Zadbaj o prawidłową masę ciała

0
2221

Aby zrozumieć wpływ masy ciała, badacze skupili się na wskaźniku masy ciała lub BMI.

Ta liczba to porównanie wzrostu osoby i jej wagi. Możesz obliczyć własny, dzieląc wagę przez wzrost do kwadratu. BMI może być jednak trudne. Lekarze używają go do zgrubnego oszacowania tkanki tłuszczowej, ale dla każdej pojedynczej osoby może być dość niedokładna. Sportowcy z wysokim poziomem mięśni lub osoby starsze z niskim poziomem mięśni mogą uzyskać BMI, które nie odzwierciedlają ich poziomu tkanki tłuszczowej. Poza tym nie każda tkanka tłuszczowa ma takie samo znaczenie. Niektóre osoby noszą swoją dodatkową wagę w bardziej niebezpiecznych miejscach niż inne. Jednak gdy wielkość badanej populacji jest wystarczająco duża, wartości uśredniają się, a BMI daje znacznie dokładniejszy obraz, choć nadal nie jest idealny.

To, co odkryli naukowcy, nie było zaskakujące.

Osoby z BMI między 18,5 a 22,9 miały większe szanse na dłuższe życie niż osoby z BMI poza tym zakresem.

Nadmiar tłuszczu może zmienić sposób działania komórek, powodując takie choroby, jak cukrzyca drugiego typu, i narażając układ sercowo-naczyniowy na dodatkowe obciążenie, co ostatecznie zwiększa podatność na wysokie ciśnienie krwi i przedwczesną umieralność.

Fajną rzeczą w masie ciała jest to, że nawet niewielki spadek masy ciała może oznaczać duże różnice w zdrowiu.

Badania pokazują, że utrata zaledwie 5 do 10 procent masy ciała może znacznie zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Większa utrata masy ciała może prowadzić do jeszcze większego zmniejszenia tego ryzyka – do pewnego stopnia. 

Ale UWAGA!

Bycie zbyt szczupłym może również szkodzić zdrowiu.

Na przykład brak wystarczającej ilości tłuszczu może zapobiec przepływowi hormonów w całym ciele. Dlatego tak ważna jest współpraca z lekarzem podczas próby znacznej utraty wagi.

Poznaj 10 nawyków, które przedłużą Twoje życie w ZDROWIU!

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here