec. Teraz chcemy Wam naprawdę pomóc. Naszym zadaniem jest motywowanie i dostarczanie dobrych, ba! Świetnych rad, i to zamierzamy teraz uczynić.

Help, I need somebody. Help!

Niezależnie, czy rzucenie palenia wyniknie z natychmiastowej decyzji, czy był to skrupulatnie przygotowany plan, prawie każdego nachodzi moment zwątpienia. To normalne. Nałóg to choroba, którą ciężko wyleczyć, ale nie jest to niemożliwe.

Chcę rzucić palenie, ale boję się, że przytyję

Palenie często identyfikowane jest ze szczupłą sylwetką. Cóż, nie ma co ukrywać, nikotyna przyspiesza przemianę materii i łagodzi łaknienie, dlatego rzucając nałóg trzeba zmodyfikować dietę i wprowadzić więcej aktywności fizycznej. Oczywiście, na samym początku Twój metabolizm lekko zwolni i będziesz czuć się ociężale. To normalne, ponieważ musi się on przyzwyczaić do życia bez nikotyny. Dlatego, zalecane jest spożywanie produktów o wysokiej zawartości błonnika, które poprawią przemianę materii. Osoby rzucające palenie, żeby zająć „czymś ręce”, sięgają po różnego rodzaju przekąski. I dobrze, bo ważne jest, aby czymś odciągnąć uwagę. Jednak ze względu nie tylko na figurę, ale również na zdrowie trzeba być ostrożnym przy wyborze smakołyków. Zamiast chipsów, paluszków, krakersów czy batoników postaw na świeże warzywa – seler naciowy, marchew, papryka czerwona pokrojone w słupki będą świetną, zdrową przekąską. Jeśli nie lubisz smaku samych warzyw, maczaj je w humusie, paście fasolowej albo domowym sosie czosnkowym. Jeśli chodzi o aktywność fizyczną, nikt nie każe katować Ci się na siłowni, jednak poświęcenie 10 minut dziennie, np. skacząc na skakance, pomoże zachować świetną sylwetkę i dodatkowo przyspieszy odtrucie organizmu.

Wszystko mi przypomina o papierosach

Kiedy już podejmiesz wyzwanie, ważne jest, aby pozbyć się wszystkiego, co kojarzy Cię z papierosami. Wyrzuć wszystkie puste paczki (te pełne tym bardziej!), pozbądź się popielniczek, zapałek i zapalniczek. Wypierz zasłony, firany, zmień pościel. Podstawową zasadą jest pozbycie się zapachu dymu tytoniowego! Dzięki temu rzadziej będziesz myśleć o papierosach. Przez pewien czas warto również unikać sytuacji, w których z większą częstotliwością sięgałeś po papierosa. Odpuść sobie wyjście do baru i kawiarni. Zamiast tego idź do kina albo do teatru.

Nie mogę się na niczym skupić, bo myślę o paleniu

Jeden z największych problemów, z którymi będziecie musieli poradzić sobie rzucając palenie są impulsy i częste myśli o zapaleniu. Prawda jest taka, że fizyczne uzależnienie bardzo szybko mija, wystarczy kilka godzin, by się go pozbyć. Dlatego nawet zagorzali palacze raczej nie budzą się w nocy, żeby zaspokoić swoje pragnienie. Wszystko tkwi w Twojej głowie! Znacznie silniejszym i bardziej niebezpiecznym w tym wypadku, jest uzależnienie psychiczne. Dlatego staraj się za wszelką cenę skupić na innych rzeczach. Istnieje kilka ćwiczeń, które pozwolą Ci się skoncentrować i uwolnić myśli. Wbrew pozorom, nie jest to takie trudne. Ważne, aby natychmiastowo czymś się zająć. Tak więc, jeśli najdzie Cię chęć zapalenia zrób sobie małą przekąskę (patrz wyżej), zacznij czytać książkę, zagraj w mini grę, a jeśli jesteś w pracy, wstań od biurka, zrób sobie herbatę albo porozmawiaj chwilę z kolegami.

Gdzie jest wsparcie?

Rzucając palenie warto poszukać kompana. Po pierwsze, pozbywając się nałogu z inną osobą, nawzajem będziecie się motywować, bo przecież żadne z Was nie będzie chciało się wykazać słabą wolą. Po drugie, w ciężkich chwilach możecie wymienić się doświadczeniami i wzajemnie wspierać. Krótka rozmowa, wyżalenie się i opowiedzenie, jak jest ciężko, pomoże przetrwać ten trudny okres. Jeśli wśród Was nie ma osoby, która również chciałaby się pozbyć nałogu, warto dołączyć do jakiegoś forum internetowego. Przecież na całym świecie, co chwilę ktoś robi krok w stronę zdrowia!

Zamiast palić, piję

Nie, nie chodzi o zamianę jednego nałogu w inny. Kiedy rzucasz palenie, tak jak już wcześniej było napisane, sięgasz często po przekąski, ale, żeby nie nadwyrężyć swojej figury, zastąp je napojami. Spożywaj dużo wody z dodatkiem cytryny i ziół, które nie tylko pomogą pozbyć się toksyn, ale w tych mało radosnych chwilach ukoją Twoje nerwy.

Pamiętaj, jeśli za pierwszym razem nie uda Ci się rzucić palenia, to nie odbieraj tego jako porażki. Nawet tydzień bez papierosa jest zwycięstwem i sukcesem. Nie od razu Rzym zbudowano. Kiedy pierwsza próba się nie powiedzie, daj sobie kolejną szansę. Wierzymy w Ciebie i wiemy, że papierosy będą Twoją przeszłością 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here