sobota, 18 maja, 2024
Strona głównaAktualnościDieta w leczeniu raka i chorób nowotworowych

Dieta w leczeniu raka i chorób nowotworowych

Dieta kontra Rak

Wszyscy wiemy, że odpowiednio dobrana dieta jest podstawą prewencji antyrakowej. Czy istnieje specjalna dieta w leczeniu raka? Niewiele osób wie, że może być także czynnikiem znacząco wspomagającym leczenie choroby nowotworowej, co potwierdza coraz więcej badań naukowych.

Także po zakończeniu terapii onkologicznej odpowiednio opracowany plan żywieniowy może istotnie poprawić jakość życia i skrócić okres rekonwalescencji. Wyniszczony przez chorobę organizm potrzebuje pełnej gamy składników, które odżywiają i dostarczą energii do każdej komórki. 

Podstawowe zalecenia dotyczące stylu życia dla osób ze zdiagnozowaną chorobą nowotworową to:

  1. Unikanie używek, tytoniu i alkoholu.
  2. Utrzymanie prawidłowej masy ciała. 
  3. Dbałość o umiarkowaną aktywność ruchową.
  4. Unikanie żywności przetworzonej, zawierającej chemiczne dodatki. 
  5. Zapewnienie odpowiedniej ilości snu.
  6. Unikanie sytuacji stresujących. 

Warto korzystać z porad doświadczonego specjalisty, który ma wiedzę na temat żywienia w chorobie nowotworowej. Wsparcie specjalisty, zajmującego się medycyną funkcjonalną pozwoli stale dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych i poprawić rokowania terapeutyczne. 

Dieta w leczeniu rakaJak wspomóc dietą walkę z rakiem? 

W Internecie każdy może znaleźć mnóstwo wskazówek zalecających chorym na raka dietę bogatą w owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste. Jednak każdy człowiek jest inny i to, co jednej osobie będzie doskonale służyć, u innej może wywołać niebezpieczną reakcję zapalną. 

Warto to wziąć pod uwagę, bo okazuje się, że jedzenie niektórych owoców wcale nie jest takie korzystne, zwłaszcza u osób z chorobą nowotworową.

Ponieważ wiemy już, że przewlekły stan zapalny to środowisko sprzyjające rozwojowi nowotworów, warto jednak iść o krok dalej i wybrać dla siebie spersonalizowany profil odżywiania oparty o nowoczesne testy diagnostyczne.

Testy cytotoksyczności składników pożywienia, Kod Metaboliczny 200 orz Food Chemical Scan, badający niepożądane reakcje organizmu na dodatki do żywności, pozwolą wprowadzić spersonalizowaną dietę odpowiednią dla osób leczonych chemio i radioterapią.  

Spersonalizowana dieta w leczeniu raka

Dlaczego tak ważne jest wykonanie wiarygodnego testu? Każdy organizm jest inny, każdy człowiek nieco inaczej reaguje na pokarmy. Często sami z doświadczenia wiemy, jakich produktów unikać, gdy odczuwamy po nich specyficzne dolegliwości. 

A to tylko zewnętrzne przesłanki szkodliwego wpływu danego produktu, tak naprawdę nie zdajemy sobie sprawy z tego, co dzieje się na poziomie komórkowym. Produkty spożywcze, wywołujące niepożądane reakcje pokarmowe, mogą wywoływać przewlekły stan zapalny, z którego przez wiele lat nie zdajemy sobie sprawy.

Dieta w leczeniu rakaPrzewlekły stan zapalny w chorobie nowotworowej

To przewlekły stan zapalny, czyli reakcja układu odpornościowego na bodźce pochodzące ze środowiska zewnętrznego, doprowadziła do rozwoju nowotworu. Przewlekły stan zapalny może być wywoływany lub podtrzymywany przez pokarmy, które spożywamy na co dzień, lub sporadycznie. 

Celem skutecznego leczenia przeciwnowotworowego powinno być wykluczenie wszystkich czynników, które sprzyjają podtrzymywaniu stanu zapalnego.

Dlatego osoba poddana terapii przeciwnowotworowej nie może pozwolić sobie na metodę „prób i błędów”. Pacjenci onkologiczni muszą wiedzieć, tu i teraz, co jest dla nich wartościowe, a co szkodliwe. Dlatego najlepszą opcją wspomagającą leczenie choroby nowotworowej jest Terapia Fenotypowa i wykonanie testu takiego jak test cytotoksyczności na Nietolerancje Pokarmowe Kod Metaboliczny 200, nazywany przez niektórych błędnie testem na nietolerancje pokarmowe.

Dieta eliminacyjna w chorobie nowotworowej

Indywidualnie dobrana dieta przeciwnowotworowa pomaga wygrać z rakiem i zmniejsza ryzyko nawrotu choroby. Dobrze dobrana dieta jest również ważna dla osób, które wygrały z chorobą nowotworową. Pomaga ona zapobiegać wznowie i rozwojowi innych chorób, takich jak m.in. choroby serca, cukrzyca typu 2 i osteoporoza. 

Szukanie szybkich rozwiązań, które w łatwy sposób rozwiązują problemy zdrowotne, jest istotą ludzkiej natury. Jednak walka z nowotworem to niełatwa sprawa. 

Przede wszystkim, każdy nowotwór jest inny i wymaga specyficznego podejścia. Jego patogeneza jest niezwykle złożona. Dlatego tak ważne jest szukanie złożonych, kompleksowych, ale także fachowych i popartych badaniami naukowymi, personalizowanych rozwiązań. 

 dieta w leczeniu raka i chorób nowotworowych. Nie istnieje idealna dieta w leczeniu raka!

Trzeba uważać na obietnice i plany dietetyczne z użyciem słów takich jak „przełom”, „cud”, „odkrycie”. Nie istnieje idealna dieta odpowiednia dla każdego.

Podczas całego procesu „walki z rakiem” należy pozostawać pod opieką specjalistów, którzy dysponują wieloletnim doświadczeniem i najnowszą wiedzą. 

Trzeba być ostrożnym, ponieważ nawet niektóre suplementy diety lub leki na bazie ziół oznaczone jako „całkowicie naturalne”, mogą wchodzić w interakcje z lekami stosowanymi w leczeniu raka. 

Ciało człowieka to bardzo złożony mechanizm, zbudowany z wielu skomplikowanych narządów i układów funkcjonalnych, które współpracują ze sobą. Te narządy zbudowane są z komórek, które pobierają tlen i pożywienie ze swojego otoczenia, wydalając do niego produkty metabolizmu komórkowego – odpady. 

Żywność zawiera setki, a nawet tysiące składników, od których jesteśmy całkowicie uzależnieni – stanowi źródło życia. Niech więc będzie lekarstwem, a nie trucizną. 

 

Autorzy:

Izabela Wrzołek, Sylwiusz Trawiński, Julia Trawińska

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments