poniedziałek, 9 września, 2024
Strona głównaFakty i mityGrahamka czy kajzerka?

Grahamka czy kajzerka?

Wchodząc do pobliskiej piekarni można dostać zawrotu głowy od ilości kuszących bułeczek, chlebów, drożdżówek… Ciężko się zdecydować, prawda? Które z nich są najzdrowsze? Jak wybrać nalepsze pieczywo? Przekonajmy się !

Pełnoziarniste rządzi!

Pewnie nie pierwszy raz słyszysz, że pełnoziarniste pieczywo jest najzdrowszym wyborem. Białe pieczywo powstaje z mąki, której ziarna zostały pozbawione zewnętrznej części, czyli warstwy aleuronowej i zarodka. Tam właśnie możemy znaleźć najwięcej cennych składników mineralnych.

Dlaczego wybierać pełnoziarniste pieczywo?

  • Mąka razowa jest mniej przetworzona;
  • Ma większą ilość witamin i minerałów;
  • Posiada niższy indeks glikemiczny, przez co nie powoduje dużego skoku glukozy i gwałtownego wyrzutu insuliny;
  • Jest źródłem węglowodanów złożonych, które nie są trawione od razu, pozwala to utrzymać uczucie sytości na dłużej;
  • To bogactwo błonnika, który jest niezmiernie ważny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu;
  • Zawiera więcej białka, ponieważ skład aminokwasowy jest zależny od stopnia przetworzenia ziarna.

Nie zawsze najlepsze

Ciemne pieczywo jest ciężkostrawne, dlatego nie jest polecane osobom, które zmagają się z dolegliwościami przewodu pokarmowego, takimi jak refluks, wrzody żołądka, nadkwaśny nieżyt żołądka. W tych przypadkach nadmiar błonnika, może podrażniać uszkodzoną śluzówkę przewodu pokarmowego. We względu na to, że jasne pieczywo jest lekkostrawne, można je z powodzeniem podawać małym dzieciom.

Na zakwasie czy bez?

Zakwas chlebowy to niewielka ilość ciasta żytniego pozostawiona z poprzedniego wypieku lub specjalnie przygotowany zakwas z mąki żytniej, który zawiera rozmnożone bakterie kwasu mlekowego i drożdże. Naturalny zakwas ma możliwość eliminowania związków rakotwórczych (azotanów, azotynów, toksyn pleśniowych). Fermentacja mlekowa powoduje rozkład kwasu fitynowego, który zmniejsza przyswajanie niektórych pierwiastków i degraduje mykotoksyny, czyli toksyczne metabolity grzybów. Ponadto zakwas obecny w chlebie pomagają odbudować florę bakteryjną oraz sprzyja wytwarzaniu witaminy B, E i aminokwasów. Uwaga! Niektórzy producenci używają sztucznego zakwasu, który ma jedynie dawać smak, zapach i imitować zakwas naturalny. Niestety, nie ma ona żadnych dobroczynnych właściwości.

Aromat z płynu

Zapach ściśle koreluje z podświadomością. Wchodząc do supermarketu od wejścia ogarnia Cię cudowny zapach świeżego chleba. Wyobrażasz sobie tradycyjną piekarnię, pulchnego pana, który wkłada bochenki do kamiennego pieca, dosłowne czujesz chrupiącą skórkę w ustach… Wystawianie klientów na działanie przyjemnych zapachów ma ściśle określony cel. Zapach wzmaga uczucia głodu, a to właśnie głodni klienci kupują znacznie więcej niż powinni. Nie daj się zwieść kuszącym zapachom, bowiem częściej jest to zasługa wzmacniaczy i dodatkowych aromatów, niż naturalnego chleba.

Ciemne, ale nie pełnoziarniste

Prawdziwe żytnie pieczywo ma brązowo-szary kolor. Jeśli twój chleb jest rudy, czekoladowy albo karmelowy, to prawdopodobnie producent zabarwił go sztucznym barwnikiem lub ekstraktem słodowym.

Chleb czy bułka?

Teoretycznie to, jaki kształt zachowuje wypieczony produkt nie powinno mieć większego znaczenia. Jak to wygląda w praktyce? Warto uważać! Bardzo często bułki są wzbogacane o cukier, mleko, masło, margarynę, które mają wzmocnić smak lub poprawić konsystencję. By mieć pewność, zawsze możesz sprawdzić skład lub zapytać o produkt sprzedawcę (w każdym większym sklepie znajduje się lista alergenów, w której znajduje się dokładny skład). Myślisz, że szkoda na to czasu? Przecież nie musisz sprawdzać składników przy każdych zakupach. Jednorazowe zapytanie pozwoli Ci poznać najlepsze produkty, więc z powodzeniem będziesz mógł sięgać po nie w przyszłości.

Czy pieczywo bezglutenowe jest lepsze? Niekoniecznie!

Pakowany chleb bezglutenowy, dostępny w wielu marketach, ma bardzo długi okres przydatności. Nic dziwnego, zawiera on całą gamę konserwantów i sztucznych dodatków. Gluten w naturalny sposób nadaje wypiekom sprężystości i pulchności. Bez glutenu, konieczne jest użycie sztucznych substancje spulchniających. Jeżeli stosujesz dietę bezglutenową z wyboru, to wiedz, że taki chleb jest o wiele bardziej szkodliwy niż białe pieczywo z mąki pszennej. Jeśli jednak chorujesz na celiakię lub masz wykrytą nietolerancję na gluten, spróbuj poszukać lepszych alternatyw. Najlepiej wybierać produkty z małych, lokalnych piekarni lub sklepów ze zdrową żywnością. Pamiętaj, aby zawsze dopytywać lub patrzeć na skład wybranego produktu.
Niestety, kiedy wybierzesz pieczywo, które nie jest pakowane oddzielnie, a leży na półce obok innych, istnieje zagrożenie, że tego typu produkt został zanieczyszczony glutenem, więc przy silnych nietolerancjach będziesz musiał zrezygnować z zakupu takiego chleba. Najlepszą opcją jest wykonanie domowego, bezglutenowego bochenka. Chcesz poznać najprostszy przepis? Poznaj chleb gryczany, który składa się z 3 składników – kaszy gryczanej niepalonej, wody i soli. Jak go wykonać?

  1. 500 g kaszy gryczanej niepalonej wypłukaj pod bieżącą wodą, przełóż do miski, zalej wodą i odstaw na 24 godziny w temperaturze pokojowej;
  2. następnego dnia przelej całość do kielicha blendera, dodaj sól i zblenduj na gładką masę
  3. następnie przełóż całość do wysmarowanej olejem keksówki i wstaw do zimnego piekarnika. Najlepiej zrobić to wieczorem, ponieważ surowy chleb potrzebuję około 8 godzin leżakowania;
  4. rankiem ustaw piekarnik na około 200 stopni i piecz około 60 minut. Aby sprawdzić czy chlebek się upiekł, wbij do niego patyczek i sprawdź czy środek jest suchy.

Smacznego!

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments