Warto uściślić – czym jest głodówka?
Głodówka (ang. fasting) to okres, w którym zaprzestaje się przyjmowania pokarmów (z wyłączeniem przyjmowania płynów) przez określony czas. Mogą być różne rodzaje głodówek m.in. głodówka na wodzie, na sokach, herbaciana, sokowo-herbaciana. Celem każdej z nich jest oczyszczenie organizmu i wzmocnienie naturalnych sił organizmu do detoksykacji. Jest praktykowana od wieków i niezwykle ceniona jako metoda leczenia.
W trakcie ewolucji człowieka, ze względu na liczne, długie okresy bez pożywienia, organizm wykształcił sposoby magazynowania zapasów energii. Glukoza magazynowana jest w wątrobie i mięśniach jako glikogen, może też zostać przetworzona na kwasy tłuszczowe. Tłuszcz magazynowany jest zaś w niewielkiej ilości w formie lipidów osocza, a każdy nadmiar zostaje zmagazynowany w komórkach tłuszczowych.
Za dużo, za szybko, nie zdrowo!
W miarę rozwoju cywilizacji i zmiany stylu życia nauczyliśmy się jeść do syta, często bardzo trudno jest odłożyć widelec od dania, które nam smakuje w momencie, gdy jedynie połowa porcji została zjedzona. Paradoksalnie dzisiaj człowiek, choć odżywia się nazbyt obficie, jest niedożywiony na poziomie komórkowym. Brakuje mu wielu ważnych składników pokarmowych. Panuje przekonanie że im więcej i lepiej człowiek będzie jadł tym będzie zdrowszy, jednak wiele chorób cywilizacyjnych, powstaje w wyniku niewłaściwego odżywiania. Niestety można to również porównać do pędu za pieniądzem, często pracujemy bez wytchnienia po kilkanaście godzin na dobę, również nie znając w tym umiaru. Zatraciliśmy umiejętność odpoczywania, relaksowania się, cieszenia się chwilą. Tempo życia sprawia, że tak naprawdę zapominamy o swoim organizmie, o odpoczynku, o zdrowiu, dopóki nie zacznie nas coś boleć, nie stracimy całej energii, nie skorzystamy z pomocy specjalistów. Najczęściej kończy się to niewesołą diagnozą: cukrzyca, zawał, nowotwór.
Są momenty, gdy nasz organizm sam wymusza na nas chwile zwolnienia i zastanowienia się nad sobą, na przykład w czasie choroby. To powinien być moment na zmiany.
Skoro nie boisz się przejedzenia, dlaczego boisz się przegłodzenia?
Lecznicze i odmładzające działanie głodówki polega na likwidowaniu z organizmu całego “śmietnika”, który został zgromadzony przez lata wskutek niewłaściwego odżywiania. Głodówki mogą także pomóc w usuwaniu przewlekłych ognisk chorobowych.
Wewnętrzne porządki czas zacząć!
Głodówka oczyszczająca, tak samo jak posty lecznicze ma za zadanie wspomóc nasz organizm, by sprawnie oczyścił się z nagromadzonych toksyn. Już nawet jednodniowa głodówka lecznicza nadaje uczucie lekkości i sprawia, że znowu czujemy się pełni energii. Błędne jest jednak myślenie, że jest to dobry sposób na odchudzanie, które jest w takim wypadku mało skuteczne i nie zalecane. Jest wiele mitów i przesądów na temat głodówki, jednak dzisiaj dysponujemy już bardzo bogatym materiałem naukowym, który dostarcza nam zweryfikowanych wskazówek.
Ważne jest odpowiednie nastawienie do głodówki. Nie należy uważać jej za mękę czy cierpienie, lecz za istotny, świadomy wkład we własne zdrowie. To, co zyskamy w ciągu tych kilku dni głodowania zaprocentuje w przyszłości dobrym samopoczuciem a przede wszystkim ochronić może nas przed rozwojem wielu schorzeń, a także cofnąć te istniejące.
Warto pamiętać, że głodówkę leczniczą przeprowadziło już miliony ludzi na świecie, tysiące przypadków długich głodówek zostało opisanych w literaturze medycznej. Pacjenci, podczas kontrolowanych głodówek pod okiem lekarzy, odnieśli istotne korzyści zdrowotne.
Pierwszym krokiem, który warto wykonać to odpowiednia diagnostyka. Dobrze jest wykonać badania morfologiczno – biochemiczne krwi, dzięki którym będzie wiadomo, czy głodówka nie okaże się niebezpieczna dla Twojego zdrowia. W czasie głodówki należy być pod opieką doświadczonego lekarza lub dietetyka klinicznego, po to, by odpowiednio mógł monitorować Twoje samopoczucie, podpowiedzieć co zrobić w trudnych momentach. Ważne jest również, aby do głodówki odpowiednio przygotować się dietetycznie. Dieta przygotowująca do podjęcia głodówki opiera się na eliminacji pewnych produktów, tak by stopniowo przygotować przewód pokarmowy i cały organizm na czas pozbawienia go pożywienia. Dieta przygotowująca do głodowania powinna być odpowiednio dopasowane dla każdego pacjenta, bo każdy jest inny. Ważne jest także bezpieczne wyjście z głodówki i tu także pomoc doświadczonego specjalisty może być nieoceniona. Kiedy myślimy o świadomym odżywianiu dla zdrowia warto wykonać cytotoksyczny test na nietolerancję pokarmową Kod Metaboliczny 200. Dzięki temu badaniu będziesz w stanie wyeliminować produkty powodujące stan zapalny w Twoim organizmie, pozostawiając produkty żywnościowe, które są dla organizmu w pełni wartościowe i korzystne. Zarówno badania krwi, jak i test na nietolerancję pokarmową, opieka doświadczonego lekarza i dietetyka klinicznego to elementy Terapii Fenotypowej, której jednym z elementów może być głodówka.
Pozbądź się toksyn z organizmu!
W czasie głodówki oczyszczającej mogą pojawić się różne niemiłe dolegliwości, m.in. wahania nastroju oraz jego pogorszenie, nieprzyjemny zapach z ust, intensywniejszy zapach potu, bóle kości i mięśni, objawy towarzyszące przeziębieniu, bóle głowy, wypryski na skórze, wymioty, spadek energii. Są to naturalne objawy oczyszczania organizmu i nie należy się nimi zrażać, w tym czasie organizm uwalnia się od toksyn. Jeżeli chcesz uniknąć nieprzyjemnych doznań w trakcie głodówki, warto przed rozpoczęciem głodówki i w jej trakcie wykonać kilka zabiegów hydrokolonoterapii, które oczyszczają całe jelito grube i wspomogą usunięcie toksycznych złogów, kamieni kałowych lub pasożytów.
Zabiegi hydrokolonoterapii skutecznie i szybko usuną nadmiar toksyn ze światła jelita, niemal natychmiastowo poprawiając samopoczucie, jednocześnie nie doprowadzając do wtórnego zakażenia organizmu zalegającymi masami i złogami (więcej na ten temat hydrokolonoterapia.org.pl).
Należy pamiętać, że głodówka to nie jest dieta odchudzajaca, to przede wszystkim detoksykacja i oczyszczenie organizmu, co przekłada się na poprawę stanu zdrowia, wyglądu i ogólnej kondycji psychicznej i fizycznej. W ramach profilaktyki zdrowotnej, ale także w przebiegu wielu chorób przewlekłych, warto powtarzać głodówki, pamiętając jednak, by być pod opieką doświadczonego specjalisty, który pomoże określić długość trwania detoxu, jego rodzaj i dostosuje odpowiednie, a zarazem niezbędne towarzyszące mu zabiegi rehabilitacji komórkowej.
Wiele osób neguje głodówkę z powodu jej prostoty, ciężko uwierzyć, że tak potężne lekarstwo mamy na wyciągnięcie ręki. Może pojawić się też strach o to, czy głodówka na pewno jest bezpieczna. Jednak gdy mijają kolejne dni i okazuje się, że można funkcjonować bez przyjmowania posiłków, a parametry krwi się poprawiają, pojawia się zadowolenie, lekkość oraz chęć wytrwania do końca zamierzonego terminu, a nade wszystko chęć powtórzenia tego – jakże innego, nieco magicznego dla organizmu czasu.
Należy mieć cały czas na uwadze, że odpowiednio dawkowany głód leczy, odmładza i przedłuża życie. Ale nie wolno też zapominać, że niewłaściwie prowadzona głodówka może być też bardzo szkodliwa dla zdrowia.