środa, 4 grudnia, 2024
Strona głównaProblemyNowotworyNowotwory zabijają Polaków

Nowotwory zabijają Polaków

Każdego roku znika 100-tysięczne miasto, gospodarka traci miliardy

Ponad 17 mld zł – tyle tylko w 2015 r. straciła polska gospodarka z powodu chorób nowotworowych, na które zapadli Polacy. Koszty opieki i leczenie stanowiły mniej niż połowę tej kwoty.

Będzie tylko gorzej

„Skuteczność leczenia onkologicznego w Polsce jest gorsza niż w większości pozostałych krajów Unii Europejskiej. A według najnowszych prognoz istnieje ryzyko, że stan ten będzie się pogarszał. Prawdopodobnie do 2025 r. zachorowalność na choroby onkologiczne wzrośnie o ponad 25 proc., a nowotwory staną się wówczas główną przyczyną zgonów w Polsce” – ostrzega w podsumowaniu raportu poświęconego leczeniu nowotworów Najwyższa Izba Kontroli.

Jak wskazują autorzy raportu NIK, systemowe próby walki z nowotworami są nieskuteczne. Nie sposób nie zauważyć, że łączne wydatki na ten cel są niższe niż wspomniane straty. Wydanie w ciągu 10 lat 2,6 mld zł na Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych nie pozwoliło na realizację żadnego z założonych celów. „Nie udało się ani zwiększyć liczby korzystających z badań profilaktycznych, w tym przesiewowych, ani przyspieszyć wykrywalności nowotworów” – zauważają kontrolerzy NIK.

Państwu nie udało się także doprowadzić do sytuacji, w której procent przebadanych obywateli sięgnąłby poziomu gwarantującego skuteczność leczenia. Równie nieskuteczne okazały się próby poprawny dostępności do profilaktyki i leków. Według autorów raportu do poprawy sytuacji wystarczyłby program edukacyjny obejmujący dzieci. O tym, jak nieskuteczne są próby stworzenia takiego świadczy fakt stale rosnącego odsetka otyłych dzieci.

Niektóre nowotwory są tym groźniejsze, że rozwijają się bez objawów. Wśród nowotworów największe zagrożenie życia dla mieszkańców Polski stanowi od lat nowotwór płuca, który rozwija się przez około 20 lat zanim stanie się wykrywalny. – Właśnie zaczyna być wykrywany u pań, które zaczynały palić w latach, gdy było to modne. Następne w kolejności pod względem ilości zgonów to nowotwór jelita grubego oraz rak piersi.

Profilaktyka nowotworów złośliwych

Jeżeli jesteś w grupie wiekowej 35-55, to najwyższy czas, by zbadać się nie tylko pod kątem markerów nowotworowych, ale przede wszystkim pod kątem czynników stanu zapalnego. To właśnie te czynniki o wiele lat poprzedzają wystąpienie markerów nowotworu czy możliwość wykrycia go przy użyciu badań obrazowych. Poza badaniami czynników zapalnych, warto także wykonać badanie genetycznych predyspozycji do wystąpienia nowotworu. Zwiększa to istotnie szansę na uniknięcie choroby w wyniku podjęcia szeregu działań ukierunkowanych na likwidację przewlekłego stanu zapalnego.

Jednak chorują nie tylko starsi. Ostatnio coraz więcej osób poniżej 35. roku życia, szczególnie kobiet zapada na choroby nowotworowe. W latach 1999-2014 liczba nowych chorych w tej grupie wiekowej  wzrosła o 22 proc. Oznacza to, że profilaktyczne badanie czynników stanu zapalnego należałoby przeprowadzać już u 15 latków.
Aby znacząco zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwór, należy nie tylko prowadzić higieniczny, zdrowy styl życia. To już dzisiaj nie wystarczy. Nie wystarczy także systematyczne wykonywanie badań profilaktycznych – takich jak mammografia, USG piersi, czy PSA u mężczyzn. Wykonanie badania genetycznego, pod kątem predyspozycji genetycznych, zalecane jest nie tylko w przypadku osób, w rodzinie których pojawiały się już przypadki zachorowań. Dzisiaj niekorzystne mutacje genetyczne stwierdzane są u osób, w których rodzinie nie wystąpił żaden incydent onkologiczny.

Pamiętaj, że wynik badania to nie wyrok. Wręcz przeciwnie badania naukowe pokazują, że wprowadzając określone modyfikacje stylu życia można wyłączyć te niekorzystne geny i uruchomić geny, które zapewnią nam ochronę.

Badanie genetyczne w kierunku nowotworów polega na analizie DNA pacjenta oby określić przynależność do grupy wysokiego ryzyka. Badanie pozwala nosicielom takich mutacji skorzystać z programu Terapii Fenotypowej aby zminimalizować prawdopodobieństwo zachorowania.

Onkologia

Opracowano na podstawie  

  1. https://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/nowotwory-polska-umieralnosc-koszt-gospodarka,114,0,2397554.html
  2. https://zdrowie.pap.pl/raport/onkologiczna-mapa-polski
  3. https://bip.stat.gov.pl/files/gfx/bip/pl/defaultstronaopisowa/461/1/1/zachorowalnosc_na_nowotwory.pdf
  4. https://kobieta.onet.pl/zdrowie/profilaktyka/badania/zachorowalnosc-i-umieralnosc-na-nowotwory-w-polsce-i-na-swiecie/pdnxzq9
  5. http://onkologia.org.pl/nowotwory-zlosliwe-ogolem-2/
  6. http://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2017-03-15/rekordowa-liczba-chorych-na-nowotwory-w-polsce-w-2016-r-bedzie-rosnac/
RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments