poniedziałek, 20 maja, 2024
Strona głównaProblemyCukrzycaCzy opłaca się chorować na cukrzycę?

Czy opłaca się chorować na cukrzycę?

Czy wiesz ile państwo wydaje na leczenie cukrzycy? Roczny koszt leczenia w Polsce to wg różnych badań od 2 do ponad 2,6 mld złotych? To dużo? Mało? Czy wiesz, że ponad 20% tej sumy jest przeznaczone na leczenie przewlekłych powikłań? Oczywiście chorym należy się zasiłek pielęgnacyjny w wysokości 153 zł miesięcznie. To śmieszne pieniądze w porównaniu do wydatków, które na co dzień musi ponosić osoba chora na cukrzycę. Czy nie lepiej byłoby nie dopuścić do wystąpienie choroby? Uwaga! To jest możliwe, da się wyprzedzić chorobę i nie dopuścić do jej powstania. Chcesz wiedzieć jak?

Lista zakupów cukrzyka:

  • Insulina – ok. 40-50 zł;
  • Glukometr – 0-50 zł jednorazowo;
  • Paski do glukometru – kilkadziesiąt zł miesięcznie;
  • Baterie do pompy insulinowej – kilkanaście złotych miesięcznie;
  • Zbiorniczek na insulinę – 10-50 złotych miesięcznie;
  • Dreny i wkłucia – refundowane 10 sztuk miesięcznie;
  • Leki inkretynowe, leki hamujące rozwój cukrzycy – 200 -600 zł
  • Pompa insulinowa 7 – 18 tysięcy zł.

To niemałe wydatki. Biorąc pod uwagę, że jest to niezbędnik, który wcale nie pomaga w zwalczaniu choroby, a jedynie umożliwia codzienne funkcjonowanie, można stwierdzić, że to studnia bez dnia. Nakłady w Polsce na diabetologię, na opiekę nad pacjentem z cukrzycą są najniższe w Europie. Są 10 krotnie niższe niż w Norwegii, Szwajcarii i o kilkadziesiąt procent niższe niż w Słowacji, Czechach czy na Węgrzech. Czy nie lepiej więc postawić na skuteczną terapię, która zwalczy źródło choroby? Nie tylko zajmie się objawami, ale także przyczyną jej powstania?

Co kosztuje najwięcej ?

Około połowy kosztów leczenia stanowią wydatki związane z powikłaniami. Zawał serca, udar mózgu, amputacja nogi, uszkodzenie nerek i wzroku to tylko nieliczne z całego szeregu komplikacji towarzyszących chorobie. Im późniejszy etap choroby, tym częściej trzeba zajmować się kolejno występującymi, dodatkowymi objawami. Co więcej, produktywność cukrzyka i jego zdolność do pracy spada z dnia na dzień. Pojawia się senność, osłabienie,brak nastroju i motywacji, które utrudniają podjęcie stałej pracy. Po pewnym czasie jedyną opcją staje się zwolnienie lekarskie lub przejście na rentę, która jak wiadomo nie zawsze jest w stanie zagwarantować godne życie.

Po pierwsze profilaktyka

Cukrzyca nie pojawia się z dnia na dzień. Duże znaczenie ma styl życia, dieta, obecność innych chorób takich jak nadciśnienie czy miażdżyca. Bardzo duże znaczenie mają również geny. Występują w nich polimorfizmy i zmienności, które przyczyniają się do występowania chorób takich właśnie jak cukrzyca. Co ważne, dzięki odpowiednim działaniom profilaktycznym możemy uciszyć, a nawet wyłączyć niesprzyjające nam geny. Kluczem jest jednak wiedza na temat obecności tego typu zmian, którą możemy zyskać dzięki badaniu genetycznym. Jeśli jeszcze nie masz wykrytej cukrzycy, a zauważysz jakieś niepokojące objawy lub w twojej rodzinie pojawiały się przypadki występowania choroby, to koniecznie wykonaj tego typu test. To niewiarygodne, ale badania dowodzą, że geny można wyłączyć za sprawą odpowiedniej diety. Testy genetyczne pokażą, które pokarmy są sprzyjające, które nie i pomogą kontrolować ekspresję genów za sprawą przyjmowanego pokarmu.

Gdy pojawi się choroba

Jeżeli wcześnie wykryjesz cukrzycę i od samego początku zaczniesz intensywnie z nią walczyć, to będziesz mógł żyć przez kilkadziesiąt kolejnych lat bez występowania istotnych powikłań. Kluczem jest jednak właściwa diagnoza i dobranie odpowiednich leków. Nie każdy lek, działa na każdego. Który jest najlepszy? To również możesz wyczytać z genów. Oczywiście, można zmieniać je metodą prób i błędów, ale czy warto zatruwać organizm i zaburzać równowagę hormonalną lekami, które nie tylko nie działają, ale często szkodzą?

Zainwestuj w przyszłość

To prawda, badania genetyczne nie należą do najtańszych, ale porównując wydatki związane z leczeniem cukrzycy i powikłań, a jednorazowym wydatkiem rzędu tysiąca złotych, doskonale widzimy, że “opłaca się”. Tego rodzaju narzędzia diagnostyczne powinny stać się obiektem zainteresowania władz i opinii publicznej. Powinniśmy szerzyć wiedzę o najnowocześniejszych możliwościach diagnostycznych, które są najskuteczniejszą bronią w walce z tą współczesną epidemią.

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments