środa, 19 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościPić wino czy nie pić? Oto jest pytanie…

Pić wino czy nie pić? Oto jest pytanie…

Pić wino czy nie pić? Oto jest pytanie… Korzystać z jego dobroczynnych właściwości, czy może chronić się przed niebezpieczeństwami? Przekonajmy się! 

Pić wino czy nie pić – co mówi nauka? 

Naukowcy nieustannie sprzeczają się na temat pro- lub anty- zdrowotnych właściwości wina. W latach 90 ubiegłego wieku zainteresowano się tzw. “francuskim paradoksem”. Odkryto, że Francuzi z regionu Bordeaux umierali na choroby serca najrzadziej na świecie. Przypisywano tę właściwość wyjątkowemu zamiłowaniu mieszkańców tego regionu do wina, które spożywali systematycznie, ale w niewielkich ilościach. 

W kolejnych latach starano się obalić ten mit. Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego Johna Hopkinsa w Baltimore obserwowali ponad 800 starszych mieszkańców Toskanii i nie zauważyli wpływu czerwonego wina na długowieczność. Coraz częściej “francuski paradoks” jest łączony z korzystniejszą dietą, w która zawiera małą ilość pełnotłustych potraw.

Pić wino czy nie

Wino czyli…?

Wino składa się w 60-90% z wody i 9-18% z alkoholu etylowego. Pozostałymi składnikami są cukry (0-16%) oraz składniki mineralne, substancje białkowe, fenole, barwniki, garbniki, gliceryna, witamina C oraz substancje aromatyczne. 

Antyoksydanty – sposób na długowieczność

Jeśli zastanawiasz się, czy pić wino czy nie, musisz wiedzieć, że wino może korzystnie wpływać na zdrowie ze względu na bogatą ilość antyoksydantów. Są to związki, które chronią organizm przed wolnymi rodnikami, które w nadmiarze warunkują szybsze starzenie się organizmu, a także powstawanie wielu chorób takich jak miażdżyca, nowotwory, choroby reumatoidalne, neurologiczne oraz choroby serca. 

Wino zawiera antyoksydanty, które występują pod postacią polifenoli i melatoniny:

 • Resweratrol. Jest to najczęściej badany antyoksydant, który występuje w skórkach winogron. Wina czerwone zawierają większą ilość tego drogocennego związku, ponieważ skórki mają dłuższy kontakt z winem. Resweratrol chroni owoc przed grzybami. Wykazano jego właściwości fitoestrogenowe, przeciwnowotworowe oraz ochronne na układ sercowo-naczyniowy. 
 • Kwercetyna. Jest to flawonoid o właściwościach antyoksydacyjnych, antybiotycznych i przeciwzapalnych. Związek ten poprawia samopoczucie, obniża ciśnienie tętnicze, rozszerza naczynia wieńcowe oraz wzmacnia naczynia włosowate. 
 • Kwas galusowy to kwas fenolowy, który już na początku XX w był stosowany do leczenia cukrzycy, białkomoczu, gruźlicy, krwawień płucnych i z przewodu pokarmowego. Wykryto także jego hamujący wpływ na rozwój komórek rakowych.
 • Melatonina to ludzki hormon, który odpowiada za regulowanie rytmu dobowego, ale także silny antyoksydant. Stosowany jest jako środek nasenny i uspokajający. Powstaje w czasie fermentacji alkoholowej, dlatego ciężko znaleźć go w świeżych winogronach.

Pić wino czy nie

Bogactwo minerałów i witamin

W winie znajduje się wiele składników mineralnych. Są to:

 • Sód, który odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu mięśniowego i nerwowego, reguluje równowagę kwasowo zasadową oraz ciśnienie osmotyczne. 
 • Potas, który warunkuje utrzymanie stałego ciśnienia osmotycznego oraz wspomaga pracę układu mięśniowego i nerwowego. 
 • Wapń, który warunkuje prawidłową budowę kości i zębów oraz bierze udział w procesie krzepnięcia krwi. Pierwiastek ten wpływa także na czynność mięśni oraz działa przeciwzapalnie. 
 • Fosfor – jeden ze składników kości i zębów.
 • Magnez, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania mózgu. 
 • Żelazo, które jest niezbędne do budowy czerwonych krwinek, które warunkują transport tlenu w organizmie. Żelazo bierze także udział w wytwarzaniu niektórych enzymów.
 • Cynk – pomaga regulować stężenie cukru we krwi.
 • Miedź uczestniczy w tworzeniu erytrocytów oraz przemianie barwników. Warunkuje także prawidłowe funkcjonowaniu układu nerwowego oraz immunologicznego. 

Wino ma w składzie aż 15 różnych witamin. Najważniejsze z nich to: witamina  B1, B2, B6, kwas foliowy i witamina C.

wino - jak wpływa na zdowie

Wino (nie)dobre na wszystko…

Wino, jak każdy inny produkt oddziaływuje na organizm człowieka. Jak wpływa na poszczególne narządy?

UKŁAD POKARMOWY

Wino wspomaga łaknienie i pobudza perystaltykę. Ma także działanie prebiotyczne – stymuluje namnażanie się dobroczynnych bakterii jelitowych m.in. Lactobacillus , a jednocześnie hamuje wzrost chorobotwórczych bakterii Listeria, które powodują zatrucia pokarmowe. 

Osoby, które cierpią na choroby układu pokarmowego powinny jednak unikać wina. U osób, które przeszły wrzodziejące zapalenie jelita grubego, przy spożywaniu wina, stwierdzono zwiększenie przepuszczalności jelitowej, które mogłyby doprowadzić do nawrotu choroby. 

UKŁAD KRWIONOŚNY

Wino bardzo korzystnie wpływa na serca i naczynia wieńcowe – zmniejsza ich opór, zwiększa przepływ krwi.  Związki fenolowe wykazują kardioprotekcyjne właściwości, dzięki zmniejszaniu ilości wolnych rodników w osoczu krwi, zwiększaniu ilości tlenku azotu i  rozszerzaniu naczyń krwionośnych. Dzięki temu składniki zawarte w winie zmniejszają skłonność do zakrzepicy, zmniejszają zapotrzebowanie na tlen, chronią przed stanami zapalnymi tętnic, np. miażdżycą. 

Warto pamiętać, że picie większych dawek alkoholu powoduje wzrost ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, a tym samym zwiększa ryzyko śmierci z powodu np. zawału. 

UKŁAD NERWOWY  

Wykazano, że dieta śródziemnomorska, oparta o warzywa, owoce, oleje roślinne i umiarkowane ilości wina do posiłku, ma bardzo korzystny wpływ na zapobieganie chorobom układu nerwowego. Układ nerwowy jest bardzo podatny na działanie wolnych rodników, dlatego obecność przeciwutleniaczy może chronić przed rozwojem chorób Alzheimera i Parkinsona. Dodatkowo spowalniają one starzenie mózgu i zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia demencji starczej. 

Na wino powinny uważać osoby zmagające się z migrenami. Przypuszcza się, że tyraminy, siarczyny, histamina i flawonoidy mogą przyczyniać się do powstawania migrenowych bólów głowy, które już od dawna były kojarzone ze spożywaniem wina. 

NERKI

Wino poprawia ukrwienie i prowadzi tym samym do podwyższonego wydzielania moczu, a więc dzięki temu możemy szybciej pozbyć się produktów przemiany materii.

wino - jak wpływa na zdowie

TRZUSTKA

Obecność flawonoidów, w tym antocyjanów, powoduje zmniejszenie ryzyka wystąpienia cukrzycy oraz zaburzeń takich jak: otyłość, nowotwory i choroby układu krążenia.

Spożywanie czerwonego wina, szczególnie do posiłku, można polecić osobom chorym na cukrzycę (zwłaszcza typu 2), bowiem antyoksydanty w nim zawarte mogą  zapobiegać skutkom wywołanym przez stres oksydacyjny, takim jak neuropatia, retinopatia.

UKŁAD IMMUNOLOGICZNY

Uwaga na reakcje alergiczne wywoływane przez wino! Dość częstym alergenem jest histamina, która wywołuje takie objawy jak ból głowy, kaszel oraz zaczerwienienia.  

Wino może także nasilać objawy astmy. Prawdopodobnie odpowiadają za to siarczyny, które znajdują się w tańszych winach.

WZROK

Udowodniono, że spożywanie wina jest związane ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej. Dlatego osoby, który wykryły u siebie genetyczne predyspozycje do wystąpienia tej choroby, powinny unikać spożywania nadmiernej ilości tego trunku. Badanie genetyczne takie jak DNA Zwyrodnienie plamki żółtej, pozwala na opracowanie genetycznie dostosowanego programu profilaktyki. Jest to idealny test do wczesnego wykrywania choroby, który pozwala dostosować żywienie w celu zapobiegania chorobie. 

Pić winoPić wino czy nie – jakie wnioski?

Warto pamiętać, że nie należy traktować poszczególnych składników zawartych w jako indywiduum. Spożywając ten napój musimy liczyć się z tym, że dostarczamy zarówno cennych antyoksydantów, jak i niszczącego alkoholu etylowego.

Pamiętajmy, że nawet warzywa i owoce potrafią być szkodliwe, jeśli są spożywane są przez nla nas niewłaściwe i spożywamy je w nadmiernej ilości. 

“To dawka czyni truciznę!“ Sprawdź jakie produkty są dla Ciebie najlepsze za pomocą testu na nietolerancję pokarmową. Aby dowiedzieć się, które produkty są najlepsze dla ciebie, należy wykonać test na nietolerancję pokarmową – Kod Metaboliczny 200. To jedyne takie badanie w Polsce, które umożliwia prawdziwą personalizację odżywiania.

Zobacz więcej:

DNA Complex Terapia Fenotypowa Kod Metaboliczny 200
BIBLIOGRAFIA: 

The Study of Phenolic Compounds as Natural Antioxidants in Wine - M. López-Vélez,F. Martínez-Martínez &C. Del Valle-Ribes
Właściwości zdrowotne wina -   Jolanta Błaszczyk, Monika Kucharczyk, Przemysław Seruga,
Agnieszka Piekara, Sylwia Zimny, Małgorzata Krzywonos

Toward a rational understanding of migraine trigger factors - Vincent Martin, Michael M. Behbehani

Protective effects of polyphenolics in red wine on diabetes associated oxidative/nitrative stress in streptozotocin-diabetic rats  -Viktor R Drel, Nataliya Sybirn

The red wine provocation test: intolerance to histamine as a model for food intolerance. -Wantke F1, Götz M, Jarisch R.

Putative Role of Red Wine Polyphenols against Brain Pathology in Alzheimer’s and Parkinson’s Disease Mario Caruana, Ruben Cauchi, Neville Vassallo

Alcoholic drinks: important triggers for asthma. Vally H1, de Klerk N, Thompson P

Moderate Wine Consumption Is Associated with Decreased Odds of Developing Age-Related Macular Degeneration in NHANES-1 - Thomas O. Obisesan, Robert Hirsch
RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments