sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaFakty i mityGeny - klucz do walki z nadmiernymi kilogramami

Geny – klucz do walki z nadmiernymi kilogramami

Dlaczego geny?

W genach wszystkich ludzi pojawiają się błędy, które mogą objawiać się w niekorzystny sposób lub pozostać niezauważalne. Niektóre z nich powstają pod wpływem oddziaływań środowiskowych, a w większości otrzymujemy je w spadku po rodzicach.

Dziedziczone zmiany są podstawą ewolucji. Nasz genotyp formułował się w prymitywnych warunkach, gdy ludzie żywili się głównie roślinami, a od czasu do czasu mięsem, które samodzielnie musieli upolować. Wówczas, magazynowanie kalorii w postaci tkanki tłuszczowej było pożądaną cechą. Ewolucja jednak nie zachodzi tak szybko jak mogłoby  się wydawać, nasz organizm nie różni się tak bardzo od organizmu sprzed kilkunastu tysięcy lat. Dziś, żywność jest dostępna na wyciągnięcie ręki, a cecha gromadzenia tkanki tłuszczowej jest niepotrzebna, a wręcz niechciana. Mała ilość ruchu i przetworzona żywność sprawiają, że nie jest ona ratunkiem, ale zbędnym balastem, który prowadzi do nadwagi i otyłości.

Genetyczne predyspozycje – czy to ostateczność?

Oprócz podstawowych cech, które są wspólne dla ludzi na całym świecie, istnieją jeszcze genetycznie zapisane predyspozycje, podatność do występowania otyłości i różnorodnych chorób i specyficznych cech. Badania podają, że około 70% ryzyka powstawania otyłości wynikający z przyczyn genetycznych i rzeczywiście osoby posiadające tego typu  predyspozycje mogą mieć problem z  utrzymaniem prawidłowej masy ciała, jednak bardzo ważnym czynnikiem jest także styl życia. Dzięki nowoczesnym narzędziom możemy przeprowadzić analizę genetyczną, która podpowie jakie działanie podjąć, by pozbyć się nadmiernych kilogramów. Można wykorzystać swoje genetyczne zalety i zmniejszyć szkodliwość niekorzystnych. Na przykład osoby, które mają genetyczne zapisaną tendencję do podjadania, będą mogły wprowadzić większą ilość posiłków i dodatkowe przekąski, a osoby u których przyczyną tycia są tłuszcze, ograniczyć ten składnik w codziennej diecie.

Najważniejsze geny

Istnieje kilka wariantów genetycznych, które mają kluczowe znaczenie w powstawaniu tkanki tłuszczowej i reakcji organizmu na poszczególne składniki odżywcze:

  • FABP2 – Jelitowe białko wiążące kwasy tłuszczowe-2
    FABP2 to gen, kodujący białko biorące udział pobieraniu i metabolizowaniu kwasów tłuszczowych. Specyficzne polimorfizmy zwiększają wrażliwość na tłuszcze i sprawiają, że ryzyko otłuszczenia narządów wewnętrznych jest większe, co jest bardzo niepożądaną cechą, bowiem prowadzi do otyłości i występowania chorób takich jak: nadciśnienie, cukrzyca typu 2, refluks żołądkowy, miażdżyca naczyń i inne.
  • PPARG – Receptor aktywowany przez proliferatory peroksysomów – gamma
    Gen ten reguluje magazynowanie kwasów tłuszczowych i metabolizowanie glukozy. Aktywuje także inne geny, które odpowiadają za tworzenie tkanki tłuszczowej. Doświadczenia pokazały, że myszy pozbawione genu PPARG nie tworzą tkanki tłuszczowej pomimo wysokotłuszczowej diety. Polimorfizm tego genu sprawia, że organizm jest bardziej wrażliwy na tłuszcz, a predyspozycje do otyłości są większe.
  • ADRB2 adrenoceptor beta 2, powierzchniowy
    Badania dowodzą, że specyficzne polimorfizmy związane z tym genem mają wpływ na występowanie takich chorób jak: otyłość, cukrzyca typu 2 i nocna astma. Dodatkowo mogą przyczyniać się do występowania efektu “jo-jo”.
  • ADRB2 adrenoceptor beta 2, powierzchniowy
    Ten receptor działa podobnie jak poprzedni, jednak niektóre polimorfizmy dodatkowo zwiększają wrażliwość na węglowodany i sprawiają, że ryzyko otłuszczenia narządów wewnętrznych wzrasta.
  • ADRB3 adrenoceptor beta 3
    Posiada on polimorfizmy zaangażowane w kontrolę masy ciała. Dzięki wykryciu specyficznej odmiany tego genu możemy sprawdzić czy uda się schudnąć dzięki ćwiczeniom, czy można aktywność fizyczna nie ma żadnego wpływu na spadek masy ciała.
  • FTO – Związany z masą tłuszczową i otyłością
    Sama nazwa genu wskazuje na to, że koduje on białka związane z masą tłuszczową i otyłością. W badaniach wykazano, że białka genu FTO podlegają dodatniej regulacji w podwzgórzu szczurów pozbawionych karmy. Oznacza to, że u organizmów, u których brakowało pożywienia pojawiała się dodatkowa stymulacja i nadmierna skłonność do pobierania żywności. W naszym organizmie polimorfizm w genie FTO zwiększa skłonność do podjadania i do spożywania większej ilości kalorii. Wiąże się to z predyspozycją do otyłości, jednak wiedza ta pozwala na wprowadzenie zmian, które oszukają nieco mózg bez jednoczesnego przybieranie na wadze.
  • APOA2 apolipoproteina A-II
    Ten gen również odpowiada za wrażliwość danego organizmu na tłuszcz i ryzyko otłuszczenia narządów wewnętrznych
  • APOA5 – Apolipoproteina A-V
    U osób posiadających specyficzny polimorfizmy w tym Genie występuje zwiększona wrażliwość na tłuszcze i  słabe uczucie sytości. Co ciekawe, białko kodowane przez ten gen jest związkiem decydującym o stężeniu trójglicerydów w osoczu, które są głównym czynnikiem rozwoju choroby wieńcowej.

Wszystkie możesz sprawdzić w badaniu WEIGHT SENSOR. Da ci to kompleksowe i spersonalizowane narzędzie w walce z nadmiernymi kilogramami.

Jesteśmy różni

Jedni będą przyswajać lepiej węglowodany, inni tłuszcze, dla jednych idealna będzie dieta wysokowęglowodanowa, dla innych wysokobiałkowa. Tego typu predyspozycje możemy zbadać samodzielnie metodą prób i błędów. To swego rodzaju loteria – może uda się za pierwszym razem, a może za dziesiątym. Pojawiają się więc pytania: czy mamy ochotę na ciągłe restrykcje, ciągłe stosowanie ekstremalnych diet eliminacyjnych? Czy mamy ochotę poddawać się składniki, które są dla nas niekorzystne, a nawet szkodliwe? Badanie genetyczne jest najszybszym i najdokładniejszym sposobem, który pozwala dowiedzieć się co dla nas najlepsze.  Wynik analizy dostarcza takich informacji jak m.in:

  • zawartość tłuszczów w diecie;
  • zawartość węglowodanów w diecie;
  • idealna forma aktywności fizycznej;
  • liczba kalorii, którą należy ograniczyć w przypadku diety redukcyjnej;
  • prawdopodobieństwo wystąpienia efektu jojo;
  • idealna liczba posiłków w ciągu dnia;
  • stopień odczuwania głodu i sytości…

Teraz już wiesz jak działać. Masz gotowe rozwiązanie. Tym razem wygrasz walkę z nadmiernymi kilogramami. Twoje geny służą pomocą.

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments