czwartek, 30 maja, 2024
Strona głównaAktualnościZadbaj o zdrowe relacje seksualne

Zadbaj o zdrowe relacje seksualne

Dla zdrowego życia konieczna jest normalna relacja seksualna. Dysfunkcja relacji płciowych jest problemem większości społeczeństw i ma znaczący wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne. Można powiedzieć, że dysfunkcyjne relacje płciowe mogą powodować różne problemy rodzinne, a także choroby charakterystyczne dla zachowań seksualnych, takie jak np. AIDS. 

Z badań prowadzonych w Polsce wynika, że 42% kobiet po 50. roku życia uznaje seks za niezbyt ważną kategorię w ich życiu. Często zainteresowanie seksem tracą kobiety, których życie seksualne wcześniej nie było udane. Kobieta po „50” ma często poczucie mniejszej atrakcyjności  fizycznej, nie słyszy od partnera, że jest kochana i ważna dla niego. To także okres menopauzy i stosunki seksualne mogą być bolesne. 

Nie ulega wątpliwości, że dysfunkcje seksualne także u mężczyzn narastają wraz z wiekiem. Bardzo liczne doniesienia sugerujących korzystny wpływ odpowiedniego i nierzadko zindywidualizowanego sposobu odżywiania na różnorodne choroby przewlekłe, w tym także na zaburzenia erekcji i zdrowie seksualne mężczyzn. 

Rośnie ilość mężczyzn w wieku reprodukcyjnym, zwykle bez zdiagnozowanych schorzeń endokrynologicznych, którzy przyjmują preparaty testosteronu lub steroidy anaboliczno-androgenne. Męska dysfunkcja seksualna to stan fizyczny lub psychologiczny, który uniemożliwia osiągnięcie satysfakcji seksualnej. 

Obejmuje takie zaburzenia jak: 

  • trudności w uzyskaniu erekcji, 
  • przedwczesny wytrysk, 
  • obniżenie libido,
  • hipogonadyzm, czyli niedoczynność hormonalną jąder.

Szacuje się, że problem hipogonadyzmu dotyka obecnie 5 milionów mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Hipogonadyzm charakteryzuje się obniżonym stężeniem testosteronu w surowicy krwi i objawami klinicznymi w postaci m.in.: deficytów neuropoznawczych, zmniejszenia masy mięśni, spadku gęstości mineralnej kości, braku wzwodu, osłabienia popędu seksualnego.

Z powodu zaburzeń erekcji cierpi przeciętnie od 30 do nawet 52 % mężczyzn w wieku powyżej 40 lat. Przewiduje się, że do 2025 roku problemy ze wzwodem staną się wszechobecnym zjawiskiem.

Należy uwzględnić odżywianie jako czynnik mający istotny wpływ na zdrowie seksualne mężczyzn wskutek oddziaływania na funkcję erekcyjną, stężenie testosteronu w surowicy czy jakość nasienia. Regularne spożywanie wysoce przetworzonej żywności, mała podaż pokarmów o wysokiej gęstości odżywczej. Ciągła walka z nadwagą, oraz długotrwałe ograniczenie ilości energii i/lub tłuszczów dostarczanych z pożywienia u osób z prawidłową masą ciała będą sprzyjać rozwojowi męskich dysfunkcji seksualnych.

Poznaj 10 nawyków, które przedłużą Twoje życie w zdrowiu!

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Julia Trawińska
Julia Trawińska
Prezes Fundacji Medycyny Stylu Życia. Zarządza Centrum Diagnostyki Genetycznej i Immunologicznej Genelab. Specjalizuje się w diagnostyce nutriimmunologicznej i nutrigenetycznej. Jest ekspertem w zakresie personalizacji odżywiania i żywieniowego wspomagania leczenia chorób przewlekłych. Zarządza kliniką Centrum Medyczne VIMED w Warszawie. Propaguje i stosuje w swojej klinice innowacyjne podejście Personalizowanej, Funkcjonalnej Medycyny Stylu Życia. Współpracuje ściśle z ośrodkami naukowo-badawczymi w Polsce oraz we Włoszech, Austrii i USA. Magister prawa i żywienia klinicznego, specjalista w zakresie psychodietetyki SWPS w Warszawie . Absolwent Uniwersytetu Unicusano we Włoszech ze specjalizacją w zakresie Żywienia Klinicznego.
RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments