Jak zwalczyć przewlekły ból? Jeśli zmagasz się z przewlekłym bólem, nie możesz bazować jedynie na farmakoterapii. Nieocenioną pomocą w walce ze stanem zapalnym jest odpowiednio dobrana dieta. Wpływa ona na ogólną kondycję organizmu, wzmaga proces regeneracji, redukuje przewlekły stan zapalny. Wybierając produkty z poniższej listy możesz wspomóc leczenie bólu!
1. Imbir
Od dawna jest stosowany jako ziołowy lek łagodzący chorobę lokomocyjną, wymioty, poranne nudności ciężarnych, niestrawność, a ostatnio także nudności pooperacyjne i wywołane chemioterapią. Imbir był stosowany również w leczeniu i zapobieganiu rozwojowi zakażenia H. pylori, bakterii odpowiedzialnych za rozwój wrzodów żołądka.
Jak się okazuje, imbir może również skutecznie zwalczać ból. W badaniu 150 kobiet z silnymi bólami menstruacyjnymi porównano łagodzące właściwości imbiru z ibuprofenem i innymi NLPZ. Stwierdzono, że są one równie skuteczne. Inne badanie wykazało, że imbir był tak samo skuteczny jak tryptany stosowane w leczeniu migrenowych bólów głowy. Zarówno sproszkowany imbir, jak i tryptan złagodziły ból głowy w ciągu dwóch godzin. Badania sugerują również, że regularne spożywanie imbiru może pomóc złagodzić ból związany z reumatoidalnym zapaleniem stawów i chorobą zwyrodnieniową stawów.
2. Kurkuma
Kurkuma jest powszechnie używaną przyprawą w kuchni azjatyckiej. Kurkumina – aktywny związek zawarty w kurkumie, znana jest z działania przeciwutleniającego i przeciwzapalnego. Podobnie jak imbir, badania wykazały, że kurkuma może mieć działanie przeciwbólowe zbliżone do działania tradycyjnych leków przeciwbólowych. W badaniach klinicznych, działanie przeciwzapalne kurkumy wydaje się pomagać w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów, choroby Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, zespołu jelita drażliwego i wrzodów żołądka.
3. Jagody
Te małe soczyste owoce zawierają całą gamę składników odżywczych, które mogą zwalczać stany zapalne i zmniejszać ból. Jagody wyróżnia wysoka zawartość polifenoli, dlatego regularne spożywanie jagód może pomóc w łagodzeniu bólu.
W randomizowanym, podwójnie zaślepionym badaniu, dorośli w wieku od 45 do 79 lat z objawową chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego zostali losowo przydzieleni na dwie grupy, z których jedna spożywała 40 g liofilizowanego proszku jagodowego, druga proszek placebo codziennie przez cztery miesiące. U osób spożywających jagody zaobserwowano zmniejszenie poziomu bólu, sztywności i trudności w wykonywaniu codziennych czynności. W grupie placebo nie zaobserwowano żadnej poprawy. Spożywanie jagód wydaje się więc poprawiać jakość życia osób z objawową chorobą zwyrodnieniową stawów. Inne owoce zawierające przeciwutleniacze i polifenole, w tym truskawki, jeżyny i pomarańcze, mogą mieć podobne działanie łagodzące.
4. Pestki dyni
Pestki dyni stanowią bogactwo kwasów omega 3, przeciwutleniaczy i błonnika. Jest to jeden z najbardziej odżywczych produktów, który może zwalczyć przewlekły ból stawów i reumatyzm. Olej z pestek dyni jest bardzo skuteczny w leczeniu bólów stawów. Regularny masaż olejem z pestek dyni może także zmniejszyć bolesność zajętych stawów.
5. Łosoś
Łosoś jest powszechnie uważany za jeden ze zdrowszych produktów spożywczych. Dzieje się tak, ponieważ zawiera dużo witamin i składników odżywczych, które są w stanie wzmocnić serce i resztę układu sercowo-naczyniowego. Jest jednak inny powód, dla którego łosoś znajduje się na tej liście, a jest to jego zdolność do łagodzenia stanów zapalnych.
Okazuje się, że kwasy tłuszczowe omega-3 zawarte w łososiu mają pewne właściwości przeciwzapalne, co okazuje się szczególnie przydatne osób z dużą tkliwością stawów. Łosoś jest więc korzystnym składnikiem diety u osób z reumatoidalnym zapaleniem stawów. W rzeczywistości większość gatunków ryb morskich także zawiera kwasy omega-3.
6. Wiśnie
Według naukowców, substancje chemiczne, które nadają wiśniom ich czerwony kolor, mogą łagodzić ból równie dobrze jak aspiryna. WIśnie zapewniają ochronę antyoksydacyjną porównywalną z dostępnymi na rynku suplementami, takimi jak witamina E.
Badania pokazują, że przeciwutleniacze zawarte w soku wiśniowym mogą zwalczyć przewlekły bóli stan zapalny towarzyszące chorobie zwyrodnieniowej stawów.
Badanie z 2012 roku wykazało, że picie soku wiśniowego dwa razy dziennie przez 21 dni zmniejszyło ból odczuwany przez osoby z chorobą zwyrodnieniową stawów. Równolegle prowadzone badania krwi, wykazały również mniejsze ilości wykładników stanu zapalnego.
7. Oliwa z oliwek
Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia zawiera oleokantal. Jego działanie przeciwzapalne jest porównywalne do działania ibuprofenu, jednego z najczęściej zażywanych niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Oliwa jest ponadto bogatym źródłem lubrycyny, która zapewnia właściwy poślizg w strukturach stawów i chroni ich chrząstkę przed uszkodzeniami.
8. Papryczka chili
Każdy, kto kiedykolwiek nieświadomie pogryzł ostrą papryczkę chili, pamięta rezultat – pieczenie i bolesne odczucie. Jednak ta sama substancja chemiczna, która sprawia, że papryczki są ostre – kapsaicyna, stała się również środkiem przeciwbólowym. Wyniki badań nad tym składnikiem potwierdzają skuteczność w zmniejszaniu bólu i tkliwości stawów u osób z chorobą zwyrodnieniową stawów.
9. Mięta
Mięta jest nie tylko orzeźwiająca, ale także łagodzi ból. Kojący charakter mięty sprawia, że doskonale łagodzi skurcze i relaksuje całe ciało. Olejek miętowy często stosowany jest miejscowo w celu łagodzenia bólu mięśni i bólu głowy.
10. Winogrona
Winogrona są bogatym źródłem resweratrolu, który znajduje się w skórkach czerwonych winogron. Resweratrol pomaga w łagodzeniu bólu pleców, łagodząc obrzęk dysków międzykręgowych w dolnej części pleców. Niedawne badanie wykazało także, że winogrona mogą zwalczyć przewlekły ból kolana, zwłaszcza wywołanego objawową chorobą zwyrodnieniową stawów. Winogrona są bogate w przeciwutleniacze, z których najważniejszymi są polifenole. Związki te które pomagają w poprawie elastyczności i ruchomości stawów.
Tylko personalizacja może zwalczyć przewlekły ból!
Aż trudno uwierzyć, że te znane produkty spożywcze mogą zastąpić środki przeciwbólowe. Oczywiście nie zawsze i nie u każdego. Wiemy przecież, że każdy człowiek jest inny i to, co u jednej osoby pomaga, drugiej nie tylko nie pomoże, ale może wręcz zaszkodzić.
Działanie przeciwbólowe opisanych wyżej produktów zostało potwierdzone w badaniach naukowych, nie wszystkie na wszystkie badane osoby działały podobnie.
Warto dowiedzieć się, które produkty stosować u siebie, bo istnieje duże ryzyko, że będziesz spożywać te, które tylko nasilają stan zapalny. Od kilkunastu lat dostępny jest doskonały test cytotoksyczności składników pożywienia, tak zwany test na nietolerancję pokarmową – Kod Metaboliczny 200.
Dieta przeciwbólowa powinna być więc spersonalizowana, żeby mogła przynieść rzeczywiste efekty i zmniejszyć wydatki na leki przeciwbólowe i skutki uboczne z nimi związane. Taka dieta pozwoli wykluczyć produkty, które podtrzymują stan zapalny, będący źródłem bólu.
Badanie Kod Metaboliczny 200 umożliwia opracowanie i wdrożenie odpowiednio zbilansowanej i indywidualnie dobranej diety, która wspomoże leczenie przeciwbólowe.
Autorzy:
Izabela Wrzołek, Sylwiusz Trawiński, Julia Trawińska