poniedziałek, 20 maja, 2024

Śpij zdrowo

Jedną z podstaw zdrowego życia jest sen. Sen nie może być oddzielony od życia.  Bezsenność skutecznie obniża samopoczucie i negatywnie wpływa na codzienne funkcjonowanie osoby nią dotkniętej. Zaburzenia snu mogą dotyczyć nieprawidłowego czasu trwania snu lub niepożądanych zachowań występujących w jego trakcie. Jest to bardzo poważny problem kliniczny, który odbija się na codziennym funkcjonowaniu chorego, niekiedy uniemożliwiając mu prowadzenie normalnej aktywności życiowej. 

Bezsenność to:

  • trudności z zasypianiem, 
  • trudności z utrzymaniem ciągłości snu, 
  • zbyt wczesne wybudzanie się,
  • uczucie zmęczenia po nocy (sen nie zapewnia wypoczynku).

Zaburzenia snu mają wiele konsekwencji społecznych, psychologicznych, ekonomicznych i zdrowotnych. Ponieważ sen jest podstawową potrzebą fizjologiczną człowieka, która reguluje wiele istotnych funkcji organizmu (m.in. ma wpływ na gospodarkę hormonalną, na czynności mózgu takie jak zapamiętywanie, kojarzenie, koncentrację), jego zaburzenia w istotny sposób wpływają na nasze samopoczucie i sprawność intelektualną w ciągu dnia. Bezsenność może utrudniać normalne funkcjonowanie i stwarzać ryzyko utraty zdrowia. Nawet epizodyczne zaburzenia snu, jeśli nie zostaną w porę wyleczone poprzez zmianę szkodliwych nawyków, mogą przerodzić się w postać długotrwałą, którą znacznie trudniej leczyć.

Poznaj 10 nawyków, które przedłużą Twoje życie w zdrowiu!

 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Julia Trawińska
Julia Trawińska
Prezes Fundacji Medycyny Stylu Życia. Zarządza Centrum Diagnostyki Genetycznej i Immunologicznej Genelab. Specjalizuje się w diagnostyce nutriimmunologicznej i nutrigenetycznej. Jest ekspertem w zakresie personalizacji odżywiania i żywieniowego wspomagania leczenia chorób przewlekłych. Zarządza kliniką Centrum Medyczne VIMED w Warszawie. Propaguje i stosuje w swojej klinice innowacyjne podejście Personalizowanej, Funkcjonalnej Medycyny Stylu Życia. Współpracuje ściśle z ośrodkami naukowo-badawczymi w Polsce oraz we Włoszech, Austrii i USA. Magister prawa i żywienia klinicznego, specjalista w zakresie psychodietetyki SWPS w Warszawie . Absolwent Uniwersytetu Unicusano we Włoszech ze specjalizacją w zakresie Żywienia Klinicznego.
RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments