środa, 19 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościOnkologiczne badania kliniczne z udziałem seniorów

Onkologiczne badania kliniczne z udziałem seniorów

Czy badania onkologiczne wśród seriorów są konieczne? Jak informuje Termedia na podstawie informacji z Agencji Badań Medycznych, grupą szczególnie narażoną na choroby onkologiczne są osoby w podeszłym wieku.

ABM przytacza raport Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) „Health at a Glance”. Według niego wskaźnik umieralności z powodu nowotworów złośliwych w Polsce jest jednym z najwyższych w krajach OECD. Brano pod uwagę 38 wysoko rozwiniętych, demokratycznych państw. Krajowy Rejestr Nowotworów z 2019 r. podaje, że w Polsce żyje około 1,17 mln osób z rozpoznanym nowotworem.

Szczególnie narażoną na choroby onkologiczne są osoby starsze

Jak podkreśla ABM, grupą szczególnie narażoną na choroby onkologiczne są osoby w podeszłym wieku. Taki stan rzeczy jest wynikiem procesu starzenia się wszystkich komórek w organizmie. Sprawia, to że są one bardziej podatne na transformacje nowotworowe.

Zaangażowanie seniorów w program badań medycznych stanowi ogromną wartość nie tylko dla rozwoju badań klinicznych. Przede wszystkim zwiększa dostęp do nowoczesnych terapii. Po pierwsze, osoby w podeszłym wieku są głównymi konsumentami leków. Kolejno, żyjemy w dobie starzejącego się społeczeństwa. Zaproszenie osób starszych do udziału w badaniach klinicznych wydaje się więc zupełnie naturalne – czytamy na stronie agencji.

badania kliniczne

Nie znamy skuteczności leków u osób starszych 

Należy też pamiętać, że badania kliniczne z udziałem jednej grupy wiekowej, np. tylko osób młodych nie są kompletne. Nie dają pełnej wiedzy na temat bezpieczeństwa oraz skuteczności danego leku. W końcu każdy organizm się od siebie różni, zwłaszcza młodszy od starszego. Wyniki badań w populacji osób młodszych mogą nie przekładać się na bezpieczeństwo oraz skuteczność działania tej samej substancji u starszych. Oczywiście, każda osoba decydująca się na udział w badaniu klinicznym, powinna skonsultować to ze swoim lekarzem.

Jednocześnie w tym samym dniu na stronach Termedia przeczytać można, że Większość leków onkologicznych testowanych w badaniach klinicznych nigdy nie trafia do obrotu.

Tylko 6 proc. leków poddanych w 2015 r. badaniom pierwszej fazy uzyskało do roku 2021 rejestrację Amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (US Food and Drug Administration, FDA).

badania kliniczne

Onkologiczne badania kliniczne

Dopuszczenie leku do obrotu wiąże się z przeprowadzeniem badań klinicznych, w których udowodni się jego bezpieczeństwo i skuteczność. W czasopiśmie „International Journal of Cancer” opublikowano artykuł poświęcony temu, jaka część leków onkologicznych testowanych w badaniach klinicznych pierwszej fazy ma szansę na dopuszczenie do leczenia.

Badania pierwszej fazy mają na celu wstępną ocenę bezpieczeństwa danego preparatu. Na podstawie ich wyników można określić bezpieczną dawkę i wstępnie ocenić skuteczność. W artykule wykazano, że tylko 6 proc. leków testowanych w 2015 r. w badaniach pierwszej fazy uzyskało do roku 2021 rejestrację Amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (US Food and Drug Administration, FDA).

Zauważono, że największą szansę na rejestrację miały przeciwciała monoklonalne (15,3 proc.), a najmniejszą chemioterapia (jedynie 4,2 proc.). Jednocześnie rejestrację częściej uzyskiwały leki stosowane w monoterapii niż kombinacje kilku leków stosowanych jednocześnie. Spośród leków dopuszczonych do użytku 8 proc. w później wycofano z rynku z powodu działań niepożądanych lub niskiej skuteczności.

Nie brzmi to zbyt ciekawie. Wniosek można wysnuć taki, że badania leków onkologicznych na ludziach to niebezpieczne eksperymenty medyczne, zwłaszcza dla osób starszych.

 

Nie nadużywaj leków

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments