Czy mikroflora w Twoim jelicie może decydować o Twoim zachowaniu i emocjach?

0
5296

Czy dietą możemy wpływać na postrzeganie świata?

Jak się okazuje jest to bardzo prawdopodobne. Bardzo szeroko poruszany w ostatnich latach temat wpływu mikrobiomu jelit człowieka na jego stan zdrowia zachęcił naukowców do badań także jego wpływu na funkcjonowanie naszego mózgu. Mikrobiom – to ogół mikroorganizmów bytujących w człowieku.

Nie ulega wątpliwości, że flora bakteryjna zasiedlająca nasze jelita w sposób niezwykle istotny wpływa na funkcjonowanie wszystkich struktur tkankowych w organizmie człowieka. Czy zatem wpływa ona  także na ludzkie zachowanie i reakcje? Okazuje się, że tak i prawdopodobnie nie tylko na emocje, ale także na inne funkcje mózgu.

Najnowsze badania w tym zakresie przeprowadzone pod kierunkiem Kristen Tillisch z University of California w Los Angeles wykazały związek pomiędzy dwoma rodzajami flory bakteryjnej jelit, a reakcjami emocjonalnymi ludzi. Jest to pierwszy, tak niepodważalny dowód na to, że różnice behawioralne mogą wynikać z różnicy w mikrobiomie zdrowych ludzi.

Badaniem objęto grupę 40 zdrowych kobiet, w wieku od 18 do 55 lat, nie zażywających probiotyków ani antybiotyków. Od uczestniczek pobrano próbkę kału, a zespół specjalistów techniką funkcjonalnego obrazowania metodą rezonansu magnetycznego wykonał skany mózgu.

Wyniki badań były zaskakujące.

Okazało się, że kobiety u których zanotowano przewagę bakterii z rodzaju Prevotella spp, posiadają także więcej połączeń między regionami mózgu, które są odpowiedzialne za emocje, uwagę i zmysły. Natomiast kobiety z przewagą bakterii Bacteroides spp., u których zanotowano grubszą istotę szarą w korze czołowej, obszarze odpowiedzialnym za przetwarzanie złożonych informacji, mają także większą objętość hipokampa – struktury mózgu biorącej udział w zapamiętywaniu.

Uczestniczkom pokazywano obrazy wywołujące pozytywne, negatywne i neutralne reakcje emocjonalne. Kobiety z przewagą Prevotella spp, nie tylko wykazały mniejszą aktywność w hipokampie, ale co ciekawsze zaobserwowano u nich wyższe poziomy lęku, nerwowość i drażliwość po obejrzeniu zdjęć. Negatywne obrazy powodowały u nich większy cios emocjonalny niż u kobiet z większą ilością Bacteroides spp.

Jeśli zatem istnieje związek między mikrobiomem jelitowym i emocjami, a wiemy już, że dieta może wpływać na skład, jakość oraz ilość naszej flory jelitowej, to pytanie: “czy dietą możemy wpływać na postrzeganie świata”? – nabiera całkowicie nowego wymiaru. Stosowanie Terapii Fenotypowej, która przywraca  w organizmie homeostazę, stwarza najlepsze warunki do rozwoju prawidłowej flory jelitowej, wydaje się wspaniałym rozwiązaniem. Także okresowe wykonanie zabiegów hydrokolonoterapii może okazać się bezcenne w celu przywrócenia prawidłowej mikroflory w jelitach. Warto już dziś nawiązać współpracę ze specjalistą z kliniki Vimed. Zmieniając elementy stylu życia możemy bardziej pozytywnie patrzeć na świat i cieszyć się każdym kolejnym dniem.

Źródła:

  • Tillisch K., Mayer E., Gupta A., Gill Z., Brazeilles R., Le Nevé B., van Hylckama Vlieg JET, Guyonnet D., Derrien M., Labus JS.: Brain structure and response to emotional stimuli as related to gut microbial profiles in healthy women. Psychosom Med. 2017, Jun 28. doi: 10.1097/PSY.0000000000000493.
  • De Palma G., Blennerhassett P., Lu J., Deng Y., Park AJ., Green W., Denou E., Silva MA., Santacruz A., Sanz Y., Surette MG., Verdu EF., Collins SM., Bercik P.: Microbiota and host determinants of behavioural phenotype in maternally separated mice. Nat Commun. 2015; Jul 28; 6:7735. doi:10.1038/ncomms8735.
  • John Bienenstock Wolfgang Kunze Paul Forsythe: Microbiota and the gut–brain axis. Nutr Rev 2015; 73, 1: 28-31.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here