Nastała “moda” na zdrowe odżywianie. W supermarketach można zauważyć półki, a nawet całe działy ze zdrową żywnością. Z jednej strony to cudowna informacja – to znak, że świadomość społeczeństwa poszerza się, a coraz większe grono osób chce wprowadzić zmiany na swoim talerzu. Z drugiej strony warto zachować zdrowy rozsądek i nie zawsze wierzyć w to, co ma metkę “zdrowego produktu”. Co jest mitem? Co błędnie uważamy za zdrowe? Które artykuły to pseudo zdrowe produkty? Przekonajmy się!
1. Cukier trzcinowy
Cukier trzcinowy to nic innego jak sacharoza. Różni się jedynie pochodzeniem – jest wytwarzana z trzciny cukrowej, a nie z buraka jak tradycyjna, biała wersja. Jest około trzy razy droższy, a kaloryczność jest praktycznie taka sama.
2. Woda owocowa
Bardzo dużo mówi się o właściwym nawodnieniu. To prawda, dostarczanie odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia jest niezwykle ważne. Należy pić wodę, a nie napoje owocowe, które wodę przypomina jedynie z wyglądu. Pseudo zdrowe napoje wody smakowe zawierają ogromne ilości cukru. Głównym winowajcą jest cukier (lub syrop glukozowo-fruktozowy, tak samo szkodliwy). Dziecko, które w ciągu dnia wypije 1,5 l wody smakowej, przy okazji spożyje aż 12 łyżeczek cukru. O wiele lepszym rozwiązaniem jest przygotowanie domowej wody smakowej. Dodaj ulubione owoce do dzbanka i gotowe! Bez ukrytego cukru i dodatków do żywności!
3. Batoniki owsiane
Płatki owsiane – samo zdrowie. Czy wiesz jak wygląda skład i co znajduje się w środku Twojego ulubionego, owsianego batonika? Cukier, syrop glukozowo-fruktozowy, emulgatory, substancje konserwujące, tłuszcz palmowy, mleko w proszku i wiele innych chemicznych dodatków. Batoniki owsiane mogą niechlubnie stanąć na podium rankingu pseudo zdrowych produktów. Pamiętaj, by zawsze kontrolować jakość kupowanych produktów i nie ufać w owsiane cuda. Na rynku można znaleźć dobrej jakości batony, które wykonane są jedynie z suszonych owoców, orzechów i dodatków w postaci kawy, kakao, płatków owsianych – takie słodycze są najlepszse.
4. Płatki fitness
Czy płatki fitness są lepsze niż kukurydziane? Niekoniecznie! Płatki fitness są “fit” tylko z nazwy. Bo przecież cukier, olej palmowy, guma arabska, syrop glukozowy, ekstrakt słodowy jęczmienny i substancje zagęszczające nie należą do najzdrowszych składników. A mimo to znajdują się w ich składzie. Płatki fitness to zdecydowanie pseudo zdrowe produkty. Co więc wybrać? Najbardziej zaufane będzie domowej roboty musli, które wykonasz mieszając płatki owsiane, mieszankę orzechów i ulubione suszone owoce.
5. Ciemne pieczywo
Ciemne pieczywo jest zdrowe, jeśli wykonane jest z pełnoziarnistej mąki, naturalnego zakwasu, a jedynym dodatkiem są nasiona, otręby i ziarna. Gdy ciemne pieczywo zyskuje swoją głęboką barwę dzięki dodatku w postaci karmelu – to lepiej trzymać się od tego typu pseudo zdrowego pieczywa z daleka. Czytaj lub pytaj o skład wybieranego pieczywa. Najlpeszy chleb powinien składać się mąki żytniej, wody, zakwasu i soli. Nic więcej nie potrzeba!
6. Produkty “light”
Dlaczego produkty light są mniej kaloryczne? Zawierają mniejszą ilość tłuszczu. Czym rekompensowany jest tłuszczu? Większą ilością węglowodanów. W efekcie otrzymujemy produkt 0%, który jest cukrową bombą. Co jeśli wciąż ma mało kalorii? To znak, że zamiast cukru użyto sztucznych słodzików. Rada pozostaje niezmienna – dokładnie czytaj skład wybieranych produktów.
7. Jogurty owocowe
Jogurty owocowe bez owoców? Dla producentów żywności nie ma rzeczy niemożliwych! Jedzenie jogurtów wydaje się bardzo “dietetycznym” rozwiązaniem. Niestety to błąd. Bardzo często zawierają one śladowe ilości, najgorszej jakości owoców, a słaby smak kompensowany jest sporym dodatkiem cukru.
8. Sól himalajska
Jest około pięć razy droższa niż tradycyjna sól. Może rzeczywiście posiada większą liczbę składników mineralnych, jednak spożywana w nadmiarze nadal będzie niekorzystna dla naszego organizmu. W dobrze zbilansowanej diecie nie potrzeba soli do uzupełnienia składników mineralnych. Niech skarbnicą mikro i makroelementów będą warzywa i owoce, a nie sól z dalekich krańców świata.
9. Produkty bezglutenowe
Gluten jest naturalnym spulchniaczem we wszelkiego rodzaju pieczywach, babeczkach, ciastach, ciasteczkach… Jak go zastąpić w produktach bezglutenowych? Oczywiście sztucznymi spulchniaczami! Nieobecność glutenu jest nadrabiana przez cukier, sztuczne barwniki, stabilizatory i chemiczne dodatki. Odsetek osób, które cierpią na celiakię, nietolerancję lub alergię na gluten to zaledwie 7%, a mimo produkty bezglutenowe stają się coraz bardziej popularne. Wszystko przez modę, która zapanowała w społeczeństwie. Nie chcesz jeść glutenu? Dobrze, ale zawsze czytaj skład wybieranych produktów!
Postaw na prawdziwie zdrową żywność!
Nieprzetworzona, bogata w warzywa i owoce dieta to klucz do zdrowia i szczupłej sylwetki. Niestety, żyjemy w takich czasach, że nie do końca możemy ufać wszystkiemu, co ma metkę “zdrowej żywności”. Pamiętaj, że to Ty wybierasz to, co znajdzie się w Twoim koszyku – wybieraj mądrze i świadomie. Aby dowiedzieć się, które produkty są najlepsze dla ciebie, należy wykonać test na nietolerancję pokarmową – Kod Metaboliczny 200. Dzięki temu, będziesz spożywać produkty, które w pełni odżywią Twój organizm. Warto wiedzieć, które produkty wzmacniają Twoje zdrowie, a które mogą je osłabiać, bo każdy człowiek jest inny i ma inny układ odpornościowy. Nowoczesny test niepożądanych reakcji na pokarm, Kod Metaboliczny 200 bada cytotoksyczność (niszczący wpływ na komórki organizmu składników pożywienia. To jedyne takie badanie w Polsce, które umożliwia prawdziwą personalizację odżywiania.