wtorek, 16 lipca, 2024
Strona głównaAktualności10 produktów spożywczych, które pomogą Ci zwalczyć przewlekły ból

10 produktów spożywczych, które pomogą Ci zwalczyć przewlekły ból

Jak zwalczyć przewlekły ból? Jeśli zmagasz się z przewlekłym bólem, nie możesz bazować jedynie na farmakoterapii. Nieocenioną pomocą w walce ze stanem zapalnym jest odpowiednio dobrana dieta. Wpływa ona na ogólną kondycję organizmu, wzmaga proces regeneracji, redukuje przewlekły stan zapalny. Wybierając produkty z poniższej listy możesz wspomóc leczenie bólu! 

 imbir może zwalczyć przewlekły ból1. Imbir 

Od dawna jest stosowany jako ziołowy lek łagodzący chorobę lokomocyjną, wymioty, poranne nudności ciężarnych, niestrawność, a ostatnio także nudności pooperacyjne i wywołane chemioterapią. Imbir był stosowany również w leczeniu i zapobieganiu rozwojowi zakażenia H. pylori, bakterii odpowiedzialnych za rozwój wrzodów żołądka. 

Jak się okazuje, imbir może również skutecznie zwalczać ból. W badaniu 150 kobiet z silnymi bólami menstruacyjnymi porównano łagodzące właściwości imbiru z ibuprofenem i innymi NLPZ. Stwierdzono, że są one równie skuteczne. Inne badanie wykazało, że imbir był tak samo skuteczny jak tryptany stosowane w leczeniu migrenowych bólów głowy. Zarówno sproszkowany imbir, jak i tryptan złagodziły ból głowy w ciągu dwóch godzin. Badania sugerują również, że regularne spożywanie imbiru może pomóc złagodzić ból związany z reumatoidalnym zapaleniem stawów i chorobą zwyrodnieniową stawów.

 kurkuma mogą zwalczyć przewlekły ból2. Kurkuma

Kurkuma jest powszechnie używaną przyprawą w kuchni azjatyckiej.  Kurkumina – aktywny związek zawarty w kurkumie, znana jest z działania przeciwutleniającego i przeciwzapalnego. Podobnie jak imbir, badania wykazały, że kurkuma może mieć działanie przeciwbólowe zbliżone do działania tradycyjnych leków przeciwbólowych. W badaniach klinicznych, działanie przeciwzapalne kurkumy wydaje się pomagać w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów, choroby Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, zespołu jelita drażliwego i wrzodów żołądka.

 jagody mogą zwalczyć przewlekły ból3. Jagody 

Te małe soczyste owoce zawierają całą gamę składników odżywczych, które mogą zwalczać stany zapalne i zmniejszać ból. Jagody wyróżnia wysoka zawartość polifenoli, dlatego regularne spożywanie jagód może pomóc w łagodzeniu bólu. 

W randomizowanym, podwójnie zaślepionym badaniu, dorośli w wieku od 45 do 79 lat z objawową chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego zostali losowo przydzieleni na dwie grupy, z których jedna spożywała 40 g liofilizowanego proszku jagodowego, druga proszek placebo codziennie przez cztery miesiące. U osób spożywających jagody zaobserwowano  zmniejszenie poziomu bólu, sztywności i trudności w wykonywaniu codziennych czynności.  W grupie placebo nie zaobserwowano żadnej poprawy. Spożywanie jagód wydaje się więc poprawiać jakość życia osób z objawową chorobą zwyrodnieniową stawów. Inne owoce zawierające przeciwutleniacze i polifenole, w tym truskawki, jeżyny i pomarańcze, mogą mieć podobne działanie łagodzące.

 pestki dyni mogą zwalczyć przewlekły ból4. Pestki dyni 

Pestki dyni stanowią bogactwo kwasów omega 3, przeciwutleniaczy i błonnika. Jest to jeden z najbardziej odżywczych produktów, który może zwalczyć przewlekły ból stawów i reumatyzm. Olej z pestek dyni jest bardzo skuteczny w leczeniu bólów stawów. Regularny masaż olejem z pestek dyni może także zmniejszyć bolesność zajętych stawów.

 łosoś może zwalczyć przewlekły ból5. Łosoś

Łosoś jest powszechnie uważany za jeden ze zdrowszych produktów spożywczych. Dzieje się tak, ponieważ zawiera dużo witamin i składników odżywczych, które są w stanie wzmocnić serce i resztę układu sercowo-naczyniowego. Jest jednak inny powód, dla którego łosoś znajduje się na tej liście, a jest to jego zdolność do łagodzenia stanów zapalnych.

Okazuje się, że kwasy tłuszczowe omega-3 zawarte w łososiu mają pewne właściwości przeciwzapalne, co okazuje się szczególnie przydatne osób z dużą tkliwością stawów. Łosoś jest więc korzystnym składnikiem diety u osób z reumatoidalnym zapaleniem stawów. W rzeczywistości większość gatunków ryb morskich także zawiera kwasy omega-3. 

 wiśnie mogą zwalczyć przewlekły ból6. Wiśnie

Według naukowców, substancje chemiczne, które nadają wiśniom ich czerwony kolor, mogą łagodzić ból równie dobrze jak aspiryna. WIśnie zapewniają ochronę antyoksydacyjną porównywalną z dostępnymi na rynku suplementami, takimi jak witamina E.

Badania pokazują, że przeciwutleniacze zawarte w soku wiśniowym mogą zwalczyć przewlekły bóli stan zapalny towarzyszące chorobie zwyrodnieniowej stawów.

Badanie z 2012 roku wykazało, że picie soku wiśniowego dwa razy dziennie przez 21 dni zmniejszyło ból odczuwany przez osoby z chorobą zwyrodnieniową stawów. Równolegle  prowadzone badania krwi, wykazały również mniejsze ilości wykładników stanu zapalnego. 

 oliwa może zwalczyć przewlekły ból7. Oliwa z oliwek 

Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia zawiera oleokantal. Jego działanie przeciwzapalne jest porównywalne do działania ibuprofenu, jednego z najczęściej zażywanych niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Oliwa jest ponadto bogatym źródłem lubrycyny, która zapewnia właściwy poślizg w strukturach stawów i chroni ich chrząstkę przed uszkodzeniami.

 chilii może zwalczyć przewlekły ból8. Papryczka chili

Każdy, kto kiedykolwiek nieświadomie pogryzł ostrą papryczkę chili, pamięta rezultat – pieczenie i bolesne odczucie. Jednak ta sama substancja chemiczna, która sprawia, że papryczki są ostre – kapsaicyna, stała się również środkiem przeciwbólowym. Wyniki badań nad tym składnikiem potwierdzają skuteczność w zmniejszaniu bólu i tkliwości stawów u osób z  chorobą zwyrodnieniową stawów. 

mięta może zwalczyć przewlekły ból9. Mięta 

Mięta jest nie tylko orzeźwiająca, ale także łagodzi ból. Kojący charakter mięty sprawia, że ​​doskonale łagodzi skurcze i relaksuje całe ciało. Olejek miętowy często stosowany jest miejscowo w celu łagodzenia bólu mięśni i bólu głowy. 

 winogrona mogą zwalczyć przewlekły ból10. Winogrona 

Winogrona są bogatym źródłem resweratrolu, który znajduje się w skórkach czerwonych winogron. Resweratrol pomaga w łagodzeniu bólu pleców, łagodząc obrzęk dysków międzykręgowych  w dolnej części pleców. Niedawne badanie wykazało także, że winogrona mogą zwalczyć przewlekły ból kolana, zwłaszcza wywołanego objawową chorobą zwyrodnieniową stawów. Winogrona są bogate w przeciwutleniacze, z których najważniejszymi są polifenole. Związki te które pomagają w poprawie elastyczności i ruchomości stawów.

Tylko personalizacja może zwalczyć przewlekły ból!  

Aż trudno uwierzyć, że te znane produkty spożywcze mogą zastąpić środki przeciwbólowe. Oczywiście nie zawsze i nie u każdego. Wiemy przecież, że każdy człowiek jest inny i to, co u jednej osoby pomaga, drugiej nie tylko nie pomoże, ale może wręcz zaszkodzić. 

Działanie przeciwbólowe opisanych wyżej produktów zostało potwierdzone w badaniach naukowych, nie wszystkie na wszystkie badane osoby działały podobnie.

Warto dowiedzieć się, które produkty stosować u siebie, bo istnieje duże ryzyko, że będziesz spożywać te, które tylko nasilają stan zapalny. Od kilkunastu lat dostępny jest doskonały test cytotoksyczności składników pożywienia, tak zwany test na nietolerancję pokarmową – Kod Metaboliczny 200.  

Dieta przeciwbólowa powinna być więc spersonalizowana, żeby mogła przynieść rzeczywiste efekty i zmniejszyć wydatki na leki przeciwbólowe i skutki uboczne z nimi związane.  Taka dieta pozwoli wykluczyć produkty, które podtrzymują stan zapalny, będący źródłem bólu.

Badanie Kod Metaboliczny 200 umożliwia opracowanie i wdrożenie odpowiednio zbilansowanej i indywidualnie dobranej diety, która wspomoże leczenie przeciwbólowe.

 

Autorzy:

Izabela Wrzołek, Sylwiusz Trawiński, Julia Trawińska

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments