Witamina C – przyjaciel oczu i mózgu?

0
1739

Witamina C to uczestnik wielu ważnych procesów, które zachodzącą w naszym organizmie, ale dotychczas naukowcy nie wiedzieli, że ma ona wpływ na ochronę naszego systemu nerwowego.

Witamina C odgrywa ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu oczu – tak wynika z najnowszych badań. Badacze z Oregon Health & Science University odkryli, że duże ilości tego związku są konieczne, aby utrzymać dobrą kondycję siatkówki oka. Ponadto, naukowcy podejrzewają, że witamina C jest niezbędna, by zapewnić prawidłową pracę mózgu.

Uczeni odkryli, że w celu niezakłóconej pracy komórek siatkówek oczu, muszą być one bogato „wyposażone” w witaminę C. Doktor Henrique von Gersdorff, jeden z autorów omawianych badań, mówi:

Z racji tego, że siatkówka oka to element ośrodkowego układu nerwowego, istnieje związek między rolą witaminy C a funkcjonowaniem całego mózgu. Prawdopodobnie większy, niż do tej pory sądziliśmy.

W organizmie człowieka znajdują się tzw. GABA-receptory, specjalne receptory, pomagające modulować szybki przekaz informacji między komórkami. Receptory GABA działają hamująco na proces pobudzenia neuronów w mózgu. Naukowcy odkryli, że receptory te przestały funkcjonować normalnie w momencie usunięcia witaminy C z komórek siatkówki oka.

Komórki siatkówki charakteryzują się bardzo zbliżoną budową do komórek mózgu, jest zatem wielce prawdopodobne, że receptory GABA w mózgu także wymagają witaminy C do prawidłowego funkcjonowania. A ponieważ witamina C jest jednym z głównych naturalnych przeciwutleniaczy, zapewne chroni ona także receptory i komórki od przedwczesnego uszkodzenia – konkluduje dr von Gersdorff.

Do tej pory korelacja między witaminą C a mózgiem nie została precyzyjnie zbadana. Jak jednak ustalono, kiedy organizm zostaje pozbawiony witaminy C, pozostaje ona w mózgu dłużej niż w jakiejkolwiek innej części organizmu.

Prawdopodobnie mózg jest ostatnim miejscem, w którym nie powinno zabraknąć tej witaminy – podkreśla von Gersdorff.

Poza tym, niedostateczny poziom albo w ogóle brak witaminy C może skutkować m.in. szkorbutem. Jednym z typowych objawów tego schorzenia jest depresja, o nieznanej etiologii. Jak wykazują naukowcy, którzy przeprowadzili omawiane badania, depresja ta może być spowodowana brakiem witaminy C w ustroju.

Badacze podkreślają, że mimo iż potrzeba jeszcze wiele czasu, aby wyjaśnić precyzyjnie całościową rolę witaminy C w prawidłowym funkcjonowaniu mózgu i siatkówki oka, to wyniki przeprowadzonego przez nich doświadczenia są obiecujące i stanowią punkt wyjścia do tworzenia kolejnych hipotez, a tym samym do tworzenia nowych metod leczenia.

Być może okaże się, że dieta bogata w witaminę C ma działanie neuroprotekcyjne na siatkówkę oka.

Źródło: Vimed.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here